Kasy Fiskalne "Rostowskiego" - Forum Prawne

 

Kasy Fiskalne "Rostowskiego"

Uszanowania Chciałbym zapytać z racji tego iż nowa ustawa została już wprowadzona i przedsiębiorcy Ci którzy mają stare kasy, mają czas do września na wprowadzenie zmian stosownych o kilka kwestii. Są różnego rodzaju działalności jak ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
17-04-2013, 17:36  
aallen
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Kasy Fiskalne "Rostowskiego"

Uszanowania

Chciałbym zapytać z racji tego iż nowa ustawa została już wprowadzona i przedsiębiorcy Ci którzy mają stare kasy, mają czas do września na wprowadzenie zmian stosownych o kilka kwestii.

Są różnego rodzaju działalności jak np. Salony Optyczne, Sklepy z częściami motoryzacyjnymi, etc. gdzie ilość sprzedawanych rzeczy/usług idą nie tyle w setki co w tysiące, dodajmy do tego dynamicznie zmieniający się rynek, nowe części, nowi dostawcy.
W związku z tym ustawa mająca na celu uszczególnienie sprzedawanych usług/rzeczy bardzo utrudnia a wręcz uniemożliwia sprawną pracę w pewnych działalnościach.

Idąc tym tropem

1. Czy naprawdę jest to koniec i nic już z tym nie planuje zrobić. To znaczy ogarnąć to chore prawo wprowadzone od tak ?
2. Nawet gdyby jakimś cudem udało się wprowadzić i zapamiętać kilka tysięcy pozycji są takie sytuacje jak np. nowe produkty a wg. prawa należałoby się takiemu produktowi, jeśli jest inna cena, osobna pozycja w kasie. Wtedy z kolei idą pieniądze na przeprogramowanie kas, i tak w kółko.

Czy ktos mógłby się na powyższym przykładzie w tej sprawie wypowiedzieć ?
aallen jest off-line  
17-04-2013, 19:34  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Kasy Fiskalne "Rostowskiego"

Po primo, nie ma żadnej nowej "ustawy", co najwyżej rozporządzenie.
Po drugie, to nie jest także nic nowego, tylko zapisanie wprost w rozporządzeniu tego, co i tak wynika z orzecznictwa sądowego.
Zgodnie z orzecznictwem NSA już teraz, w ramach obecnie obowiązujących przepisów, istnieje obowiązek precyzyjnego, jednoznacznego oznacza towarów i usług na paragonach.

Vide np. ten wyrok NSA:

Cytat:
Jednocześnie w § 4 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia określono informacje, jakie powinien zawierać paragon fiskalny drukowany przez kasę. Pod literą e) wskazano nazwę towaru lub usługi, a pod literą f) cenę jednostkową towaru lub usługi.
W punkcie 10 tegoż przepisu (§ 4 ust. 1 ww. rozporządzenia) stwierdzono natomiast, że paragon fiskalny musi być czytelny i zawierać wszystkie dane, o których mowa w pkt 6, pozwalające nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji, a w punkcie 1 lit . c) określono, że kasa rejestrująca musi zapisywać w pamięci fiskalnej sposób przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług, oznaczonej literowo.
5.5. Skoro zatem celem tych unormowań jest zapewnienie konsumentowi prawa do otrzymania dowodu nabycia towarów lub usług z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość kontroli przez klienta czynności dotyczących prawidłowego ewidencjonowania transakcji i wystawiania dowodu potwierdzającego jej wykonanie, na paragonie fiskalnym musi być zamieszona nazwa towaru pozwalająca nabywcy na jednoznaczne sprawdzenie ilości, rodzaju oraz cen jednostkowych poszczególnych, zakupionych przez niego towarów. Jest to możliwe jedynie przy precyzyjnym określeniu nazwy nabytego towaru na takim paragonie, gdyż tylko wówczas klient-nabywca ma możliwość skontrolowania ilości wykazanych na paragonie towarów w powiązaniu z ich cenami jednostkowymi. Proponowany przez stronę skarżącą system ogólnego (rodzajowego) określania na paragonie nabytych towarów nie zapewnia w sposób należyty kontrolnej i ochronnej wobec konsumenta funkcji informacyjnej, jaką spełniać ma paragon fiskalny.
5.6. Podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby – z jednej strony - pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowości rozliczenia podatku, a z drugiej - zapewniały konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów.
Stosowanie na paragonach nazw grupowań towarów i usług jedynie według klasyfikacji PKWiU nie spełnia tych wymogów, skoro jedną z nadrzędnych funkcji paragonu jest umożliwienie konsumentowi sprawdzenia tego, co kupił i po jakiej cenie.
5.7. Wielu konsumentów dopiero w domu analizuje jednostkowe ceny poszczególnych towarów. Jeżeli na paragonie zostanie umieszczona tylko ogólna nazwa (rodzajowa wg PKWiU, np.. prasa, papierosy z tytoniu, jogurt, kefir itp.), to klient nie będzie wiedział, ile kosztował konkretny produkt danego producenta. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, bo klient powinien mieć możliwość weryfikacji, czy cena, jaką sprzedawca umieścił na półce, jest taka sama jak cena wyszczególniona na paragonie.
Oznacza to, że sprzedawca powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Ponadto rodzaj kasy rejestrującej powinien umożliwiać takie zaprogramowanie, które dostosowane będzie do rodzaju i ilości sprzedawanego asortymentu towarów i usług.
5.8. Ponadto jak trafnie stwierdzono w wyroku NSA z 6 czerwca 2008 r. (sygn. akt I FSK 754/07), używanie na paragonach jedynie nazw ogólnych, takich jak np. "dzienniki", "czasopisma" nie jest wystarczające dla określenia prawidłowej stawki podatku VAT, skoro nie wszystkie gazety, magazyny, czasopisma oznaczone symbolem PKWiU 22.12 i 22.13 objęte są niższą 7 % stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 u.p.t.u. w związku z poz. 49 załącznika nr 3 do tej ustawy, gdyż stawka 7 % nie dotyczy wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe.
Wyrok NSA z 9 marca 2010 r., sygn. I FSK 63/09
TaxTex jest off-line  
19-04-2013, 21:27  
esk10
Stały bywalec
 
Posty: 1.640
Domyślnie RE: Kasy Fiskalne "Rostowskiego"

Ale przyznasz TaxTex,że nazwa jabłko jest jednoznaczna i wprowadzanie odrębnego kodu na kasie na jabłka stare, nowe i tańsze to lekkie przegięcie.

A nowy hit kontrolerski - 250, zł kary- za nieaktualny czas na kasie fiskalnej.
esk10 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ "Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się" (odpowiedzi: 1) Witam, chciałabym dowiedzieć się czy zgodna z prawem jest polityka prowadzona przez niektóre sklepy. Mianowicie, czy jeśli umieszczają one...
§ jak w zeznaniu napisać poszczególne osoby w ciągu "i","oraz","a, takze (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Wiem, że to jest forum prawne, ale zwracam się do forumowiczów jaka jest różnica w zdaniu, gdy występuje kilka rzeczy, osób,...
§ "Kradzież" pieniędzy z kasy, a odpowiedzialność materialna. (odpowiedzi: 1) Witam, Moja narzeczona pracuje w księgarni, na umowę zlecenie. Nie ma tam wzmianki o odpowiedzialności materialnej. W dniu dzisiejszym została...
§ Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?... (odpowiedzi: 41) Witam. Często słyszymy mocne - i w sumie zasadne - argumenty na temat konieczności poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogwym. Miało m.in. temu...
§ kasy fiskalne (odpowiedzi: 1) Proszę o informację czy na imprezach masowych biletowanych typu dni miasta są obowiazkowe kasy fiskalne?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:16.