Niewyrejestrowana działalność byłego męża a postępowanie podatkowe. - Forum Prawne

 

Niewyrejestrowana działalność byłego męża a postępowanie podatkowe.

Dzień dobry, chciałam zapytać o następującą kwestię. Moi rodzice rozwiedli się w 1991 roku, dwa lata później mój ojciec założył działalność gospodarczą i zarejestrował ją na nasz adres zameldowania. Rozliczył się z fiskusem bodajże raz ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
19-11-2012, 15:54  
pomarancze
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Niewyrejestrowana działalność byłego męża a postępowanie podatkowe.

Dzień dobry,

chciałam zapytać o następującą kwestię. Moi rodzice rozwiedli się w 1991 roku, dwa lata później mój ojciec założył działalność gospodarczą i zarejestrował ją na nasz adres zameldowania. Rozliczył się z fiskusem bodajże raz i działalność najzwyczajniej w świecie upadła - ale NIE wyrejestrował jej. Dziewięć lat temu został wymeldowany (dopiero w 2003 nastąpiła eksmisja). W trakcie trwania małżeństwa rodzice nie mieli rozdzielności majątkowej. Jakieś dwa tygodnie temu pojawiło się w naszej skrzynce awizo na pismo z urzędu skarbowego, zaadresowane na ojca i dotyczące postępowania podatkowego (taka informacja jest na powtórnym awizo, nikt pisma fizycznie nie odebrał). Czy jeżeli firma ojca została zarejestrowana PO rozwodzie, to urząd skarbowy może w jakikolwiek sposób wymagać od mamy spłacania długów jej byłego męża? Czy powiadomienie US o tym, że ojciec nie przebywa już pod tym adresem i został wymeldowany, mówiąc kolokwialnie "załatwi sprawę"?

Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest przesadnie naiwne i banalne (być może sprawa jest jasna, skoro założenie działalności nastąpiło po rozwodzie), ale zdarzało się już lata temu, że komornik przychodzący do mieszkania twierdził na przykład, że może zająć wszystko, czego mój ojciec jest "użytkownikiem", nawet jeżeli zostało to kupione przez moją mamę po rozwodzie. Czyli na przykład telewizor - ogląda = można zabrać.

Dodam jeszcze, że ojciec jest poszukiwany z art. 209 par. 1 KK (czyli uporczywe uchylanie się itd.), ścigany z urzędu przez fundusz alimentacyjny i nie mamy pojęcia, gdzie się obecnie znajduje, tak więc na wyrejestrowanie przez niego działalności raczej nie mamy co liczyć. Z góry dziękuję za odpowiedź.
pomarancze jest off-line  
19-11-2012, 19:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Niewyrejestrowana działalność byłego męża a postępowanie podatkowe.

Witaj

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, odpowiedź wynika z art. 110 ordynacji podatkowej.
Cytat:
Art. 110
§ 1. Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.
Więc za zobowiązania powstałe po rozwodzie, rozwiedziony małżonek nie odpowiada.

Co do drugiej części, mam pewną opinię ale szczerze mówiąc to nie jest do końca moja dziedzina, więc ja sobie jeszcze o tym pomyślę, a może w między czasie wypowie się ktoś, kto wie lepiej.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ postępowanie podatkowe (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości; postępowanie podatkowe weryfikacyjne to inna nazwa postępowania podatkowego czy jest...
§ postępowanie podatkowe (odpowiedzi: 4) witam! kontrola US nie wykazała u mnie w 2010 r. żadnych nieprawidłowości, co zostało potwierdzone w protokole. Jednak niedawno otrzymałem pismo z...
§ Niewyrejestrowana działalność, zaległe składki. (odpowiedzi: 1) Witam, prosze o pomoc w następującym problemie: - działalność prowadziłem od maja do października 2004 - nie wyrejestrowałem działalności - od...
§ PIT 37, postępowanie podatkowe (odpowiedzi: 9) Witam Kochani. Mam pewien problem. Otóż w roku 2010 i 2011 byłem zatrudniony przez jednego właściciela w jego dwóch firmach, w jednej na umowę...
§ Postępowanie podatkowe (odpowiedzi: 4) Witam, mam pytanie dotyczące postępowania podatkowego. Jeżeli US rozlicza mnie z roku 2005, to czy ma prawo pytać o zakup nieruchomości z 2004 r.,...
§ Postępowanie podatkowe (odpowiedzi: 12) witam. od kilku lat przebywam za granica.w grudniu wykupilem na własnośc mieszkanie od spóldzielni. mieskzanie to jest przezemnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:26.