Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt - Forum Prawne

 

Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt

Witam, w trakcie prowadzenia działalności zakupiłem na nią komputer (nie był w środkach trwałych), odliczając sobie od niego VAT. Był on jedynym sprzętem kupionym na firmę, a działalność została po krótkim czasie zamknięta, bo nie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
03-10-2012, 08:30  
Tompior
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt

Witam,
w trakcie prowadzenia działalności zakupiłem na nią komputer (nie był w środkach trwałych), odliczając sobie od niego VAT. Był on jedynym sprzętem kupionym na firmę, a działalność została po krótkim czasie zamknięta, bo nie zarobiłem praktycznie ani grosza.
Napisał do mnie urząd skarbowy, że jak wynika z analizy złożonych przeze mnie dokumentów nie został wykazany i odprowadzony podatek VAT od wykazanego w remanencie towaru. W związku z czym należy złożyć deklarację VAT-7 za ostatni miesiąc działalności i zapłacić VAT.

Pytanie - czy na pewno muszę oddawać ten VAT? Nie nie ma jakiejś możliwości, żeby to ominąć?
A jeżeli muszę go oddać, to dokładnie tyle samo, co wcześniej odliczyłem? Czy może się jakoś uwzględnia obecną cenę rynkową laptopa?

Z góry dzięki za pomoc.
Tompior jest off-line  
03-10-2012, 09:46  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.490
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt

A czy na zakończenie działalności sporządziłes remanent i zgłosiłeś go do US?
parasoll.ka jest off-line  
03-10-2012, 10:03  
Tompior
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt

Tak, sporządziłem spis z natury, w którym wykazałem tylko tego laptopa.

Oto mail od urzędu:

W odpowiedzi na pana maila dotyczącego spisu z natury informuję, iż spis z wykazanym Laptopem o wartości XXX zł znajduje się w posiadaniu urzędu. Jak wynika z analizy złożonych przez Pana dokumentów nie został wykazany i odprowadzony podatek VAT od wykazanego w remanencie towaru. W związku z powyższym należy złożyć deklarację VAT-7 za ostatni miesiąc zgodnie z wykreśleniem z ewidencji działalności gosp. z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług objętych spisem z natury o którym mowa w art. 14 ust. 5.
Tompior jest off-line  
03-10-2012, 12:44  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.490
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt

Skoro w spisie z natury został ujęty laptop to zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) należy od spisu z natury odprowadzić podatek VAT w ostatniej składanej deklaracji. Art. 14 ustawy.
hmmm... niestety nic sie nie da zrobić.
parasoll.ka jest off-line  
03-10-2012, 15:44  
Tompior
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt

No trudno :<

Dzięki za pomoc i pozdrawiam
Tompior jest off-line  
11-10-2012, 23:27  
Tompior
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności a zwrot odliczonego wcześniej VATu za sprzęt

To jeszcze może zadam jedno pytanie, bo ogólnie jest związane z tym wcześniejszym

Jak w spisie z natury na dzień zamknięcia działalności wpisałem wartość tego laptopa po cenie zakupu, to czy mogę wybrać się do urzędu z korektą wspomnianego spisu, w którym zamiast ceny zakupu podam wartość rynkową na dzień zaprzestania wykonywania działalności?
Wiadomo, że cena używanego laptopa szybko idzie w dół i zamiast płacenia podatku od 3000 zł mógłbym zapłacić podatek od 1500 zł.

Czy w ogólę mogę taką korektę złożyć? I jeżeli tak, to czy mogę użyć wartości rynkowych zamiast cen nabycia?
Interpretacja podatkowa - podobny przypadek

Tu też cytat z jakiegoś serwisu:
Cytat:
Z kolei podstawą opodatkowania towarów pozostałych na dzień likwidacji firmy jest cena nabycia tych towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie objęcia towarów spisem z natury (art. 14 ust. 8 w związku z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT). Przepis ten w praktyce jest interpretowany w ten sposób, iż chodzi tu o cenę rynkową netto. Jeżeli jednak na moment likwidacji firmy cena danego towaru nie uległa zmianie w stosunku do dnia jego zakupu, to de facto podstawą opodatkowania towaru wykazanego w spisie z natury jest cena, za którą towar ten faktycznie został zakupiony (bez VAT).
Do takiej korekty spisu z natury (jak jej dokonać? Po prostu wręczyć im identyczny wpis z tym pierwotnym, na którym naniosę nowe wartości i podpisać, że korekta?) musiałbym też oczywiście dołączyć korektę formularza VAT-7 za ostatni miesiąc wykonywania działalności?

Proszę o pomoc i pozdrawiam

PS. Też pojawia się pytanie, czy gdyby dało się taką korektę zrobić, to czy urząd mi nie wlepi po złości jakiejś kary (Pierwszy VAT-7 za ostatni miesiąc działaności wypełniłem na 0, chociaż miałem w spisie z natury towar, od którego muszę zapłacić VAT)?
Tompior jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy konsument może naprawić sprzęt kupiony wcześniej na firmę? (odpowiedzi: 22) Witam serdecznie forumowiczów :) Mam, choć z pozoru prostą, to jednak zagmatwaną sprawę. :what: Na jesieni 2011 roku kupiłem laptop na firmę....
§ zamknięcie działalności a sprzedaż sprzętu (odpowiedzi: 5) Szanowni forumowicze, Bardzo proszę o poradę w następującej kwestii. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od 2012 roku. W 2013, w...
§ Zamknięcie jednoosobowej działalności po jej zawieszeniu - podatek od sprzętu (odpowiedzi: 3) Witam mam problem ze zrozumieniem artykułów dotyczących zamknięcia firmy po jej zawieszeniu które znalazłem w internecie dlatego proszę Was o...
§ ZWROT VATu PO ZAMKNIĘCIU SKLEPU SPOŻYWCZEGO (odpowiedzi: 5) Witam, w ostatnim miesiącu zamknęłam nierentowny sklep spożywczy. Mam możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT z Urzędu Skarbowego. Czy warto...
§ Zamknięta działalność gospodarcza a później przyznana kara pieniężna (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie, jestem w dość kłopotliwej sytuacji... Miałem normalną pracę, zarabiałem nienajlepsze pieniądze, ale one były. Pewnego dnia...
§ Zwrot towaru wcześniej już wymienionego. (odpowiedzi: 3) Witam. Czy zwrot 10 dniowy towaru obowiązuje również na rzecz, która została już wcześniej wymieniona. Sprzedający jest firmą i zakup na kup teraz....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:05.