Podatek od spadku, przekroczony termin :/ Eh... - Forum Prawne

 

Podatek od spadku, przekroczony termin :/ Eh...

Serdecznie witam Nowy na forum więc wybaczcie wszelkiego rodzaju wpadki Generalnie sprawa wygląda tak - Zmarł facet który miał żonę i córkę (spadek po 1/2 na głowę). Niestety brak jest dostatecznych informacji że w ciągu ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
26-11-2008, 16:08  
(i)INDESIT
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Podatek od spadku, przekroczony termin :/ Eh...

Serdecznie witam
Nowy na forum więc wybaczcie wszelkiego rodzaju wpadki

Generalnie sprawa wygląda tak - Zmarł facet który miał żonę i córkę (spadek po 1/2 na głowę). Niestety brak jest dostatecznych informacji że w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się decyzji o spadku trzeba to zgłosić w US... :/ No i tutaj oczywiście pojawia się problem bo termin został przekroczony i teraz będzie trzeba zapłacić kwotę podatku... W sumie tylko z niewiedzy. Tak więc moje pytanie brzmi - czy jest jakiś sposób aby ominąć ten podatek? Może powołać się na Art. 1019 KC który mówi o błędach oświadczeń woli? (chociaż żadne oświadczenie nie padło...) A może jakiś inny artykuł na który można się powołać lub jakąś deklarację złożyć... Cokolwiek co mogłoby pomóc...
Wg wyliczeń podatek wyniesie koło 10000 zł więc jest to pokaźna sumka i cięzko przyjąć do wiadomości że kwota ta będzie wpłacona tylko przez zwykłe gapiostwo... (niestety wiem że nieznajomość prawa szkodzi). Mam nadzieję że moja sytuacja nie jest beznadziejna...

Serdeczne podziękowania za pomoc...

Pozdrawiam
(i)INDESIT jest off-line  
26-11-2008, 16:21  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie

Wg mnie beznadziejna.
Bedek jest off-line  
26-11-2008, 18:31  
(i)INDESIT
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

No dzięki... podniosłeś mnie na duchu... :/
A może jednak da się coś "wykombinować"?
(i)INDESIT jest off-line  
27-11-2008, 15:12  
(i)INDESIT
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

Wiem wiem... męczący już jestem
Ale tak sobie poprzeglądałem net i myślę ze można odwoływać się na zasadzie przywrócenia terminu (pewnie termin zawity). Tutaj jednak rodzi się pytanie czy przesłanką mogłaby być niewiedza czy szukać innej podkładki? Decyzja w rękach kierownika US więc pewnie zależy jaki ma dzień i którą nogą wstał :-]
Drugą drogą może być coś co nosi nazwę - Czynny Żal...
Proszę o opinie.. pozdrawiam
(i)INDESIT jest off-line  
27-11-2008, 17:03  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie

Czynny żal - to może dotyczyć ew. uniknięcia kary za niezłożenie deklaracji w terminie.
Przywrócenie terminu w przypadku terminu zawitego nie chodzi w rachubę.
Bedek jest off-line  
28-11-2008, 07:28  
(i)INDESIT
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

A tak całkiem przy okazji Bedek... Bo widzę że postów masz sporo więc pewnie niejednemu tutaj pomogłeś Spotkałeś się może z takim przypadkiem jak mój? Przypuszczam że niejedna osoba ma podobny problem bo jednak w tym aspekcie prawo kuleje...
Zobaczymy co mi uda się zdziałać... Napiszę odpowiednie pisemko i poczekam na rozwój wypadków...
(i)INDESIT jest off-line  
28-11-2008, 09:35  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a (i)INDESIT Zobacz post
Przypuszczam że niejedna osoba ma podobny problem bo jednak w tym aspekcie prawo kuleje..
Termin ten zmienia się od przyszłego roku - będzie 6 miesięcy. Ale to nie działa wstecz.
Bedek jest off-line  
28-11-2008, 14:54  
(i)INDESIT
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

No tak...
No nic, dzięki za odpowiedź
Pomęczę się z tym czynnym żalem i zobaczę co wyjdzie z tego... Jak na to US zareaguje
Bądźmy dobrej myśli,
Pozdrawiam
(i)INDESIT jest off-line  
01-12-2008, 00:07  
maggie86
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

miesieczny termin w przypadku zgłoszenia nabycia spadku lub darowizny jest terminem nie przekraczalnym art 4a ust 1 ust o podatku od spadkow i darowizn, jedynie mozna sie powolac na art. 4a ust 2 - ale to nie dziala przy postanowieniach sadopwych, mozna sie na niego powolac raczej w sytuacjiach kiedy chodzi o srodki pieniezne nabyte z tytulu dyspozycji wkladcy na wypadek jego smierci (normalnei w tym wypadku mieiseczny termin leci od dnia smierci wiec jeszcze gorzej). US nie zgodzi sie z zadnym uzasadnieniem, jakoby termin miesieczny był zasadnie przekroczony....nawet na głęboki żal...w koncu od smierci do dnia uprawomocnienia sie postanowienia sadowego mija troche czasu...

pozdrawiam
maggie86 jest off-line  
01-12-2008, 12:17  
(i)INDESIT
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

No mija mija... Zobaczymy co z tego będzie, bez walki i tak nie zapłacę
Teraz złożę pisemko Czynny Żal i dołaczę wymagane dokumenty... Tylko też dylemat bo nie wiem czy druk SD-Z1 (ten który powinien być złożony w celu uchylenia się od podatku) czy standardowy SD-3...
Jak US odrzuci moją skruchę (a z tego co piszecie tak będzie) i wyda orzeczenie i wyliczy wysokość podatku do zapłaty to pewnie wystosuje się jakieś odwołanie. Kurde że też nie ma osoby, która była w podobnym przypadku i której udało się "wygrać"
Ale głowa do góry - może byc tylko lepiej... W końcu to przecież Polska
Pozdrawiam
(i)INDESIT jest off-line  
02-12-2008, 15:46  
Maciek_29
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a (i)INDESIT Zobacz post
No mija mija... Zobaczymy co z tego będzie, bez walki i tak nie zapłacę
Teraz złożę pisemko Czynny Żal i dołaczę wymagane dokumenty... Tylko też dylemat bo nie wiem czy druk SD-Z1 (ten który powinien być złożony w celu uchylenia się od podatku) czy standardowy SD-3...
Jak US odrzuci moją skruchę (a z tego co piszecie tak będzie) i wyda orzeczenie i wyliczy wysokość podatku do zapłaty to pewnie wystosuje się jakieś odwołanie. Kurde że też nie ma osoby, która była w podobnym przypadku i której udało się "wygrać"
Ale głowa do góry - może byc tylko lepiej... W końcu to przecież Polska
Pozdrawiam
Zadnego czynnego żalu nie musisz składać. Zlożyć musisz formularz SD-3, a nie SD-Z1. Co do czynnego żalu: nie może powstać odpowiedzialność karno-skarbowa przy decyzji wymiarowej (a taką jest decyzja w sprawie podatku od spadków i darowizn) skoro dopiero na skutek doręczenia decyzji powstaje zobowiązanie podatkowe. Zgadza się, że w 30 dni po uprawomocnieniu sie postanowienia sądowego powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn, ale dopiero złożenie deklaracji powoduje wszczęcie postępowania podatkowego i obliczenie wysokości podatku przez US.

PS: nie bardzo rozumiem od czego byś chciał sie odwoływać. Przegapiono termin na zwolnienie od podatku, niestety nie ma możliwości jego przywrócenia bo to termin materialny.
Maciek_29 jest off-line  
02-12-2008, 19:58  
czlowiek_sluchawka
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie

W moim przypadku jest tak że mam zmarła w tym roku
Mieszkam za granicą i przyjechałem na pogrzeb i zaraz po tym odbyła się sprawa spadkowa gdzie podział został zrobiony na mnie i na brata
Nie odebrałem uprawomocnionego wyroku bo zaraz wyjechałem i chcę się powołać na to że prawnie to nie wiedziałem o spadku gdyż prawnie 100% wiadomość że mam spadek byłą w tym wyroku którego nie odebrałem bo mnie już nie było a prawo mówi że jest miesiąc od momentu jak się dowiesz o spadku po uprawomocnieniu się wyroku
Brat natomiast złożył wniosek w US o zwolnienie i jest zwolniony a o mnie wspomniał że jestem za granicą i pani z US powiedziała że mogę się rozliczyć jak wrócę
Jak myślicie co tu da się zrobić?
czlowiek_sluchawka jest off-line  
02-12-2008, 21:25  
maggie86
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

nie chce cie pogrązac ale sprawa jest przegrana....pracuje w US wiec wiem co mowie...przekroczony termin to przekroczony termin..oczywiscie mozesz zlozyc SD-Z2 czyli zgloszenie (SD-Z1 jest stare) ale US wezwie Cie do złozenia SD-3 czyli zeznanie podatkowe i nastepnie "rozpocznie" postepowanie podatkowe...po wydaniu decyzji mozesz sie oczywiscie odwolac bo masz takie prawo jasen ale sprawa dla izby skabowej jest jasne -- podatek nalezy zaplacic....mozesz tez po wydaniu decyzji prosic o rozlozenie na raztu lub o umorzenie (co nei zwalnia od obowiazku zaplaty tego podatku oraz od naliczanych odsetek za pozniejsza zwloke...)...ale....powodzenia
maggie86 jest off-line  
02-12-2008, 21:57  
czlowiek_sluchawka
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie

Wyczytałem że można starać się o ulgę podatku od spadku w miesiąc po dowiedzeniu się o tym że ma się ten spadek
W moim przypadku jest tak że mieszkam za granicą i przyjechałem na pogrzeb i byłem na sprawie spadkowej wraz z bratem ale zaraz po niej wyjechałem za granicę i nie wiem co się dalej działo gdyż doszły mnie słuchy iż ktoś jeszcze twierdzi że mu się należy jakaś część tego spadku.Nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną więc od momentu jak wyjechałem nie wiem co się tam działo i czy mam spadek czy go nie mam.Moje pytanie brzmi czy jeśli pojadę teraz do Polski odwiedzę sąd by zapytać jak zakończyła się dana sprawa spadkowa i dostanę pismo że w jakiejś części dostałem ten spadek to będę miał ten miesiąc na staranie się o ulgę?
Gdyż jak już powiedziałem nie utrzymuję żadnych kontaktów z moją rodziną nie wiem czy ktoś jeszcze zgłaszał jakieś prawa do spadku i o moich prawach do tego spadku dowiem się dopiero jak teraz pojadę do Polski
Czy w takim wypadku nadal mogę liczyć na ten miesiąc gdyż wyczytałem że będzie mi on przysługiwał
czlowiek_sluchawka jest off-line  
03-12-2008, 08:05  
(i)INDESIT
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

Maciek_29 wiem o tym ale przecież złożenie jakiegoś dodatkowego pisma niczym nie skutkuje... Fakt że dopiero odwoływać to ja mogę się od decyzji która zapadnie po złożeniu SD-3...
A teraz do maggie86 :) Piszesz że masz przyjemoność pracować w US więc pewnie nie raz z takim przypadkiem jak mój się spotkałeś (zakładam że pracujesz już jakiś czas). Napisz mi więc jak to wygląda od Twojej strony. Generalnie interesuje mnie czy takie przypadki beznadziejne czy jest może jednak światełko w tunelu. Piszesz o odwołaniu, lub już po zapłacie o umożeniu... Ciekawi mnie jaki procent takich przypadków rozpatrywany jest pozytywnie?. Bo w sumie skoro mam prawo powołać się na takie coś to pewnie w jakimś stopniu to działa. A zależy od czego? OD dobrego samopoczucia kierownika UD ? :P Jakbyś znalazł chwilkę to podziel się swoimi cennymi obserwacjami :) Z góry dzięki, pozdrawiam
(i)INDESIT jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przekroczony termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku (odpowiedzi: 5) Witam Sąd wydał postanowienie 04.04, po zmarłym 09.10., które uprawmocniło się 26.04. czyli minął 6 miesięczny termin na złożenie oświadczenia na...
§ Przekroczony termin 14 dni. (odpowiedzi: 5) Dnia 31/01/2016 złożyłem w sklepie reklamację z powodu rozklejenia się butów. Jako żądanie na karcie zgłoszenia reklamacyjnego zostało wpisane "zwrot...
§ Podatek od spadku przekroczony termin (odpowiedzi: 4) Witam, bardzo bym prosił o pomoc w rozwiązaniu spraw podatkowo-spadkowych. Orzeczenie sądu o nabyciu spadku uprawomocniło się w sierpniu zeszłego...
§ Podatek od spadku, przekroczony termin (odpowiedzi: 1) Witam, przeoczyłem termin złożenia wniosku SD-Z2. Jego termin minął 3.06.2013r. Czy złożenie czynnego żalu wraz z wnioskiem SD-Z2 ma jakiś sens czy...
§ Przekroczony termin reklamacji (odpowiedzi: 3) Sprawa wygląda następująco: Oddałem buty do reklamacji, po 18 dniach po ich oddaniu (czyli już reklamacja prawnie rozwiązana jest na moją korzyść)...
§ Przekroczony termin - czy coś można zrobić? (odpowiedzi: 3) Witajcie. Mam następujący problem: mój kolega walczy obecnie z żoną (w trakcie rozwodu) o dziecko. Sytuacja niestandardowa - ona kiepska, on w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:54.