DG a współpraca z firmą niemiecką - Forum Prawne

 

DG a współpraca z firmą niemiecką

Witam serdecznie, Już nastą albo i dziesiątą godzinę spędzam na szukaniu odpowiedzi na mój problem. Otóż zakładam 1-osobową działalność gospodarczą i będę świadczył dla firmy niemieckiej (bez siedziby w Polsce) usługi dwojakiego rodzaju: 1. Sprzedaż ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
13-02-2013, 12:12  
mtbikerrr
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie DG a współpraca z firmą niemiecką

Witam serdecznie,

Już nastą albo i dziesiątą godzinę spędzam na szukaniu odpowiedzi na mój problem. Otóż zakładam 1-osobową działalność gospodarczą i będę świadczył dla firmy niemieckiej (bez siedziby w Polsce) usługi dwojakiego rodzaju:
1. Sprzedaż usług i towarów tej firmy w Polsce (ja niczego nie kupuję, a jedynie dostaję prowizję za sprzedaż).
2. Montaż instalacji elektrycznych (jest to praca, która nie wymaga żadnych pozwoleń czy certyfikatów) na terenie UE, czyli będę pracował fizycznie.

Pytanie brzmi:
1. Czy muszę za powyższe usługi wystawiać tejże firmie niemieckiej faktury? Rozumiem, że rachunki nie wchodzą w grę, bo oni muszą rozliczyć VAT u siebie?
2. Czy te faktury, w związku z tym, że świadczę usługi, mają mieć stawkę VAT NP (nie podlega)? Rozumiem, że ani 0% ani "zwolniony" nie mają tutaj zastosowania?
3. W związku z powyższym najlepiej zrobię, jeśli zaraz po założeniu DG zgłoszę się z drukiem VAT-R do mojego urzędu skarbowego i wystąpię o VAT-UE, zgadza się?
4. Czy mogę bezpośrednio z urzędu gminy, gdzie złoże CEIDG-1 pojechać do urzędu skarbowego i złożyć VAT-R czy będzie mi brakowało jakiegoś dokumentu?
5. Czy faktury dla niemieckiego kontrahenta mogę wystawiać od razu po wystąpieniu o VAT-UE czy muszę na coś czekać?
6. Czy rozliczenia na powyższych zasadach, przy założeniu współpracy (na razie) tylko z jedną firmą, mogę wykonywać sam czy jest to już na tyle zaawansowana księgowość, że polecacie współpracować z fachowcem?

Będę BARDZO wdzięczny za odpowiedź. Niestety nie potrafię znaleźć jednoznacznych odpowiedzi nigdzie
mtbikerrr jest off-line  
13-02-2013, 12:53  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.328
Domyślnie RE: DG a współpraca z firmą niemiecką

1. Obojetnie co wystawisz oni rozliczą VAT u siebie, ale korzystniej jest (dla Ciebie) rejestracja VAT zarówno UE jak i doczynności krajowych.
2. Tak, na usługi pośrednictwa (wyszukiwanie klientów) wystawiasz fakturę VAT nie podlegająca opodatkowaniu w Polsce ("np") podając na fakturze podstawę zastosowania takiej stawki - art. 28b ustawy o VAT. Podatek rozlicza usługobiorca. Co więcej masz możliwość odliczenia podatku VAT od faktur zakupowych służących takiej działalności.
Natomiast montaż instalacji elektrycznych (zgodnie z art. 28e) powinna byc opodatkowana tam gdzie znajduje się nieruchomość (gdzie bedziesz montował te instalacje). W związku z tym należy zarejestrować sie do VAT UE w kraju gdzie będziesz świadczył tą usługę - otrzymasz NIP UE tego kraju i rozliczać opodatkowanie takiej usługi wg stawki danego kraju.
3. TAK
4. tak
5. Możesz po rejestracji VAT-R, najlepiej od dnia następnego.
6. Zawsze polecamy współpracę z fachowcem, ale własna wiedza jest bezcenna
parasoll.ka jest off-line  
13-02-2013, 13:09  
mtbikerrr
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie

Dziękuję za hiperekspresową odpowiedź. Jestem pod wrażeniem!

Bezczelnie pozwolę sobie jeszcze spytać:
1. Z jakiego powodu, z założenia (bo tak to rozumiem) jest mi lepiej być VATowcem również w kraju? Myślałem, żeby pozostawić we wniosku VAT-R część C pustą, co podobno powoduje, że mimo przyznania VAT-UE w kraju pozostaje się nadal nieVATowcem. Chyba, że to bzdura...
2. Znalazłem w internecie taką oto opinię: "Jeżeli natomiast chodzi tylko o usługi to wystarczy, że Tylko Twój odbiorca będzie płatnikiem podatku VAT, gdyż w przypadku usług miejscem świadczenia usługi jest siedziba Usługobiorcy, wówczas wystawiamy fakturę ze stawką ZW, z zaznaczeniem (np. na dole faktury) iż obowiązek podatkowy w podatku VAT ciąży na usługobiorcy." - czy mam rozumieć, że ja teoretycznie też nie MUSZĘ być VAT-UEowcem, ale powinienem nim być, ponieważ mi się to opłaca? Niestety nie do końca też rozumiem, dlaczego się opłaca...
3. Czy zgłoszenie się do US z drukiem VAT-R jest jednoznaczne z otrzymaniem europejskiego numeru NIP czyli literek "PL" przed moim dotychczasowym NIPem? Chcę się upewnić, bo kontrahent wymaga ode mnie posiadania euro NIPu.
4. Ostatnie pytanie - czy jeśli zostanę płatnikiem VAT to muszę co miesiąc składać dodatkowo jakąś deklarację? Niestety o VAT nie wiem kompletnie nic, stąd laickie pytanie...

Jeszcze coś mi się przypomniało - znalazłem taki tekst również: "Poradziłęm się księgowej i skonczyło się na tym że nie jest vatowcem, mam tylko NIP europejski, i wystawiam rachunek za granice."

Może ja też tak mogę? Nie będzie to prostsze i korzystniejsze?
Niestety muszę prosić o łopatologiczne tłumaczenie...
mtbikerrr jest off-line  
13-02-2013, 13:32  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.328
Domyślnie RE: DG a współpraca z firmą niemiecką

1. Myślę że warto. Art. 86 pkt. 8 ustawy o VAT daje ci możliwość odliczenia vat od zakupów opodatkowanych jeśli służą sprzedazy usług poza kraj. Jeżeli bedziesz miał takie faktury to możesz odzyskać z nich VAT. Ale jeśli nie będziesz miał żadnej sprzedaży opodatkowanej stawką krajową to ten vat naliczony (z faktur zakupowych) bedzie się kumulował z miesiąca na miesiąc i jeżeli wystąpisz o jego zwrot to w terminie 180 dni.
Jesli nie chcesz prowadzić całej dokumentacji VAT to faktycznie możesz nie rejestrować się do VAT-u krajowego.

2. Art. 28b mówi o tym że jeżeli świadczysz usługę dla przedsiębiorcy, to miejscem opodatkowania tej usługi jest miejsce gdzie usługobiorca (nabywca usługi) posiada swoją siedzibę. I to jest przykład z usługą pośrednictwa w zdobywaniu klientów na terenie Polski dla kontrahenta zagranicznego nie mającego siedziby w Polsce. Z tym że stawka nie "zw" tylko "np". Natomiast są wyjątki od tego przepisu dotyczące m.in. usług zwiazanych z nieruchomościami. Opodatkowane one są tam gdzie znajduje się nieruchomość. Czyli Ty wystawiając fakturę za pracę wykonaną na nieruchomości (instalacje elektryczne) musisz rozliczyć ją w kraju gdzie znajduje się nieruchomość. Rejestrujesz się w tym celu do VAT i naliczasz na fakturach vat danego kraju, odprowadzając go do tamtejszego urzedu skarbowego. Oczywiście jeśli w przepisach podatkowych danego kraju występuje limit zwolnienia to możesz z niego skorzystać.
3. Urząd przyśle Ci potwierdzenie rejestracji NIP UE. Sam możesz sprawdzić czy już jesteś zarejestrowany na stronie VIES
4. Rozliczanie VAT-u wymaga prowadzenia ewidencji i deklaracji.
Musisz dobrze przemyśleć rejestrację do VAT-u w Polsce. Czy tylko UE czy równiez krajówka.
parasoll.ka jest off-line  
13-02-2013, 17:20  
mtbikerrr
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: DG a współpraca z firmą niemiecką

Oczywiście pomyliłem wyżej usługodawcę z usługobiorcą, ale to tylko potwierdzenie, że dobrze robię, sięgając po Twoją / Waszą wiedzę
Ogromnie dziękuję za szybkie i rzeczowe odpowiedzi. Chyba nigdy na żadnym forum nie zostałem tak dobrze potraktowany!

Ale koniec słodzenia. Chciałbym podsumować wątek:
1. Zakładam normalną działalność gospodarczą, składając w UG wniosek CEIDG-1.
2. W kwestii formy naliczania podatku dochodowego mam dowolność i postanawiam pod kątem wysokości zarobków i tego czy rozliczam się sam czy wspólnie z małżonką.
3. Żeby wystawiać faktury za usługi (żadnych towarów!) dla zagranicznego kontrahenta, muszę na 100% zarejestrować się jako płatnik VAT-UE. Nie wchodzą w grę rachunki, bo usługobiorca musi otrzymać fakturę VAT.
4. Faktury na prowizje za świadczenie usługi wyszukiwania klientów w Polsce wystawiam z VATem NP (nie podlega) i w stawce VAT wpisuję 0%.
4a. Czy dodaję klauzulę przeniesienia obowiązku zapłacenia VAT na usługobiorcę? Tak mi poradził kolega, który pracuje na podobnych zasadach.
4b. W jakim języku faktura?
5. Bezpośrednio po złożeniu CEIDG-1 mogę jechać do US i złożyć VAT-R w celu zarejestrowania się jako płatnik VAT-UE oraz ewentualnie jako płatnik VATu w kraju, ponieważ istnieje możliwość rozdzielenia tych dwóch "światów".
6. Wybieram następujące PKD:
6a. pośrednictwo w szukaniu klientów: 46.19.Z - Działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju
6b. instalacje elektryczne (solarne) na dachach: 43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane
Kogo właściwie można się poradzić w kwestii wyboru właściwych PKD???
7. Pozostaje kwestia tego, czy mam się zarejestrować jako płatnik VAT również w Polsce. I tutaj niestety mam problem, bo nie wiem jakie są plusy i minusy i na jakiej podstawie podjąć tutaj decyzję. Na 85% nie planuję większych zakupów na faktury w kraju, więc nie będę miał znaczących kosztów w firmie - czy to ma znaczenie?
mtbikerrr jest off-line  
13-02-2013, 18:50  
mtbikerrr
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: DG a współpraca z firmą niemiecką

Od razu mówię, że chciałem edytować powyższą wiadomość, ale niestety nie widzę takiej opcji. Domniemywam iż jest ona ograniczona czasowo.

8. W rozmowie ze wspomnianym powyżej kolegą pracującym na podobnych zasadach z firmą zagraniczną, okazało się, że on rozlicza się podatkiem ryczałtowym kilka % (nie pamiętał dokładnie ile). Czy to jest możliwe? Czy przedstawiciel handlowy może rozliczać się ryczałtowo i płacić zaledwie kilka % dochodowego???
mtbikerrr jest off-line  
14-02-2013, 12:15  
mtbikerrr
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: DG a współpraca z firmą niemiecką

Nienawidzę się upominać, ale tym razem muszę. Niestety sytuacja zmusza mnie do szybkich działań, w związku z czym bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź na powyższe. Dziękuję!
mtbikerrr jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niezapłacona faktura za usługi przez niemiecką firmę (odpowiedzi: 3) Witam, do końca grudnia 2015 wykonywałem zlecenie dla niemieckiego kontrahenta, niestety firma nieoczekiwanie ogłosiła bankructwo 29/12/2015. Moja...
§ Współpraca z zagraniczną firmą (odpowiedzi: 1) Witam. Zamierzam rozpocząć współpracę z zagraniczną firmą. Firma jest zarejestrowana w Republice Seszeli. Jako, że jest to zagraniczny kontrahent dla...
§ Współpraca z niemiecką firmą. (odpowiedzi: 9) Witam, Proszę o porady dotyczące takiego modelu współpracy z firmą zarejestrowaną i działającą w Niemczech: - prowadzę jednoosobową...
§ Czy pobieranie 19 % podatku przez niemiecką firmę jest legalne ? (odpowiedzi: 1) Witam, jestem nowy na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. Mój problem polega na tym, że póki nie dostałem niemieckiego zwolnienia z...
§ źle zrealizowane zamówienie przez niemiecką firmę (odpowiedzi: 4) Dzień dobry. mam problem z reklamacja towaru zamówionego w niemieckiej firmie. Owa firma ma tez w Niemczech swoja siedzibę. Zamówiłem wycięcie...
§ Świadczenie usług budowlanych przez niemiecką firmę w Polsce (odpowiedzi: 1) Witam, Mam mały problem. Otóż na terenie Niemiec od dwóch lat mam zarejestrowaną jednoosobową firmę świadczącą usługi budowlane. Wszystkie podatki i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:19.