Przelew dużych pieniędzy na konto os. fizycznej - Forum Prawne

 

Przelew dużych pieniędzy na konto os. fizycznej

Witam! W związku z dzisiejsza kumulacja (40 mln zł) naszła mnie taka watpliwosc. Zalozmy, ze gram z kims na spółkę w duzego lotka (tzn. wspólnie płacimy za kupony). Zalozmy, ze wygrywamy głowna wygrana. Rozumiem, ze ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
06-11-2008, 11:06  
abujak
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Przelew dużych pieniędzy na konto os. fizycznej

Witam! W związku z dzisiejsza kumulacja (40 mln zł) naszła mnie taka watpliwosc. Zalozmy, ze gram z kims na spółkę w duzego lotka (tzn. wspólnie płacimy za kupony). Zalozmy, ze wygrywamy głowna wygrana. Rozumiem, ze po wygrana moze zglosic sie tylko 1 osoba. Robia przelew na moje konto. Nastepnie chcialbym podzielic sie z moim wspolnikiem polowa wygranej, robiac mu przelew na konto. Co na to Urzad Skarbowy lub inne instytucje kontrolne?
abujak jest off-line  
06-11-2008, 16:30  
Morena
Moderator
 
Morena na Forum Prawnym
 
Posty: 5.129
Domyślnie

Ciekawa sprawa. Ze względów podatkowych najlepiej, żeby po wygraną zgłosiły się dwie osoby. Ale chyba mogą zgłosić się dwie osoby? Kiedyś był przypadek, że 6-tkę trafiła 10-osobowa grupa, która grała systemem i rozliczenie wygranej zapewne obyło sie bez problemu?
Morena jest off-line  
08-11-2008, 08:34  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie

(...) Uzyskanych na terytorium Polski dochodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Pobierany jest od nich zryczałtowany podatek dochodowy. Wynosi on 10 proc. kwoty wygranej lub wartości nagrody. Obliczając podatek, nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów.

Obojętne, czy będzie to jedna osoba, czy grupa 10 osób, podatek będzie identyczny i wyniesie 10% wygranej.

Podatek pobierany jest i odprowadzany do fiskusa przez organizatora zakładów.

Podstawa prawna
Art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Janusz.C.M. jest off-line  
12-11-2008, 16:07  
abujak
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie o 10% podatku wiem; pytanie było o przelew dużych pieniędzy

na rachunek bankowy ludzi, którzy grają wspólnie ze mną
abujak jest off-line  
12-11-2008, 16:14  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Przelew dokonywany jest "normalnie" (bo bank zapewnie będzie się kontaktował w celu potwierdzenia).

jedyna róznica jest taka, ze od pewnego pułapu bank informuje o przelewie odpowiednie organy.
grizz jest off-line  
16-11-2008, 13:13  
IBPP
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a abujak Zobacz post
....Nastepnie chcialbym podzielic sie z moim wspolnikiem polowa wygranej, robiac mu przelew na konto. Co na to Urzad Skarbowy lub inne instytucje kontrolne?
Darowizna, podlega opodatkowaniu.
IBPP jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przelew własnych pieniędzy na polskie konto a podatek? (odpowiedzi: 3) Dzień dobry. Czy opodatkowane już pieniądze, które są zdeponowane na koncie należącym do mojej osoby w innym kraju, muszą zostać opodatkowane...
§ Darowizna dla córki i przelew tych pieniędzy na konto jej męża? (odpowiedzi: 5) Chcę przekazać darowizną córce w kwocie powyżej 50tyś. Chcemy jednak by te pieniądze znalazły się na koncie jej męża (opłaca on należności, ma lepszą...
§ Przelew pieniędzy na konto ojca (odpowiedzi: 16) Witam Mam pytanie. W związku z tym, że posiadam konto w mbanku i ciężko wybrać tam większą gotówkę, przelałem na konto ojca kwotę 18 000, tak aby...
§ Przelew pieniędzy na wspólne konto (odpowiedzi: 4) Czy jeśli jestem winny pewnej osobie pieniądze, mogę wysłać je na wspólne konto bankowe tej osoby i współmałżonka czy raczej przekazem pocztowym...
§ przelew pieniędzy na prywatne konto (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, świadczę usługi firmie zagranicznej niemającej przedstawicielstwa w Polsce. Firma jest...
§ przelew pieniędzy na konto konkubenta a podatek (odpowiedzi: 1) Narzeczony mojej siostry, z którą mieszka od lat przelał na jej konto 50.000 zł do zarządzania nimi (lokata, wspólne rachunki, inwestowanie, kasa na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:37.