Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US? - Forum Prawne

 

Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Witam, Otrzymałem w darowiźnie "kawałek" samochodu, jestem w I grupie podatkowej, moja część ma wartość poniżej 9637zł z ustawy. Czy muszę to zgłosić do US? Z góry dzięki za odpowiedź...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
06-04-2013, 13:16  
cadio
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Witam,

Otrzymałem w darowiźnie "kawałek" samochodu, jestem w I grupie podatkowej, moja część ma wartość poniżej 9637zł z ustawy. Czy muszę to zgłosić do US?

Z góry dzięki za odpowiedź
cadio jest off-line  
06-04-2013, 13:18  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.943
Domyślnie re: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Nie musisz.
Ag_Maz jest off-line  
06-04-2013, 13:25  
pogodno
Użytkownik
 
Posty: 297
Domyślnie re: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

czy darowiznę od rodzic ów ze wspólnego konta ,wykazuje się jako darowizne od jednej osoby tzn , np matka , czy od ojca i matki na jednym druku ,rzecz dotyczy kwoty 55tyś zł jak to rozpisać 2x po 27,5 czy 1x 55?
pogodno jest off-line  
06-04-2013, 13:51  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.943
Domyślnie re: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Cytat:
Napisał/a pogodno Zobacz post
2x po 27,5
Skoro to darowizna od obojga.
Ag_Maz jest off-line  
06-04-2013, 14:19  
cadio
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie re: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

O, pomyłka w tytule - może moderator to poprawi - w treści jest prawidłowo 'poniżej 9637zł'.

Dla pewności - I grupa w tym konkretnym przypadku to synowa, czyli nie wchodzi w grę zwolnienie z podatku z art. 4a ust.1 ustawy o podatku od darowizn.

Czyli rozumiem, że informować skarbówki nie trzeba, co cieszy
cadio jest off-line  
06-04-2013, 14:30  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.943
Domyślnie RE: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Cytat:
Napisał/a cadio Zobacz post
Dla pewności - I grupa w tym konkretnym przypadku to synowa, czyli nie wchodzi w grę zwolnienie z podatku z art. 4a ust.1 ustawy o podatku od darowizn.
Dokładnie. Ale nie został przekroczony próg podatkowy.
Ag_Maz jest off-line  
06-04-2013, 15:24  
cadio
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Dzięki za szybką odpowiedź!

To w takim razie jeszcze pytanie mojej drugiej połowy, który to teraz otrzymał też część samochodu poniżej 9637zl, od swoich rodziców.
Dodatkowy myk jest taki, że 2 lata temu dostał od nich 40 tys. zł, które po bożemu zgłosił do US.

Czy teraz musi zgłosić do US tę darowiznę? W sumie należy do grupy najbliższej, ale zarazem wartość jest poniżej progu...

I czysto hipotetycznie: gdyby suma tych dwóch wyniosła 60 tys. a te 40 tys. było już zgłoszone 2 lata temu, to czy tę nową darowiznę trzeba by zgłaszać do US?
cadio jest off-line  
06-04-2013, 15:54  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.943
Domyślnie RE: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Cytat:
Napisał/a cadio Zobacz post
Czy teraz musi zgłosić do US tę darowiznę?
Tak.
Cytat:
Napisał/a cadio Zobacz post
to czy tę nową darowiznę trzeba by zgłaszać do US?
Tak.
Ag_Maz jest off-line  
24-11-2015, 09:04  
succubusus
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US?

Pytanie odnośnie pierwszego posta, czy cały czas jest to aktualne?
Jak dostaje się np 10% samochodu od kogoś z I grupy i nie przekracza to ustalonego progu 9637zl na 5 lat to wciąż można tego nie zgłaszać? Bo gdzieś napisano, że w ciągu 6 miesięcy trzeba.
succubusus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przelew od małżonka - czy trzeba gdzieś zgłaszać? (odpowiedzi: 3) Witam, niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na pytanie czy mogę bez składania jakichkolwiek wniosków i uiszczania opłat dokonać następującego...
§ Freelanser z zyskiem poniżej kwoty wolnej od podatku, zgłaszać coś? (odpowiedzi: 3) Od czasu do czasu ktoś mnie prosi o pomoc/daje zlecenie. Są to zawsze drobnostki i małe pieniądze. Nie ma szansy by zysk przekroczył 3 tyś. zł....
§ SPADEK w jakiej postaci TRZEBA zgłaszać do US ? (odpowiedzi: 1) Witam. Otrzymałam w spadku rzeczy ruchome o wartości ok 10000. Wiem, że jeśli masa spadkowa nie przekracza tej kwoty, nie trzeba zgłaszać nabycia...
§ Darowizna w zerowej grupie podatkowej poniżej 9637 zł (odpowiedzi: 1) Czy w przypadku darowizny przekazanej z konta bankowego ojca na firmowe konto bankowe syna (jednoosobowa działalność gospodarcza) na kwotę powiedzmy...
§ Czy trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym? (odpowiedzi: 2) Witam Mam pewien dylemat i nie wiem jak w tej sprawie postąpić. Małżonkowie posiadają we wspólności ustawowej dwie nieruchomości. przeprowadzają...
§ Darowizna, której nie trzeba zgłaszać (odpowiedzi: 5) Od ilu różnych darczyńców moża przyjąć darowizny w kwocie, której nie trzeba zgłaszać (9,6 zł)? Czy jest jakiś limit, ile osób z najbliższej rodziny...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:06.