Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania - Forum Prawne

 

Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania

Witam! Chcę wynająć mieszkanie koledze i chciałbym zapłacić jak najmniejszy podatek. Jednak chciałbym również podpisać umowę najmu. Znalazłem informację, że roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł. Mieszkanie chciałbym wynająć na 10 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Kupno i sprzedaż nieruchomości...
    Witam serdecznie W ubiegłym roku kupiłem działkę z domem letniskowym pod Warszawą za 80 tys. zł. Dom wymaga...
  • § darowizna a stypendium
    Witam, w tym roku staram się o stypendium socjalne na uczelni. O ile miesięczna kwota przypadająca na członka...
  • § Spłata pożyczki
    Witam, mam pytanie ponieważ moja Babcia (Nie żyje od 2 lat) która wzięła pożyczkę kilka lat temu, żyrantem...

Odpowiedz
 
26-09-2012, 20:25  
k3nap
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania

Witam!

Chcę wynająć mieszkanie koledze i chciałbym zapłacić jak najmniejszy podatek. Jednak chciałbym również podpisać umowę najmu.
Znalazłem informację, że roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł.

Mieszkanie chciałbym wynająć na 10 miesięcy po 300 zł za miesiąc plus dodatkowo kolega będzie płacił czynsz administracyjny w wysokości 500 zł (wszystko będzie uwzględnione w umowie). Zatem moje dochody z tytułu mieszkania wyniosą 3000 zł. Mam rację? Czy w takim wypadku nie muszę płacić podatku? I czy w ogóle muszę zgłaszać fakt wynajęcia mieszkania do Urzędu Skarbowego?

Kolejne pytanie to czy mówiąc o tej kwocie 3091 zł chodzi tylko i wyłącznie o dochód z tytułu wynajmu mieszkania czy też razem z dochodem uzyskanym z tytułu wynagrodzenia za pracę?

Z góry dzięki za pomoc!
k3nap jest off-line  
26-09-2012, 20:34  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Dochod wolny od podatku - wynajem mieszkania

Cytat:
Napisał/a k3nap Zobacz post
Znalazłem informację, że roczny dochód nie powodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł.
(...)
Kolejne pytanie to czy mówiąc o tej kwocie 3091 zł chodzi tylko i wyłącznie o dochód z tytułu wynajmu mieszkania czy też razem z dochodem uzyskanym z tytułu wynagrodzenia za pracę?
Jest to kwota obejmująca także dochody z pracy, umów cywilnoprawnych, działalności gospodarczej (o ile nie jest rozliczania liniowo lub ryczałtem), a także innych źródeł.

Cytat:
Napisał/a k3nap Zobacz post
Mieszkanie chciałbym wynająć na 10 miesięcy po 300 zł za miesiąc plus dodatkowo kolega będzie płacił czynsz administracyjny w wysokości 500 zł (wszystko będzie uwzględnione w umowie). Zatem moje dochody z tytułu mieszkania wyniosą 3000 zł. Mam rację?
Rozumiem, że pisząc "czynsz administracyjny" miałeś na myśli opłaty licznikowe i dla spółdzielni? Jeśli zgodnie z umową obciążać będą one najemcę, to nie wchodzą one do Twojego przychodu.

Cytat:
Napisał/a k3nap Zobacz post
czy w ogóle muszę zgłaszać fakt wynajęcia mieszkania do Urzędu Skarbowego?
Nie, nie ma takiego obowiązku. Natomiast zawsze musisz się z dochodów rozliczyć.

Dodam, że oprócz rozliczenia na zasadach ogólnych (18 albo 32% od dochodu ponad kwotę wolną) istnieje również opcja rozliczenia ryczałtowego (8,5% od przychodów).
TaxTex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wynajem mieszkania otrzymanego bez podatku (odpowiedzi: 1) Witam, w czerwcu tego roku otrzymałem darowiznę mieszkania od dziadków jako akt notarialny.Jako że darowizna od dziadków była ulga podatkowa z tego...
§ Spóźniłem się z opłatą podatku za wynajem mieszkania - co teraz ? (odpowiedzi: 6) Spóźniłem się z opłatą podatku za wynajem mieszkania. 8,5% od kwoty wynajmu. Powinienem był wykonać przelew do 20 dnia miesiąca, a zrobiłem to...
§ Wynajem mieszkania i kwota wolna od podatku (odpowiedzi: 4) Witam Wynajmuję mieszkanie (czynsz 300 zł/miesiąc), czy muszę z tej kwoty się rozliczać? Czy muszę odprowadzić podatek 8,5% lub 18% od rocznego...
§ kara za nieodprowadzanie podatku za wynajem mieszkania (odpowiedzi: 16) witam, od dwoch lat wynajmuje nieruchomosc, za ten okres nie odprowadzalam podatku ( chcialam ale podczas podpisania umowy bylam zagranica i do tego...
§ Wynajem mieszkania, a płacenie podatku. (odpowiedzi: 14) Czy podatek od wynajmu trzeba płacić przy każdej kwocie? tzn. jeżeli biorę 100 zł, a lokatorzy sami opłacają wodę,prąd itd. to muszę płacić podatek?
§ małżeństwo - wynajem mieszkania i odprowadzanie podatku (odpowiedzi: 14) Witam, proszę o pomoc w następujacej sprawie. Żona jest właścicielem mieszkania, które kupiła w 2007r przed naszym ślubem z własnych oszczędności....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:11.