Kwota wolna od podatku, zarabianie przez internet - Forum Prawne

 

Kwota wolna od podatku, zarabianie przez internet

Dzień dobry! Od niedługiego czasu zarabiam pieniądze podczas gry w grę internetową (sprzedaż przedmiotów w grze). Walutą jest Euro, twórcy gry wypłacają mi kwotę za sprzedany przedmiot na moje konto paypal (walutą jest Euro). Sprzedaję ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
01-08-2012, 17:50  
sontan
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Kwota wolna od podatku, zarabianie przez internet

Dzień dobry!

Od niedługiego czasu zarabiam pieniądze podczas gry w grę internetową (sprzedaż przedmiotów w grze). Walutą jest Euro, twórcy gry wypłacają mi kwotę za sprzedany przedmiot na moje konto paypal (walutą jest Euro).

Sprzedaję te przedmioty od 2 miesięcy, z tym, że dochód nie jest regularny i stały, czasem uda się coś sprzedać a czasem nie.
Myślę też, że to już koniec i nie będę dalej sprzedawał, bo nie chcę przekroczyć kwoty wolnej od podatku - podsumowując moja "przygoda" z zarabianiem przez internet trwała 3 miesiące.

Mam kilka pytań z tym związanych:

1. W jaki sposób mam odprowadzić od tego podatek? Czy jest to po prostu mój "inne źródło dochodu" ujęty w PIT i tam to zamieścić?
2. Czy jeśli jednego miesiąca na moje konto bankowe doszło 500zł, a następnego 1800zł, kolejnego już 0zł to czy jest to dalej uznawane jako dodatkowy dochód? Jak interpretowane jest to gdy po kolejnych 2 miesiącach znowu coś sprzedam i zarobię powiedzmy kolejne 500zł?
3. Czy jeżeli w ciągu tego jednego miesiąca wpłynęło do mojego banku 1800zł (najpierw 800zł, potem po kilku dniach 1000zł) z paypala (czyli z jednego źródła) to muszę się już rozliczać? Czy nadal traktowane jest to jak dodatkowy dochód?
4. Na jakim PIT się rozliczać, polskim 37 czy Z z dochodów zagranicznych?
5. Jaka kwota zarobiona przeze mnie jest zwolniona od podatku? Czy jest to 3091zł? Czy istnieje jakiś przelicznik dzięki któremu mogę to policzyć?
6. Czy jeśli nie przekroczę kwoty zwolnionej od podatku i tak muszę to umieścić w PIT i rozliczyć się? Co wtedy?
7. Rozumiem, że nie jest to działalność gospodarcza jeśli robiłem to nieregularnie tylko przez 2 miesiące, kiedy można uznać to za DG i kiedy musiałbym takową założyć?
8. Czy to, że przedmioty nie należą do mnie (tzn. w regulaminie gry ujęte jest, że posiadam tylko LICENCJĘ na użytkowanie przedmiotu a nie przedmiot i takową licencję odsprzedaję).

Proszę o odpowiedź, będę zobowiązany i wdzięczny.
Serdecznie dziękuję z góry za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
sontan jest off-line  
01-08-2012, 21:26  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: Kwota wolna od podatku, zarabianie przez internet

Ad. 1. Tak, to jest przychód z innych źródeł - do rozliczenia w rocznymi zeznaniu podatkowym.

Ad. 2 - nie ma czegoś takiego jak "dodatkowy dochód" (dodatkowy w stosunku do czego?), zatem nie rozumiem Twojego pytania.

Ad. 3. Z każdej zarobionej złotówki należy się rozliczyć.

Ad. 4. PIT-36 + ewentualnie załącznik PIT-ZG.

Ad. 5. Tego typu dochody nie są zwolnione z podatku. Natomiast przy obliczaniu podatku mnoży się dochód przez 18% a potem odejmuje od wyniku 556,02 zł. Dlatego od kwoty do 3091 zł podatek wyjdzie zerowy.

Ad. 6. Tak. Musisz ująć te kwoty w zeznaniu. Co wtedy? Jeśli to Twoje jedyne dochody - to nic.

Ad. 7. Za DG można uznać działalność zorganizowaną i ciągłą. W tym przypadku trudno mówić o zorganizowanym charakterze. Możnaby o nim mówić, gdybyś z grania w celu uzyskiwania przedmiotów na sprzedaż uczynił swój "zawód".

Ad. 8. W rozumieniu prawa te "przedmioty" nie są rzeczami, zatem nie można do nich stosować kategorii prawnych dotyczących rzeczy. Tak to rozumiem.
TaxTex jest off-line  
02-08-2012, 08:00  
sontan
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Kwota wolna od podatku, zarabianie przez internet

W drugim pytaniu, chodziło o to, czy przy takich sumach i częstotliwości z jakimi przychodzą na konto bankowe może być to uznane za DG czy dalej mogę to umieścić w rubryce "dochód z innych źródeł" jak będę się rozliczał. Rzeczywiście źle sformułowałem pytanie, przepraszam.

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, rozwiała moje wątpliwości.
sontan jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kwota wolna od podatku dorabianie przez internet (odpowiedzi: 1) Wita, od pół roku dorabiałam przez internet na pewnej stronie na której wystarczyło się zarejestrować, zarobiłam w taki sposób 650 zł i nie wiem w...
§ Zwrot podatku - kwota wolna od podatku (odpowiedzi: 6) Witam, z góry przepraszam jeśli pojawiło się to pytanie ale nie mogłem znaleźć podobnego tematu. Ciekawi mnie jak to jest z kwotą wolną od podatku...
§ Kwota wolna od podatku (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, przychodzę z pytaniem dot. kwoty wolnej od podatku a dokładnie z jej terminem "mijania". Czy od nowego roku, czyli od stycznia...
§ Dwie umowy o pracę, kwota wolna od podatku a niedopłata podatku (odpowiedzi: 6) Witam, proszę o pomoc w wytłumaczeniu i zrozumieniu kwestii kwoty wolnej od podatku. Od kilku lat pracuję na umowę o pracę na cały etat. Od roku...
§ Zwrot podatku,a kwota wolna od podatku (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem studentem. Otrzymałem pit 11 od pracodawcy, z którym byłem związany umowa zlecenie. Według którego dochód mój w 2009r wyniósł 6tyś zł,...
§ Kwota wolna od podatku (odpowiedzi: 5) czesc pracowalam w tym roku na umowe zlecenie, moj przychod nie przekroczyl kwoty wolnej od podatku, czyli urząd mi wisi zapłacony podatek, tak? bo...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:26.