Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp. - Forum Prawne

 

Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Witam serdecznie. Mam pewien problem. Otóż nie prowadzę zarejestrowanej działalności, wszystkie zlecenia są brane na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Jeden ze zleceniodawców zażyczył sobie wystawienia faktury, czy zamiast tego mogę po prostu wystawić ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
14-10-2008, 11:55  
wgrzesiak
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Witam serdecznie. Mam pewien problem. Otóż nie prowadzę zarejestrowanej działalności, wszystkie zlecenia są brane na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Jeden ze zleceniodawców zażyczył sobie wystawienia faktury, czy zamiast tego mogę po prostu wystawić mu rachunek? Przy czym rachunek powinien się chyba wiązać z umową. Zatem czy tak, jak w pozostałych przypadkach powinienem podpisać z tą firmą umowę czy po prostu wystawić im rachunek? No i jak się wtedy rozliczyć z takiego rachunku bez umowy?

Kolejna sprawa - przejrzałem trochę archiwum forum i Google i znalazłem kalkulator do umowy zlecenie/umowy o dzieło. Kiedy koszt uzyskania przychodu wynosi 20%, a kiedy 50%?
wgrzesiak jest off-line  
14-10-2008, 12:11  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie Re: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Jeśli pracę wykonuje Pan na podstawie umów zleceń, to obowiązkiem Pana jest wystawianie rachunków dla zleceniodawcy.
kup 50%
Ustawa o podatku dochodowym art 22
9. Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:
1) z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,
2) z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,
3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
W pozostałych przypadkach kup przy umowie zleceniu i umowie o dzieło = 20%
Janusz.C.M. jest off-line  
14-10-2008, 12:48  
wgrzesiak
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Re: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Tak, rachunki są wystawiane tyle, że zawsze sporządza je już zleceniodawca. W tym wypadku poproszono o fakturę, a osoba fizyczna z tego, co wyczytałem może jedynie wystawić rachunek. Pytanie teraz czy rachunek jest ściśle powiązany z umową czy może zostać wystawiony bez umowy?
wgrzesiak jest off-line  
14-10-2008, 13:14  
tigrus
Użytkownik
 
tigrus na Forum Prawnym
 
Posty: 244
Domyślnie Re: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

[cytat="wgrzesiak":3e9r2aio]Tak, rachunki są wystawiane tyle, że zawsze sporządza je już zleceniodawca.[/cytat:3e9r2aio]
Taka jest praktyka, że to zleceniodawca wystawia rachunki, mimo że obowiązek spoczywa na zleceniobiorcy. Tak więc zapewne w dotychczasowych umowach z firmami, to one wystawiały umowę i jednocześnie rachunek. Z tym, że na umowie Pana podpis znajdował się w pozycji zleceniobiorca, a na rachunku już jako wystawiający. Firmy często stosują takie rozwiązania mając na uwadze standaryzację dokumentów i odciążenia zleceniobiorcy związane z prawnymi kwestiami wystawiania rachunków. Pomijam prawną "poprawność" takiego rozwiązania. Ważne, że obie strony nie zgłaszają roszczeń.

W opisanym przypadku, to Pan będzie musiał wystawić rachunek za zlecenie. Proszę zasugerować się wcześniej wystawianymi rachunkami. Z tym, że rachunku do umowy zlecenia nie można wystawić bez umowy zlecenia. Tak więc konieczne jest podpisanie umowy zlecenia, którą wystawia zleceniodawca.

Zwykły rachunek mogą wystawiać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT na zasadach określonych w szczegółowych przepisach.
tigrus jest off-line  
14-10-2008, 13:53  
wgrzesiak
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Re: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Rozumiem. Dziękuję za pomoc i chyba będę musiał pomyśleć nad zarejestrowaniem działalności choć przychody z tytułu zleceń nie są jeszcze na tyle duże i stałe żeby mi się to opłacało stąd zawsze jest to "załatwiane" jako umowa o dzieło lub umowa zlecenie.
wgrzesiak jest off-line  
14-10-2008, 14:12  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie Re: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

W necie można znaleźć programiki do wystawiania i drukowania zleceń i rachunków do nich (są też bezpłatne). Warto skorzystać.
Janusz.C.M. jest off-line  
14-10-2008, 23:00  
wgrzesiak
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Re: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Mam jeszcze jedno pytanie. Gdzieś tam kiedyś słyszałem o możliwości zarejestrowania firmy płacąc jedynie 50PLN za wpis do rejestru i oczywiście później płacąc ZUS. Chodziło o dopisanie działalności gospodarczej. Tylko teraz pytanie czy jest to możliwe jeśli branża istniejącej działalności różni się od branży działalności, którą chce się dopisać?
wgrzesiak jest off-line  
15-10-2008, 09:51  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie Re: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Są miasta, w których wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest bezpłatny - bo tak uchwaliła Rada Miasta.
Zmiana wpisu to na ogół kwota 50 zł, choć niektóre Rady Miasta w niektórych przypadkach również zwalniają z tej opłaty.
Z dopisaniem do prowadzonej działalności innej branży nie ma problemu, do sprzątania ulic można dopisać loty w kosmos jeśli się spełni wszystkie wymagania tych lotów.
Janusz.C.M. jest off-line  
10-12-2008, 20:45  
zuzanna.r
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie wystawianie rachunków a brak DG

Witam

Chciałabym wyjaśnić do końca problem: czy jako osoba fizyczna NIE posiadająca działalności gospodarczej mam prawo wystawiać rachunki do umowy o dzieło?

Dziękuję
zuzanna.r jest off-line  
10-12-2008, 21:12  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Oczywiście.
grizz jest off-line  
03-02-2010, 15:10  
aroV8
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Witam,
Korzystając z założonego topicu, chciałem zapytać czy wiecie może gdzie i jakie ustawy/przepisy (konkretne artykuły) nakazują zleceniobiorcy wystawiać rachunki? Wiadomo, że w większości firm to zleceniodawca wystawia takie rachunki, a chciałbym zrezygnować w ogóle z tego "obowiązku". Może jakiś wykaz przepracowanych godzin może zastąpić rachunki.
Dziękuję i pozdrawiam
aroV8 jest off-line  
29-11-2012, 11:49  
jarer
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Witam mam podobny problem, tylko że chodzi o rachunek wystawiony przez osobę która nie jest zarejestrowana CEIDG tzn. Byłem z rodziną na wczasach w górach, poprosiłem o rachunek za pobyt ( jest mi potrzebny do zwrotu kosztów z socjalu). Oddałem do mojej firmy celem zwrotu kosztów i czekam już 4 miesiące. Firma po weryfikacji stwierdziła, że Pani X nie ma zarejestrowanej działalności. Co dalej? Czy w tym przypadku dostanę te pieniądze. Jakie mogą być konsekwencje dla mnie a jakie dla Pani X. Jadąc na wczasy nie sprawdzałem, czy Pani ma firmę zarejestrowaną. Pełna oferta była i jest w internecie. Zadzwoniłem , Pani powiedziała, że rachunek wypisze, więc pojechaliśmy.
jarer jest off-line  
29-04-2013, 20:54  
pompka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Mam pytanie. Nie posiadam działalności gospodarczej. Czy jako osoba fizyczna mogę wystawić rachunek? Ile jest podatku? Czy muszę podpisywać jakieś umowy? Załatwiałam hostessy dla firmy, klient wymaga rachunku. Czy bardziej opłaca się wystawić rachunek jako osoba fizyczna? Czy zrobić to przez firmę, która nie jest vatowcem? Proszę o odpowiedz.
pompka jest off-line  
21-08-2017, 20:53  
eurofunt
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Witam,
Podpinam się pod temat.

Jestem osobą fizyczną nie prowadzącą żadnej działalności gospodarczej.
Czy jako osoba fizyczna mogę wystawić firmie rachunek/fakturę za wykonaną usługę? (szkolenia bhp).
Nie chcę bawić się w żadne umowy zlecenia, o dzieło...
eurofunt jest off-line  
22-08-2017, 18:39  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.297
Domyślnie RE: Wystawianie rachunku firmie przez osobę fizyczną itp.

Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej to tylko umowa zlecenie lub dzieło.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wystawianie rachunku przez osobę fizyczną przy umowie zlecenie (odpowiedzi: 5) Dzień dobry :) Podpisuję właśnie umowę zlecenie na tworzenie tekstów dla firmy i w tej umowie znajduje się taki oto zapis: "Z tytułu wykonania...
§ umowa komisowa a wystawianie rachunku przez osobę prywatną (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, po przejrzeniu forum nie udało mi się odnaleźć konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Sytuacja wygląda tak: podpisałam...
§ Zawarcie umowy o dzieło z osobą fizyczną przez osobę prowadzącą działalność gosp. (odpowiedzi: 3) Dzień Dobry, Mam pytanie, czy prowadząc Jednoosobową działalność gospodarczą (podatnik VAT czynny) mogę zawrzeć umowę o dzieło lub zlecenie z...
§ Wystawianie F. Vat przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 1) Witam Państwa, mam pytanie z dziedziny prawa podatkowego. Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może wystawić F. Vat ? Jeśli...
§ Wynajem mieszkanie firmie przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, Od jakiegoś czasu trapi mnie pewien problem. Powiedzmy, że mam mieszkanie do wynajęcia, a szwagier ma firmę. Zastanawiam...
§ Wystawienie rachunku przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 4) Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może wystawić rachunek firmie (np. na podstawie umowy o dzieło)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:40.