Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE - Forum Prawne

 

Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Bardzo proszę o odpowiedzi i dziękuję Pytanie 1: Ile procent i od jakiej wartości (wartości transakcji czy wartości wyceny US) zapłacę podatku, jeżeli sprzedam moje mieszkanie w 2013 roku, które dostałem w spadku od cioci? ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Podatek od kupna samochodu od ...
    Dzień dobry, kupilem samochód za 6500zl. Samochód miał dwóch współwłaścicieli jednym była firma a drugim...
  • § Pomoc druk AKC-R
    Witam Was dzisiaj złożyłem pismo czynny żal w związku z brakiem zgłoszenia w zakresie podatku akcyzowego AKC-R....
  • § Podatek ryczałt 2018
    Witam serdecznie, Jak obliczyć podatek od przychodow ewidencjonowanych w roku 2018 dla kwoty przychodu 4500 zł, jestem...

Odpowiedz
 
05-11-2012, 12:45  
nortoniusz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Bardzo proszę o odpowiedzi i dziękuję

Pytanie 1:
Ile procent i od jakiej wartości (wartości transakcji czy wartości wyceny US) zapłacę podatku, jeżeli sprzedam moje mieszkanie w 2013 roku, które dostałem w spadku od cioci?

Pytanie 2:
Kiedy będę mógł sprzedać to mieszkanie nie płacąc podatku od spadku (12%) i podatku dochodowego (19%)

Pytanie 3:
Jak to jest ze zwolnieniem mnie z podatku dochodowego, jeżeli pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na własne cele mieszkaniowe, tzn. czy ta zasada obowiązuje przez 5 lat od nabycia spadku, czy zawsze?

Pytanie 4:
Jakie zapłacę podatki w przypadku zamiany mieszkania?

Dane:
Marzec 2009 – śmierć spadkodawcy

Maj 2009 – sprawa spadkowa

Październik 2009 – decyzja US o wysokości podatku od spadku: w tym miejscu należy dodać zobowiązałem się do zamieszkiwania w tym mieszkaniu i zastosowano w stosunku do mnie ulgę podatkową, która obowiązuje o ile się nie mylę 5 lat. Ponadto decyzja US przypisała mnie do II grupy podatkowej.

Od października 2009 – jestem zameldowany w tym mieszkaniu
nortoniusz jest off-line  
06-11-2012, 00:04  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Ad. 1.

Podatek dochodowy wynosi 19% dochodu ze zbycia. Przy czym ponieważ nabyłeś mieszkanie w drodze spadkobrania, to kosztem może być co najwyżej podatek od spadku + opłaty poboczne. Dochód = przychód ze zbycia minus koszt.

Przychód zasadniczo powinien być równy kwocie, którą uzyskasz ze sprzedaży, aczkolwiek US ma prawo ją zakwestionować, jeśli będzie mocno odbiegać od wartości rynkowej.

Ad. 2.
Jeśli korzystasz z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, to jednym z jej warunków jest zamieszkiwanie w lokalu przez 5 lat - licząc od daty złożenia zeznania podatkowego albo daty zameldowania (w zależności od tego co nastąpiło później).
Dopiero po tych 5 latach możesz sprzedać mieszkanie nie tracąc prawa do ulgi.
W Twoim przypadku 5 lat upływa zatem co do zasady w październiku 2014 r.

Co do dochodowego, to nie zapłacisz go jeśli sprzedasz mieszkanie po upływie 5 lat - licząc od końca roku, w którym zmarła ciocia, tj. nie wcześniej niż 1 stycznia 2015 r.

Ad. 3.
Jeśli chodzi o ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn, to nie stracisz jej jeśli z powodu konieczności zmiany miejsca zamieszkania albo warunków mieszkaniowych sprzedaż mieszkanie po cioci i uzyskaną kwotę w ciągu 2 lat wydatkujesz w całości na zakup innego lokum.

W przypadku podatku dochodowego jest nieco inaczej. Zwolnienie z podatku od zbycia mieszkania przysługuje jeśli przychód ze zbycia przeznaczy się na w ciągu 2 lat na własny cel mieszkaniowy (niekoniecznie zakup mieszkania - może też być remont albo spłata kredytu hipotecznego). Pełne zwolnienie przysługuje, gdy przeznaczy się na cel mieszkaniowy całą kwotę. Jeśli tylko część zostanie przeznaczona na ten cel - zwolnienie przysługuje w odpowiedniej proporcji.

Ad. 4.
Jeśli chodzi o podatek dochodowy, to zamiana ma podobne skutki jak gdybyś sprzedał mieszkanie za gotówkę, a następnie za tę gotówkę kupił mieszkanie od osoby, z którą się zamieniasz.
Zwolnienie, o którym pisałem wyżej ma tu więc zastosowanie.

Co do podatku od spadków i darowizn, to przepisy o uldze mieszkaniowej nie przewidują wprost możliwości zamiany mieszkania na inne i zachowania ulgi. Celowościowo powinna taka sytuacja być traktowana tak samo jak zbycie mieszkania za gotówkę i wydatkowanie tejże gotówki na zakup innego lokalu.
TaxTex jest off-line  
06-11-2012, 09:54  
nortoniusz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Reasumując wychodzi na to, że:

- mogę sprzedać to mieszkanie w każdym momencie i

- nie stracę ulgi mieszkaniowej w podatku od spadku i

- nie będę płacił podatku dochodowego 19%

POD WARUNKIEM, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczę
W CAŁOŚCI na własne cele mieszkaniowe (zakup innego mieszkania) najpóźniej w ciągu 2 lat od sprzedaży

tak?
nortoniusz jest off-line  
07-11-2012, 01:12  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Podatek - sprzedaż mieszkania ze spadku PILNE

Generalnie tak. Przy czym dla potrzeb podatku od spadków i darowizn wymagane jest, aby zmiana mieszkania była uzasadniona "koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania".
Powinno zatem być uzasadnienie dla sprzedaży lokum - np. zmiana pracy.
TaxTex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż mieszkania nabytego w spadku w 2007r a podatek od sprzedaży (odpowiedzi: 1) Witam Chcę sprzedać mieszkanie nabyte poprzez spadek w grudniu 2007r, minął już piecioletni okres po nabyciu spadku. Czy mogę teraz sprzedac to...
§ sprzedaż mieszkania a podatek i informowanie US - PILNE (odpowiedzi: 13) Witam. Potrzebuję porady w ww. sprawie. 1 października 2009 wykupiłam od zakładu pracy (przedsiębiorstwo państwowe) mieszkanie, 16 listopada 2012 je...
§ Podatek od sprzedaży mieszkania. Pilne :( (odpowiedzi: 2) Witajcie Mam mały problem w niewiedzy. Dostałem z małżonką mieszkanie od teściów aktem darowizny z dn. 27.05.2008r A teraz chciałbym sprzedać...
§ PILNA POMOC Sprzedaż spadku z 2005 roku a podatek dochodowy Bardzo pilne!!! (odpowiedzi: 2) Witam! Mój ojciec w 2005 roku dostał w spadku grunt Dziś chciałby go sprzedać a nie upłynęło jeszcze 5 lat od tego faktu W urzędzie skarbowym...
§ Sprzedaż mieszkania ze spadku - podatki - ulga mieszkaniowa - PILNE (odpowiedzi: 6) Witam jestem na etapie sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku wiem juz ze nie unikne podatku od spadku i darowizn ponieważ jestem w 2 grupie...
§ Sprzedaż mieszkania nabytego w drodze spadku-KW!Pilne!!! (odpowiedzi: 1) Mam pewną sytuacje, może sie wydać skomplikowana, otóż: w 2006 roku dostałam w spadku mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu),...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:31.