RE: Odmowa wystawienia faktury korygującej
może odmówić, to już zależy od niego. Z praktyki wiem, że jeżeli się zadzwoni i poprosi o wystawienie korekty do zera i wystawienie na poprawne dane - przeważnie nie ma z tym problemu.
Jeżeli chodzi o aspekt prawny to reguluje to rozporządzenie MF z dnia 28 marca 2011 r.
w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług
(Dz. U. z dnia 30 marca 2011 r.)
a dokładniej:
§ 15. 1. Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.
2. Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią.
3. Nota korygująca powinna zawierać co najmniej:
1) numer kolejny i datę jej wystawienia;
2) imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;
3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4;
4) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.
4. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.
5. Noty korygujące powinny zawierać wyrazy "NOTA KORYGUJĄCA".
6. Przepisy ust. 2-4 nie naruszają przepisów dotyczących wystawiania faktur korygujących.
7. W przypadku not korygujących przesłanych w formie elektronicznej przepisy § 6 ust. 4 i § 22 stosuje się odpowiednio.
informacje o jednostce
pisma urzędowe
komentarze praktyczne
komentarze
wzory i zestawienia
W tym przypadku wysyłamy notę i czekamy na potwierdzenie, jeśli nie doszła to wystawiamy duplikat (słowo duplikat musi się znaleźć) no i trzymamy to do momentu przedawnienia.
taka dygresja odnośnie vatu w takich przypadkach - nie znalazłam w ustawie o vat żadnego przepisu zabraniającego odliczenia vatu z fv, gdzie jest błedny NIP, dodatkowo taka nota nie musi być potwierdzona przez wystawcę ( nie znalazłam nigdzie takiego warunku, do odliczenia vat) gdzieś czytałam, że w tym przypadku obowiązują zasady ogóle czyli art 88. Zapewne teoria swoją drogą a udowodnienie pewnie swoją drogą. Chociaż VAT jako podatek ekonomiczny, skoro jesteśmy w stanie udowodnić rozporządzanie towarem jak właściciel a towar jest na fv wystawionej na inne dane i jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić nabycie usługi to chyba nie powinno być problemu. Czy ktoś miał podobne zdarzenia w praktyce - jestem ciekawa czy dobrze myślę i czy jest to możliwe.
Pozdrawiam
|