Oczywiście pomyliłem wyżej usługodawcę z usługobiorcą, ale to tylko potwierdzenie, że dobrze robię, sięgając po Twoją / Waszą wiedzę

Ogromnie dziękuję za szybkie i rzeczowe odpowiedzi. Chyba nigdy na żadnym forum nie zostałem tak dobrze potraktowany!
Ale koniec słodzenia. Chciałbym podsumować wątek:
1. Zakładam normalną działalność gospodarczą, składając w UG wniosek CEIDG-1.
2. W kwestii formy naliczania podatku dochodowego mam dowolność i postanawiam pod kątem wysokości zarobków i tego czy rozliczam się sam czy wspólnie z małżonką.
3. Żeby wystawiać faktury za usługi (żadnych towarów!) dla zagranicznego kontrahenta, muszę na 100% zarejestrować się jako płatnik VAT-UE. Nie wchodzą w grę rachunki, bo usługobiorca musi otrzymać fakturę VAT.
4. Faktury na prowizje za świadczenie usługi wyszukiwania klientów w Polsce wystawiam z VATem NP (nie podlega) i w stawce VAT wpisuję 0%.
4a. Czy dodaję klauzulę przeniesienia obowiązku zapłacenia VAT na usługobiorcę? Tak mi poradził kolega, który pracuje na podobnych zasadach.
4b. W jakim języku faktura?
5. Bezpośrednio po złożeniu CEIDG-1 mogę jechać do US i złożyć VAT-R w celu zarejestrowania się jako płatnik VAT-UE oraz ewentualnie jako płatnik VATu w kraju, ponieważ istnieje możliwość rozdzielenia tych dwóch "światów".
6. Wybieram następujące PKD:
6a. pośrednictwo w szukaniu klientów: 46.19.Z - Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju
6b. instalacje elektryczne (solarne) na dachach: 43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane
Kogo właściwie można się poradzić w kwestii wyboru właściwych PKD???
7. Pozostaje kwestia tego, czy mam się zarejestrować jako płatnik VAT również w Polsce. I tutaj niestety mam problem, bo nie wiem jakie są plusy i minusy i na jakiej podstawie podjąć tutaj decyzję. Na 85% nie planuję większych zakupów na faktury w kraju, więc nie będę miał znaczących kosztów w firmie - czy to ma znaczenie?