Sprzedaż towarów używanych - Forum Prawne

 

Sprzedaż towarów używanych

Witam mam pytanie mój znajomy od niedawna prowadzi działalność handlową, do tej pory zajmował się sprzedażą tylko nowych towarów jednak chciałby się zająć sprzedażą instrumentów muzycznych używanych. Był w posiadaniu starych instrumentów ze względu na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
27-09-2012, 18:12  
kasiaa24
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Sprzedaż towarów używanych

Witam mam pytanie mój znajomy od niedawna prowadzi działalność handlową, do tej pory zajmował się sprzedażą tylko nowych towarów jednak chciałby się zająć sprzedażą instrumentów muzycznych używanych.
Był w posiadaniu starych instrumentów ze względu na to iż zna się na ich budowie i umie je naprawić (był kiedyś na szkoleniu u Pana który naprawia instrumenty dęte) odnowił kilka sztuk, znalazł nabywcę na nie jednak kupującym jest orkiestra dęta która musi mieć na zakup dowód zakupu.
Moje pytanie jak te instrumenty wprowadzić na stan aby mógł je sprzedać odprowadzając od tego podatek??
Nie ma na instrumenty żadnego dowodu zakupu ponieważ znalazł je kilka lat temu przy okazji remontu na strychu.
Formą jego rozliczenia jest księga przychodów i rozchodów.
kasiaa24 jest off-line  
27-09-2012, 20:02  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.586
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

Jeśli to pierwsza sprzedaż, to niech ją potraktuje jako sprzedaż poza działalnością gospodarczą i wystawi nabywcom rachunek jako osoba prywatna.
TaxTex jest off-line  
27-09-2012, 22:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

Nie ma jakiś szczegółowych przepisów jak wprowadzać majątek prywatny "na stan firmowy" - najprościej jest sporządzić po prostu notatkę, w której oświadcza się, że przekazuje się to a to do firmy jako towar handlowy (przyjąć cenę rynkową skoro nie ma dowodu zakupu).
 
28-09-2012, 07:25  
kasiaa24
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

dobrze ale jeśli będzie chciał zająć się tym na dłuższą metę?? zainteresowanie takimi instrumentami jest duże jednak przy zakupie uszkodzonego instrumentu nie otrzyma żadnego dowodu zakupu(napotkał już kilka sztuk takich instrumentów na straganach ze starociami, jednak tam nikt nie wystawia rachunku)
Wstrzymuje się z zakupem ponieważ nie wie czy uda mu się to sprzedać.
Jak można zaksięgować takie rzeczy (księgowa powiedziała iz musi mieć umowę zakupu co jest trudne w tym przypadku) czy jest jakiś inny sposób wprowadzenie tego na stan, aby poźniej legalnie to sprzedać???
kasiaa24 jest off-line  
28-09-2012, 07:53  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

Towary nabyte przed założeniem działalności wprowadza się na stan firmy remanentem początkowym.
Towary używane wprowadza się na stan umową kupna (uproszczoną - zawierającą dane osobowe, oraz wartość nabytych używanych instrumentów).
Janusz.C.M. jest off-line  
28-09-2012, 07:59  
kasiaa24
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

a czy jest jakiś sposób na to aby pominąc te umowy, nie każdy wyraża chęć spisania takiej umowy tym bardziej osoby sprzedające właśnie takie starocie.
Co w takim wypadku??
kasiaa24 jest off-line  
28-09-2012, 08:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

Nie ma żadnego wymogu żeby takie umowy zawierać na piśmie. Kolega musi po prostu sporządzić odpowiedni dowód księgowy (dowód zakupu), i wprowadzić do księgi. Tak wynika wprost z przepisów rozporządzenia o kpir.

Jeśli jednak bardzo się obawia US, to zawsze może wystąpić o indyw. interpretacje przepisów pr. pod.
 
28-09-2012, 08:36  
kasiaa24
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

Skoro nie ma takiego wymogu aby takie umowy zawierać na piśmie a musi zakup jakoś zaksięgować to czy na tym dowodzie zakupu nie będzie musiał mimo wszystko zawrzeć danych osoby od której dokonuje zakupu?
kasiaa24 jest off-line  
28-09-2012, 09:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż towarów używanych

Tak, osobę od której kupuje powinien zidentyfikować - taki dowód pozwoli mu na ustalenie k.u.p., ale jeśli takich danych nie będzie to sprzedać instrumenty też może, tylko że wtedy będzie musiał opodatkować całość uzyskanych przychodów (bez k.u.p.). Ewentualnie można by spróbować oprzeć się na art. 181 op (w przypadku ewent. postępowania pod.).
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzedaż używanych towarów w systemie vat marża za granicę (odpowiedzi: 1) witam, czy sprzedając używane towary, opodatkowując je w systemie vat marża, osobom nieprowadzącym dg, przyjmując zapłaty w walucie obcej (euro lub...
§ Sprzedaż używanych towarów przez internet (odpowiedzi: 5) Witam, Temat był wielokrotnie poruszany, z tym że ze strony klienta, często z Allegro. Ja potrzebuję być pewny z drugiej strony. Firma chce...
§ zwolnienie z VAT-u przy sprzedaży towarów używanych (odpowiedzi: 1) witam, prowadzę DG, mam zarejestrowany VAT. Przedmiotem działalności są artykuły ogrodowe, przy których obowiązuje 23% stawka podatku VAT. Chcę...
§ Sp z o.o. - zakup towarów używanych i sprzedaż na Fakturę "Procedura Marży" (odpowiedzi: 5) Witam, Mam kilka wątpliwości dotyczących handlu starociami, antykami, rzeczami używanymi przez spółkę z o.o. 1. Jaki dokument jest podstawą...
§ Sprzedaż usług oraz towarów używanych lub uszkodzonych a prawa konsumenta na Allegro (odpowiedzi: 5) Na samym początku przeproszę za długość postu ale są to dla mnie sprawy istotne i nie chcę umieszczać kilku wątków. Czytałam to co znalazłam o...
§ Import towarów używanych z USA - osoba fizyczna + VAT (odpowiedzi: 4) Witam, Czy osoba fizyczna będąca w Polsce, której inna osoba fizyczna będąca w USA wysłała towar używany, podlega zwolnieniu z obowiązku opłacenia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:07.