praca podatki w UK i Polska - Forum Prawne

 

praca podatki w UK i Polska

Witam, Mam pytanie dot. rozliczenia rocznego za 2008r. Żona pracowała legalnie w UK od stycznia do początku lipca 2008r./pobyt w UK ponad 183dni/.Od połowyX-2008r pracuje na umowę zlecenie w kraju do końca roku 2008. Ja ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
16-12-2008, 12:07  
richardo61
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie praca podatki w UK i Polska

Witam,
Mam pytanie dot. rozliczenia rocznego za 2008r.
Żona pracowała legalnie w UK od stycznia do początku lipca 2008r./pobyt w UK ponad 183dni/.Od połowyX-2008r pracuje na umowę zlecenie w kraju do końca roku 2008. Ja pracuje cały rok 2008 w kraju na pełnym etacie.

Zamierzamy:

1.Rozliczyć się wspólnie z dochodów za 2008r uzyskanych w kraju z polskim fiskusem.
Natomiast
2.Żona zamierza rozliczyć swoje dochody uzyskane za granicą w UK do kwietnia 2009r z tamtejszym UK urzędem.

Pytanie:

1.czy do wspólnego rozliczenia PIT z żoną w kraju muszę koniecznie uwzględnić jej zarobek z UK/ w oparciu o jakie informacje druk podobno
P60?/czy mogę to pominąć czy jest to sankcjonowane karalnie przez krajowy USkarbowy, jeżeli dochody rozliczyć chcemy tam ,gdzie zostały uzyskane?
a).w oparciu o tygodniowe payslipy,
b)w oparciu o jakieś rozliczenie z urzędem podatkowym UK za 2008r czy to jest ten druk P60?
2.czy odrębne rozliczenie naszych zarobków z fiskusem w kraju i odrębne z urzędem podatkowym w UK /w świetle podpisanych umów pomiędzy Polską a UK w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania jest poprawne?
3.czy niezależnie od wyboru rozliczenia urząd skarbowy z UK/ma obowiązek czy to wykonuje/ wysyła informację o dochodach z pracy do urzędu w kraju-Polski?.

Proszę o wyjaśnienie z góry bardzo dziękuję.
richardo61 jest off-line  
16-12-2008, 13:46  
Tagtsher
Użytkownik
 
Posty: 392
Domyślnie

Jeżeli w jednym roku podatkowym uzyskano dochody z 2 krajów to należy ujawnić oba.
Stosuje się do tego odpowiedni wzór. Niestety nie wiem jak to się ma do wspólnego rozliczenia.

W każdym razie tak naprawdę od uzyskanych dochodów z anglii zapłaci jak to w skarbówce nazywają a co jest po prostu podatkiem - opłatę skarbową.

Samo wypełnienie i obliczenie nie jest trudne ale problem pojawia się przy zastosowaniu kursu.
Sam jestem na etapie ustalania tego problemu.
Do tego należy prawidłowo obliczyć stopę procentową - łatwo można znaleźć w internecie jak to zrobić.

Inna sprawa, iż Ravenue nie wymaga żadnych papierków z polskiej skarbówki więc spokojnie może załatwić sprawę w anglii (w niemczech wymagają dokumentu z polskiej skarbówki, iż ujawniono te dochody).

usunięto radę aby oszukać fiskusa
Tagtsher jest off-line  
12-01-2009, 03:05  
take2345
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Podatek z UK

Też mam ten problem. pracowałem do końca września 2008 w Polsce (z tego 3 miesiące na bezpłatnym), a od 1 lipca w UK. Żona cały czas pracuje w Polsce. Raczej nie mam zamiaru narażać się na działania nie zgodne z prawem. Będę w Polsce dopiero w kwietniu to dopełnię wszelkich formalności osobiście tylko nie wiem jakie dokumenty mam mieć z UK. Będę drążył temat. Myślę że wspólnymi siłami się uda.
take2345 jest off-line  
05-02-2009, 11:40  
bagietka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: praca podatki w UK i Polska

Witam

Niedokonca rozumiem to cale rozliczanie.
Pracowalam w PL do konca marca 2008, od kwietnia jestem w UK.
Przez caly ten czas byly pobierane ode mnie oplaty. Chcialabym sie rozliczyc w Uk za czas przepracowany tu i za 3 miesiace przepracowane w PL. Dlaczego musze zrobic to odwrotnie?

Jakie sa mozliwosci NIE rozliczania sie w Polsce tylko w UK?

Bo szczerze piszac nie usmiecha mi sie podawac zarobkow angielskich w polsce. Jak znam zycie bedzie dany wysoki przelicznik wszytskiego i wyjdzie na to ze przez rozliczanie sie w kraju bede doplacac bog wie ile w przeciwienstwie do rozliczenia wszystkiego w UK.

Czy wiecie jak oni wogole to wyliczaja? Powiedzmy w polsce do marca zarobilam 10 000zl, a od kwietnia do grudnia w Uk zarobilam 10 000 funtow.
Jak oni zamierzaja zsumowac to wszystko?

Probuje sie dowiedziec ale nawet z infolini podatkowej Panie obslugujace nie sa w stanie wyjasnic mi procedury wyliczenia, z 'czym co sie je'


pozdr.
bagietka jest off-line  
05-02-2009, 13:06  
bagietka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: praca podatki w UK i Polska

witam ponownie

moje poszukiwania dosc precyzyjnej odpowiedzi w necie nie poszly na marne.

Podatki w UK rozlicz się
11-03-2008

Rozliczasz się w Wielkiej Brytanii? W Polsce? A może tu i tu? Sprawdź, jak to zrobić.


Załóżmy trzy możliwe scenariusze. W pierwszym otrzymałeś dochody wyłącznie od swojego angielskiego pracodawcy i jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Drugi zakłada, że pracujesz w Wielkiej Brytanii na zasadach self-employed (samozatrudnienie). Natomiast z trzeciej części dowiesz się, jak rozliczyć dochody otrzymane w tym samym roku w Polsce i na Wyspach. Ostatnia część może być też pomocna dla osób, które chcą rozliczyć dochody w Polsce nawet, jeśli nie zarabiały w Wielkiej Brytanii.


Scenariusz 1 - jestem pracownikiem angielskiej firmy.

W tej sytuacji zakładamy, że pracujesz cały czas dla jednego pracodawcy, przez pełny rok rozliczeniowy, czyli do 5 kwietnia. Po tym terminie powinieneś otrzymać dokument P60, który będzie zawierać wszystkie dane, niezbędne do poprawnego rozliczenia podatku. Dokument ten jest również dowodem poświadczającym wysokość dochodów, co może być potrzebne, jeśli starasz się o kredyt, dlatego wszystkie P60 powinno się przechowywać. Każdy pracodawca jest zobowiązany do przygotowania takiego dokumentu swoim pracownikom, ale jeśli z jakichś powodów tego nie zrobił, to ewentualne dochodzenie zwrotu części zapłaconego podatku może nastąpić, jeśli masz ostatni payslip. Dlatego te dokumenty również warto bezpiecznie przechowywać. W przypadku nieotrzymania P60 od pracodawcy, payslip będzie dokumentem, na podstawie którego można rozliczyć podatek. Innym rozwiązaniem jest poproszenie pracodawcy o wystawienie dokumentu Statement of earnings – P11. Zastępuje on P45 i P60. Na nim będą umieszczone dane o wysokości zapłaconego w danym roku podatku i wysokości opłaconej składki na ubezpieczenie.
Każdy, kto w tym roku rozliczeniowym zarobił mniej niż 5035 funtów, otrzyma zwrot całości zapłaconego podatku. Zaliczka na poczet podatku dochodowego pobierana jest od każdej cotygodniowej lub miesięcznej pensji. W zależności od dochodów brytyjski fiskus pobiera w postaci podatku 10 lub 22 procent twojej pensji (jest jeszcze próg 40-procentowy, ale zarobki muszą przekraczać 38,5 tys. funtów rocznie). Jeśli zarobiłeś 7 tysięcy funtów, to angielski urząd skarbowy z każdej pensji pobrał zaliczkę na poczet podatku rocznego. Jednak kwota 5035 funtów jest zwolniona od podatku, więc ten naliczony powinien być tylko od różnicy, czyli od 1965 funtów. Całe dochody mieszczą się w 10-procentowym progu podatkowym, czyli faktyczny podatek wynosi 10 procent od 1965 funtów, co daje 196,5 funta. Różnica w postaci podatku nadpłaconego zostanie ci zwrócona. Procedura jest prosta. Przyjmijmy, że dostałeś od pracodawcy dokument P60. Wystarczy zrobić jego kopię, a oryginał z załączonym wyliczeniem (koniecznie z własnym podpisem i numerem konta) wysłać do HMRC. Bardzo ważne jest, żeby konto, na które chcemy otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, należało do osoby, która rozlicza dochód. Brytyjski urząd skarbowy niechętnie przelewa pieniądze na konta innych osób. Na pieniądze trzeba poczekać od 6 tygodni do 3 miesięcy.
Dodatkowo, jeśli po raz pierwszy rozliczasz się na Wyspach, to należy do niego dołączyć dokument Arrival to UK (P86). Czasami wypełnia go za nas pracodawca, ale nie zawsze, a wtedy cała procedura rozliczenia podatku bardzo się wydłuża. W dokumencie tym podajemy różne informacje dotyczące zatrudnienia w Polsce, czy przyjechaliśmy do Wielkiej Brytanii sami czy z partnerem, jak długo zamierzamy zostać, czy mamy jakieś umiejętności nabyte w Polsce, które wykorzystujemy teraz na Wyspach.
- Drugim błędem, który najczęściej popełniamy przy rozliczeniu podatku jest dodatkowa praca, o której byliśmy przekonani, że wykonywaliśmy ją na czarno, a pracodawca odprowadził jednak za nas podatek. Dlatego nawet jeśli nie mamy żadnych dokumentów z tej pracy, to powinniśmy załączyć adres pracodawcy, okres zatrudnienia i wysokość dochodu. Inaczej cała procedura bardzo się przeciąga – wyjaśnia Monika Sharma z Omega Plus Services LTD.

Scenariusz 2- mam działalność w UK

Coraz częściej wybieramy tę formę zatrudnienia. Samozatrudnienie (self-employed) to szereg korzyści, ale też strata, np. zaplecza socjalnego, które gwarantuje nam pracodawca. Ten model zatrudnienia wybierają zwykle osoby wykonujące tzw. „wolne zawody” (artyści, dziennikarze, fotografowie), ale też wszystkie osoby, które mają własny pomysł na biznes. Otworzenie działalności w Wielkiej Brytanii jest bardzo proste. Można to zrobić już po wystawieniu pierwszej faktury. Rozliczenia z urzędem podatkowym dokonuje się wtedy raz do roku, ostateczny termin to 31 stycznia, czyli po zakończeniu roku podatkowego masz jeszcze ponad 8 miesięcy, żeby wszystko załatwić.
Osoby zatrudnione jako self-employed rozliczają się z brytyjskim urzędem skarbowym poprzez dokument Self Assessment. Można go zamówić pocztą lub wypełnić na stronach HMRC. Dokument zawiera 12 stron, których w większości przypadków nie wypełniamy, ponieważ dotyczą dochodów z innych źródeł niż nasze główne zajęcie. Rozliczenie kwoty do 15 tysięcy funtów jest banalnie proste. Podajemy tylko przychód, koszty oraz zysk. Powyżej 15 tysięcy na pewno pojawią się dodatkowe koszty, np. zatrudnienie pracownika, wynajęcie lokalu, podróże – to wszystko wypełniamy w osobnych częściach dokumentu SA.
Self Assessment najlepiej i najprościej jest wypełnić na stronach HMRC. Musimy tylko przejść przez etap rejestracji, w którym koniecznie należy podać prawidłowe dane. Wtedy cała procedura rozliczenia podatku przebiega bardzo szybko, a my oszczędzamy na kosztach wysyłania dokumentów.

Scenariusz 3 - mam dochód w obu krajach lub tylko w Polsce.

Według umowy podpisanej przez Polskę i Wielką Brytanię, od dochodu angielskiego nie odprowadzamy podatku w Polsce. Jeśli jednak w jednym roku podatkowym zarabialiśmy w obu krajach, to dochód angielski wpłynie na wyliczenie stopy procentowej, której użyjemy do opodatkowania dochodów polskich. Podatek określa się w następujący sposób: dodajemy oba dochody, ustalamy stopę procentową i używamy jej do obliczenia podatku od dochodu polskiego. Załóżmy, że w tym roku zarobiłeś 1000 zł w Polsce oraz 15 tys. funtów w UK. Przyjmując, że 1 funt równa się 4,5 zł, zarobiłeś 67,500 zł plus 1000 zł, czyli 68,500 zł. Hipotetyczny podatek od tej kwoty wyniesie 30 procent, ponieważ przekroczyłeś pierwszy próg podatkowy. Jednak podatek płacisz tylko od pieniędzy zarobionych w Polsce, czyli 30 procent od 1000 zł.
Jeżeli dopiero przyjechałeś do Wielkiej Brytanii i musisz rozliczyć zeszłoroczne dochody z Polski, to warto skorzystać z wygodnego, darmowego serwisu internetowego Przygotowanie deklaracji podatkowych on-line - pitroczny.pl. Po prostej rejestracji należy wypełnić wszystkie niezbędne dane, a gotowy PIT zostanie wygenerowany w formie dokumentu PDF i wysłany na twój adres e-mail. Cały proces rozliczenia jest jasno opisany. W ten sposób można rozliczyć się z polskim urzędem podatkowym z każdego miejsca na świecie.


Błażej Zimnak

PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT od ang. - Personal Income Tax). Jest to podatek bezpośredni. Polski podatek dochodowy od osób fizycznych uregulowany jest ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. z późniejszymi zmianami. Ponadto prawa i obowiązki podatnika wynikają z szeregu postanowień Konstytucji RP, ustaw i umów międzynarodowych.
„PIT” to również nazwa druków urzędowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów, na których podatnicy składają swoje roczne deklaracje rozliczeniowe dotyczące podatku od dochodów osobistych.
Źródło: Wikipedia.pl

P60

Formularz P60 jest podsumowaniem twoich zarobków oraz podatku, jaki został od nich zapłacony w ciągu roku podatkowego.
Powinieneś otrzymać ten druk od swojego pracodawcy na każdego koniec roku rozliczeniowego, który obejmuje okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Jeśli pracodawca nie dostarczy ci go pod koniec roku podatkowego, upomnij się o niego.
Formularza tego możesz potrzebować:
- przy dopłacie podatku, jeśli takiej musisz dokonać,
- przy zwrocie nadpłaconego podatku,
- przy ubieganiu się o kredyty podatkowe.
Źródło: ukipedia.eu

P45

Formularz P45 otrzymujemy od pracodawcy, w momencie kiedy przestajemy dla niego pracować. Zawiera on informacje o zarobkach i podatku, który był od nich odprowadzany do momentu przerwania pracy w danym roku rozliczeniowym. W formularzu tym znaleźć można:
- kod podatkowy, numer referencji podatkowej, biuro podatkowe,
- numer National Insurance,
- kiedy ostatni raz dostałeś wynagrodzenie,
- zarobki w roku podatkowym ze wszystkich twoich miejsc pracy,
- jakie sumy podatku były płacone od twoich zarobków.
bagietka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Polska firma jednoosobowa a podatki i praca w Niemczech (odpowiedzi: 5) Witam, zwracam się do Państwa z prośbą o poradę w kwestii opodatkowania niemieckich zarobków mojego męża. Przedstawię pokrótce naszą sytuację. Od...
§ Podatki i ubezpieczenie w Hiszpanii - Polska firma zatrudnia przedstawiciela (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Mam pytanie związane z rozwojem firmy na rynek hiszpański. Znam treść umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jednak przydałoby...
§ Pierwsza praca a podatki (odpowiedzi: 3) Witam. Jestem studentem 2. roku studiów stacjonarnych. W tym semestrze tak mi się plan ułożył, że mam zajęcia tylko od poniedziałku do środy. W...
§ praca w Niemczech i podatki (odpowiedzi: 8) Witam - jestem po rozwodzie i wychowuję dziecko. Mój byly mąż w Polsce mieszka w innym mieście, interesuje się dzieckem tylko jeżeli chodzi o...
§ VAT, Podatki: Niemcy - Polska (odpowiedzi: 1) Witam, prowadze dzialalnosc gospodarcza w Niemczech i chcialbym zaczac sprzedawac swoje towary na terenie Polski. Towar bedzie wystawiany na allegro...
§ Praca kontraktowa w UK a podatki (odpowiedzi: 5) Witam, Jestem zatudniony jako pracownik kontraktowy przez Brytyjska spolke. W umowie zawartej ze spolka jest zapis, ze wszelkie sprawy podatkowe...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:01.