Kupno sprowadzanego auta w komisie - VAT-marża - Forum Prawne

 

Kupno sprowadzanego auta w komisie - VAT-marża

Witam Mam pytanie i zarazem prośbę o sprostowanie informacji o VAT 23%, a mianowicie zamierzam kupić auto sprowadzone z Niemiec (już dałem spory zadatek – niestety dopiero później poczytałem o oszustwach). Auto kupione i użytkowane ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
15-04-2013, 09:04  
mefkm
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Kupno sprowadzanego auta w komisie - VAT-marża

Witam

Mam pytanie i zarazem prośbę o sprostowanie informacji o VAT 23%, a mianowicie zamierzam kupić auto sprowadzone z Niemiec (już dałem spory zadatek – niestety dopiero później poczytałem o oszustwach). Auto kupione i użytkowane w Holandii, następnie firma lisingowa sprzedała je niemieckiej firmie (jednoosobowa działalność), firma niemiecka zarejestrowała auto w Niemczech (i pewnie odzyskała holenderski podatek od luksusu), a następnie auto kupił polski Komis (komis ten nie posiada euro nip) – czyli teoretycznie Komis musiał nabyć auto po cenie brutto.

Komis udostępnił mi do wglądu fk zakupu auta od niemieckiej firmy – niestety była to faktura ze skreśloną pozycją VAT i powołaniem na paragraf 25 (czyli chyba to była fk 0 lub zw.) – co by świadczyło, że firma niemiecka zakupiła auto od firmy lisingowej w cenie brutto, lub jest to firma „słup” posiadająca euro nip, która nabyła auto w cenie netto, nie ma zamiaru odprowadzić należnego podatku, a polski komis "nieświadomy" wprowadzi takie auto na polski rynek.

Czy w świetle prawa, końcowy nabywca – czyli ja – będzie pociągnięty do odpowiedzialności zapłacenia podatku vat (plus odsetki i kary), czy może jeśli kupuje auto od komisu (będącego też importerem auta - wystawiają VAT-marża) jako osoba prywatna, nieposiadająca działalności gospodarczej, zabezpieczony jestem przepisami ustawy konsumenckiej, tzn. (nie wiem czy dobrze to pojmuje) Komisant przez 2 lata udziela rękojmi na sprzedawany towar i jeśli okaże się, że ma wady prawne mogę auto zwrócić lub zażądać zapłaty brakującego podatku.
mefkm jest off-line  
16-04-2013, 09:23  
mefkm
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Kupno sprowadzanego auta w komisie - VAT-marża

Bardzo proszę o odpowiedź, bo sprawa jest pilna.

Ponieważ mam pewne wątpliwości, czy zadatkowane już auto, ma opłacony VAT chciałbym się zabezpieczyć i wymusić na sprzedawcy takie oto oświadczenie:


OŚWIADCZENIE

Firma Baja Tuning & Design Iwona Szeląg jest właścicielem samochodu osobowego marki FORD, model MONDEO, nr nadwozia WF0GXXGBBG8L52224, rok produkcji 2008, kolor czarny, przebieg …………….. km.
Pojazd ten nie był składany, nie uległ wypadkowi oraz wolny jest od jakichkolwiek wad prawnych i obciążeń na rzecz osób trzecich oraz nie jest przedmiotem żadnego postępowania bądź zabezpieczenia.
Pojazd ten zakupiony został w Niemczech za kwotę brutto i na terenie RP nie podlega opodatkowaniu VAT 23%.


Jeśli to oświadczenie nie będzie zabezpieczeniem przed konsekwencjami niezapłaconego VAT, to przynajmniej będę wiedział – jeśli się nie zgodzą podpisać – czy coś nie kręcą. Proszę o wprowadzenie ew korekty w niniejszym oświadczeniu - żebym nie palną jakiejś formalnej gafy.

Obecna wersja komisu jest taka, że oni jako forma nabyli auto w Niemczech od komisu niemieckiego (w dowodzie rej. Auta – brief – widnieje firma - podobno jednoosobowa) i jako dowód zakupu dostali fakturę z adnotacją o zwolnieniu z VAT.
Wcześniejsza wersja była taka, że auto sprowadził prywatny importer (bez działalności gospodarczej i sprzedaje przez komis, z którym jest powiązany) i jako dowód zakupu dostali fakturę z adnotacją o zwolnieniu z VAT.

Czy obie ww. wersje zdarzeń są możliwe, tzn. czy nie ma jakiś formalnych/prawnych zastrzeżeń aby nabyć auto na fakturę z 0 VAT.
mefkm jest off-line  
16-09-2015, 10:09  
Simonkey
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Kupno sprowadzanego auta w komisie - VAT-marża

i jak sprawa się zakończyła? jestem w podobnej sytuacji. Nie wiem jak zabezpieczyć sie w przypadku gdyby za kilka miesięcy US się do mnie odezwał o zapłatę podatku VAT plus odsetki i kary.
Simonkey jest off-line  
01-04-2019, 09:10  
martagdy
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Kupno sprowadzanego auta w komisie - VAT-marża

Jak zakończyły się wasze sprawy? Kolega jest w podobnej... jest spanikowany.
martagdy jest off-line  
01-04-2019, 13:27  
Simonkey
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Kupno sprowadzanego auta w komisie - VAT-marża

Ja jak miałem Brief bo auto zostało sprowadzone z Niemiec, to skontaktowałem się z firmą, która sprzedawała samochód i potwierdziłem czy był odprowadzony podatek od zakupu.
Simonkey jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupno auta w komisie (odpowiedzi: 13) Witam. Chciałbym się dowiedzieć co dokładnie muszę dostać od Komisu przy kupnie auta. Chodzi mi o minimum wymagane prawnie. Czy wystarczy jak...
§ Kupno auta na firme faktura vat marża (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie jestem ryczałtowcem a dodatkowo płatnikiem podatku vat. Chciałem zakupic samochód na firmę. Samochód planuje kupić na fakturę vat...
§ Kupno auta powypadkowgo w komisie (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich. Kilka dni temu kupiłem auto jako osoba fizyczna, dzień wcześniej oglądałem go, bardzo ładny zadbany, silnik czysty bez zabrudzeń,...
§ Kupno auta w komisie - Ukryte wady ? (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich. Jestem osobą prywatną, dnia 14.02.2012 zakupiłem auto w komisie sprzedawca zapewniał że auto jest w pełni sprawne technicznie...
§ Kupno auta w komisie (odpowiedzi: 1) Witam , mam pytanie . Zakupiłem samochód który po 2 dniach odmówil odpalenia puki co niewiadomo co jest usterka . Auto kupiłem w komisie czy mam...
§ Kupno auta w komisie = problem z rejestracja (odpowiedzi: 3) Witam. Mam pewien problem z przerejestrowaniem auta , konkretnie jest taka sytuacja : osoba X sprzedała auto osobie Y osoba Y sprzedała auto do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:44.