DAROWIZNA - CEL: budowa domu - Forum Prawne

 

DAROWIZNA - CEL: budowa domu

Witam wszystkich. Chcielibyśmy otrzymać darowiznę na cel jak w temacie. W związku z czym moje zapytanie: 1. Jakie kwoty i od kogo z rodziny oraz w jaki sposób zatytułowane nie podlegają opodatkowaniu? 2. Czy te ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
03-09-2013, 12:50  
ChudyCFC
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie DAROWIZNA - CEL: budowa domu

Witam wszystkich. Chcielibyśmy otrzymać darowiznę na cel jak w temacie. W związku z czym moje zapytanie:
1. Jakie kwoty i od kogo z rodziny oraz w jaki sposób zatytułowane nie podlegają opodatkowaniu?
2. Czy te kwoty należy zgłosić do US, jeśli tak to w jaki sposób?
3. Jaki jest okres od otrzymania darowizny do momentu możliwości otrzymania kolejnych?
4. Jaka jest konieczna forma przekazania (do ręki, wpłata na konto itd.)?
Prosiłbym o odpowiedź zrozumiałym językiem bo nie chcielibyśmy popełnić żadnego błędu z racji braku swobodnej i łatwej interpretacji przepisów.
Z góry dziękuję i pozdrawiam. Krzysiek
PS.
Jeśli miałby ktoś jakieś uwagi co do tematu to proszę o ich zawarcie w ramach odpowiedzi
ChudyCFC jest off-line  
04-09-2013, 00:57  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: DAROWIZNA - CEL: budowa domu

Ad. 1. Zwolnienie przysługuje przy darowiznach od małżonka, dzieci i wnuków, rodziców, dziadków i pradziadków, ojczyma i macochy, pasierba, a także rodzeństwa.
Nie ma żadnego ograniczenia kwotowego.
Ustawa nie wymaga żadnego szczególnego "tytułowania" przelewu.

Ad. 2. Tak, jest to warunkiem zwolnienia. Należy darowiznę zgłosić do US w terminie 6 miesięcy od wpływu środków na rachunek. Konieczne jest załączenie potwierdzenia przelewu (albo przekazu pocztowego).
Obowiązkowi zgłoszenia nie podlegają darowizny mieszczące się w kwotach wolnych. Kwota wolna to generalnie 9637 zł w ciągu 5 lat od każdego członka rodziny.
W przypadku darowizny na cel mieszkaniowy, przysługuje "dodatkowa kwota wolna" wynosząca 19274 zł (jeśli darowizna jest od co najmniej dwóch osób z najbliższej rodziny).

Ad. 3.
Jeśli ma zastosowanie zwolnienie, o którym pisałem w pkt 1 powyżej - można dostawać (i zgłaszać jako zwolnione) kolejne darowizny bez żadnych ograniczeń.

Ad. 4.
Konieczny jest przelew albo przekaz pocztowy. Wpłata gotówki na konto również przejdzie, ale może się wiązać z kłopotami z urzędem.
TaxTex jest off-line  
04-09-2013, 07:11  
ChudyCFC
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: DAROWIZNA - CEL: budowa domu

Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanko odnośnie:

Odp. 2: Czyli wnioskuję że kwota łączna wolna, bez obowiązku zgłoszenia to 9637 zł x 2 = 19274 zł ale jedynie na ten nasz cel mieszkaniowy, budowlany w tytule z tym że można tak od każdego powiedzmy taty, mamy, dziadka, babci? Czy taka kwota pojedynczo od mamy, taty itd. ? Przykład: mama 19,000, tata 19,000, babcia 19000 itd.

Odp. 4: Dlaczego można spodziewać się kłopotów w przypadku wpłaty indywidualnie na konto? Jak US do tego podchodzi?

Z góry dziękuję i pozdrawiam. Krzysiek
ChudyCFC jest off-line  
05-09-2013, 22:59  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: DAROWIZNA - CEL: budowa domu

Cytat:
Napisał/a ChudyCFC Zobacz post
Odp. 2: Czyli wnioskuję że kwota łączna wolna, bez obowiązku zgłoszenia to 9637 zł x 2 = 19274 zł ale jedynie na ten nasz cel mieszkaniowy, budowlany w tytule
Nie. Od każdego członka bliskiej rodziny jest 9637 zł kwoty wolnej - bez względu na przeznaczenie środków. I dodatkowo jeszcze jest 19.274 zł - limitu zwolnionej darowizny na cele mieszkaniowe.

Czyli przykładowo - nie trzeba zgłaszać żadnej darowizny, jeśli darczyńcami byliby:

matka - 19.274 zł , w tym co najmniej 9637 zł na cel mieszkaniowy
ojciec - 19.274 zł, w tym co najmniej 9637 zł na cel mieszkaniowy (ojciec i matka łącznie dali 19.274 zł w ramach darowizny zwolnionej na zasadach ogólnych i drugie tyle - zwolnione na podstawie przepisu o darowiznach na cel mieszkaniowy)
babcia - 9637 zł na dowolny cel
siostra - 9637 zł na dowolny cel
wujek - 7276 zł na dowolny cel
szwagier - 7276 zł na dowolny cel

Itd. W moim przykładzie dostałeś łącznie 72.375 zł - bez podatku i bez obowiązku zgłoszenia.

Tylko w przypadku tych 19.274 zł (9637 zł od ojca i 9637 zł od matki) na cel mieszkaniowy warunkiem zwolnienia jest przeznaczenie środków na budowę domu w ciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania darowizny.
Resztę środków możesz wydać wedle własnego uznania - na cel mieszkaniowy, albo i nie.

Cytat:
Napisał/a ChudyCFC Zobacz post

Odp. 4: Dlaczego można spodziewać się kłopotów w przypadku wpłaty indywidualnie na konto? Jak US do tego podchodzi?
W tej chwili trudno mi powiedzieć jak US do tego by podszedł. Do niedawna w takich sytuacjach organy kwestionowały prawo do zastosowania zwolnienia, twierdząc, że musi być potwierdzenie przelewu z konta darczyńcy na konto obdarowanego.

Ale podatnicy odwoływali się do sądów i wygrywali. W jednym z orzeczeń NSA potwierdził, że wpłata gotówkowa na konto obdarowanego jest wystarczającym dowodem na to, że darowizna nie była fikcyjna.
Ale zanim sąd to potwierdził podatnik musiał przejść przez całą skomplikowaną i długotrwałą procedurę. Zatem chyba lepiej nie ryzykować i po prostu przelać środki z konta na konto.
TaxTex jest off-line  
06-09-2013, 06:00  
ChudyCFC
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: DAROWIZNA - CEL: budowa domu

Witam. Kolejny raz dziękuję za odpowiedź, bardzo będzie wszystko przydatne

Mam jeszcze pytanko odnośnie teściów...

Cała inwestycja będzie realizowana we wstępnej fazie budowy jedynie na żonę i czy ona może z mojej strony i od moich rodziców czy mojej babci i dziadka bezpośrednio dostać kwoty wolne od podatku ?

Z góry dziękuję i pozdrawiam. Krzysiek
ChudyCFC jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Budowa domu na działce rodzicow/darowizna/pomocy (odpowiedzi: 11) Witam serdecznie. Moja sprawa wygląda tak. Chcemy z narzeczoną budowac się na działce moich rodziców. Załatwione są warunki zabudowy,...
§ Budowa domu domu na działce ojca. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam zamiar budować dom dla mnie i moich rodziców na ich działce. Potrzebuje wziąć kredyt wysokości 180 tyś. Wartość domu będzie wynosiła około...
§ Budowa domu (odpowiedzi: 1) Witam mam taki problem, gdzie mogę się dowiedzieć czy mogę się budować na danej działce. Proszę o odpowiedz.
§ budowa domu (odpowiedzi: 4) witam, mój zięć kupił działkę budowlaną za kawalera, po ślubie z moja córką postanowił się budować, maja załatwione zezwolenie na budowę, chce im...
§ budowa domu (odpowiedzi: 2) witam, mój zięć kupił działkę budowlaną za kawalera, po ślubie z moja córką postanowił się budować, maja załatwione zezwolenie na budowę, chce im...
§ Budowa domu (odpowiedzi: 1) Witam. Nasz dom jest wybudowany, tak że jedna strona jest wybudowana na miedzy, czy sąsiad może "dokleić" swój dom do naszego? Z góry dziękuje za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:06.