PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz - Forum Prawne

 

PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz 3

Czytając Wasze wypowiedzi dochodzę do wniosku, że PBKM stosował przynajmniej dwa rodzaje umów: pierwszą z zapisem § 8 ust. 22a i 23 gdzie pochwalono się, jak to napisał StrzelbaAndrzej niejasną sytuacją VAT oraz drugim rodzajem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
12-11-2013, 20:31  
mathe
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Czytając Wasze wypowiedzi dochodzę do wniosku, że PBKM stosował przynajmniej dwa rodzaje umów: pierwszą z zapisem § 8 ust. 22a i 23 gdzie pochwalono się, jak to napisał StrzelbaAndrzej niejasną sytuacją VAT oraz drugim rodzajem umowy, gdzie tego zapisu nie ma.
Możliwe, że te ustępy powstały po 2011r. Trudno ocenić.
Ja akurat umowę podpisywałem w 2012r. i pomimo, że regulamin cały przeczytałem w trakcie podpisywania to i tak nie zwróciłem na ten ustęp uwagi. Może zbyt chaotycznie. Co więcej, po czasie z umowy nie pamięta się już praktycznie niczego.

Wątpliwości mundo:
Cytat:
- jaki konkretnie paragraf i jakiej ustawy zwalnia PBKM od stosowania wyższej stawki VAT do momentu uzyskania prawomocnego wyroku sądu NSA ?
- dlaczego w 2011r PBKM nie wysłał stosownych aneksów,
- dlaczego wprowadza zapis, że umowa ma obowiązywać od 2011r. ?
- czy nie jest prawdą, że PBKM dzięki ignorowaniu ustawy o VAT i tym samym niższym stawkom za przechowywanie krwi w stosunku do konkurencji nie zdobył większej ilości klientów ? Gdyby w 2011 roku PBKM podniósł cenę swojej usługi o VAT to czy nie miałby mniej klientów ? Czy w związku z tym nie jest prawdą, że część z nich z pewnością rozważyłaby inny bank komórek macierzystych ?
są jak najbardziej podstawne, zwłaszcza odnośnie ochrony konsumenckiej. Odnośnie zapisu że umowa ma obowiązywać od 2011r. mam wrażenie, że jest to zwyczajne nieporozumienie. Ktoś bezmyślnie przepisał datę obowiązywania podatku VAT od usług PBKM. Moja umowa obowiązuję bowiem od 2012r. albo jest to nadinterpretacja tekstu: "(...) zmiany do Umowy, obowiązujące od dnia 01 stycznia 2011r.", czyli, że zmiany obowiązują od 2011r., a nie że sama umowa jest od 2011r.

Kwestia pozostaje jedna: ten kto nie ma zapisu w umowie (wspomniany wyżej paragraf) może śmiało nie zgodzić się z PBKM i nie podpisywać aneksu, bowiem nie można zmienić umowy wstecz, jeśli pierwowzór na to nie zezwalał.

W moim przypadku, mimo, że zapis w umowie był to Pani, z która podpisywaliśmy umowę nie uszczknęła rąbka tajemnicy nt. toczącego się postępowania z NSA. Niesmak do banku pozostaje.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

P.S.
Swoją droga jestem ciekaw jak rozstrzygnie się sprawa tych osób, które Aneksu nie podpiszą bądź pozwą PBKM.

mathe
mathe jest off-line  
20-11-2013, 22:30  
ligota
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam,
Również nie zamierzam podpisywać aneksu i chętnie podpisze się pod pozwem zbiorowym
czy ktoś ma jakieś najnowsze wieści w tej sprawie
anna
ligota jest off-line  
29-11-2013, 14:12  
migotka79
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

5 dni temu byłam w UOiK - Rzecznik pokazała mi pismo, w którym wypowiadali się prawnicy, dotyczące naszej sytuacji i korekt FV wstecz od PBKM. Napisali, że wszystko zależne jest od zapisu umowy pierwotnej, czy w niej zastrzeżono możliwość zmian w opłatach w przypadku zmian podatku. Inne działające banki krwi p. w Polsce z sytuacją Vatu poradziły sobie inaczej - od 2011 naliczały ten podatek, informując jednocześnie, że jeśli wyrok NSA będzie korzystny - zwrócą nienależny podatek Klientom. PBKM nie naliczał podatku - więc w mojej opinii sami zrobili sobie krzywdę, gdyż faktycznie toczące się postępowanie, nie zwalnia z obowiązku płacenia podatku. Mnie także jako Klienta chcą zmusić do partycypowania w kosztach ich zobowiązań podatkowych, podsyłając mi aneks o takiej samej treści jak u wszystkich Państwa. Rzecznik stwierdziła, że sama nie jest w stanie nic w tej kwestii poradzić (?), zaproponowała pozew cywilny. PBKM na moje odwołanie odpisało, że są rzetelnym przedsiębiorcą, że uczciwie podeszli do sprawy etc. I tak dalej nie zgadzam się z ich stanowiskiem i zmuszaniem mnie do zapłaty im Vatu za 2lata wstecz
migotka79 jest off-line  
03-12-2013, 23:49  
voyager2
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam Forumowiczów. Po przeczytaniu umowy z 2009r., pisemka z PBKM, FVAT i po rozmowie z panią z obsługi stwierdzam. Iż przy takim bałaganie prawnym należałoby rozwiązać umowę z PBKM ze względu na stosowanie zabronionych prawem klauzul.
Sprawa podatku VAT dotyczyła PBKM to decydenci i księgowi tego bałaganu wprowadzili zamieszanie z podatkiem VAT. Przy jakichkolwiek działaniach sądowych powinni nas powiadomić. Ciekawe jak się mają Komórki macierzyste naszych pociech, a może zostały One już dawno sprzedane do eksperymentów medycznych ? A przy konieczności ich zastosowania dowiemy się, że nas bardzo przepraszają ale kilka lat temu właśnie się rozmroziły no i zamarzły ponownie ale na śmierć. A potem na ulicy spotkamy klona naszego dziecka, które uciekło z laboratorium bez reki i nogi bo mu obcięli do eksperymentów medycznych. Przy takim bałaganie formalnym i prawnym wcale mnie to by nie zdziwiło. Uważam, że powinniśmy się zebrać i przekazać w ciągu kilku miesięcy komórki macierzyste do innej firmy gdzie prawnicy zabezpieczą Nas normalnymi umowami, zabezpieczając potencjalne bezpieczeństwo zdrowia naszych pociech. Swoimi pismami zawierającymi klauzule abuzywne PBKM dał dowód ile jest wart i na co go stać. Tak więc albo PBKM się określi w terminie 14 dni od tego postu albo należy rozwiązać z nimi umowę i przekazać materiał firmom konkurencyjnym i to niekoniecznie z Polski. Przy działaniach wspólnych i w porozumieniu możemy osiągnąć nasze cele i wynegocjować znacznie lepsze warunki. Inaczej zostaniemy wykręceni przez kolejną spółkę. A tak prywatnie czy ktoś widział w jakich warunkach są przetrzymywane komórki macierzyste w PBKM ? Tematem jutro zapoznam mojego prawnika. /voyager2/
voyager2 jest off-line  
04-12-2013, 13:52  
voyager2
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam Państwa
tutaj linki do wyrokówIII SA/Wa 1921/11 - Wyrok WSA w Warszawie
Data orzeczenia

2012-03-26 orzeczenie nieprawomocne
Data wpływu
2011-07-04
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/75C001A7E1I FSK 896/12 - Wyrok NSA
Data orzeczenia

2013-05-10 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2012-06-19
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Podatek od towarów i usług
Sygn. powiązane
III SA/Wa 1921/11 - Wyrok WSA w Warszawie z 2012-03-26

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8B901FBC57
voyager2 jest off-line  
05-12-2013, 07:54  
Prucha
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam Państwa.
Również udałem się z tą sprawą do powiatowego rzecznika konsumentów - nic nie zrobi w tej sprawie. Jedynie na aneksie można zmienić datę na obecną, a nie podpisywać wstecz. Zadzwoniłem do Urzędu Skarbowego - przedsiębiorca może w ciągu 5 lat dokonać korekty faktury. W wyrokach NSA i WSA nie znalazłem zapisu mówiącego o dacie od której należy obciążyć nas podatkiem - gdyby był zapis, że do dnia tego i tego Vat płaci PBKM a później klienci może było by jeszcze z czym walczyć. Dla samej zasady szukam alternatywnego banku aby przenieść komórki macierzyste dziecka. Jednak mam pewne obawy, czy gdyby kiedyś było trzeba z nich skorzystać, nie okaże się że coś jest nie tak. To jest POlska i z każdej strony prawo nie pomaga obywatelowi w tak oczywistej etycznie sprawie. Pozdrawiam.
Prucha jest off-line  
17-12-2013, 13:32  
prawnik2000
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Sprawa dotyczy również mnie oraz moich znajomych, których niestety namówiłem do przechowywania krwi. Prawnicy radzą aby nie podpisywać aneksu, opłacać bieżące faktury i czekać aż skierują sprawę do sądu. Jeżeli się zdecydują kierować sprawy do sądu pozostanie nagłośnić sprawę. PBKM raczej nie zaryzykuje utraty wizerunku. Jakby co jedną z osób pokrzywdzonych będzie właściciel firmy PR doświadczony w akcjach z wykorzystaniem portali społecznościowych.
prawnik2000 jest off-line  
17-12-2013, 13:47  
prawnik2000
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Dajcie znać, ile osób byłoby zainteresowanych przeniesieniem krwi do innego banku. Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu większość prywatnych firm przechowywało krew w publicznych szpitalach (m.in.Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu). Jeżeli zbierze się więcej osób wynegocjujemy dobre warunki.
PBKM jest własnością funduszu inwestycyjnego i ma ogromną presję na zysk. W przyszłości będą wykorzystywać wszelkie sztuczki aby podnosić ceny. Jeżeli tak potraktowano nas teraz nie ma gwarancji że to się nie powtórzy w przyszłości. To powinna być również przestroga dla nowych chętnych. Siostra żony rodziła w listopadzie i na 100% przechowałaby krew, znając sprawę zrezygnowała z PBKM i niestety ostatecznie zrezygnowała z przechowywania krwi gdziekolwiek. Szkoda, że przepisy i sprzeczne kolejne wyroki administracyjne zniechęcają do profilaktyki. Państwo ze środków publicznych finansuje ograniczoną liczbę bankowań a jak chcesz sam zapłacić to jeszcze każą płacić daninę w formie podatku. Do tego dochodzą nieuczciwe firmy.
prawnik2000 jest off-line  
06-01-2014, 15:58  
go4est
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam,

czy ktoś z Was jednak pomimo wszystko zapłacił 'zaległy' VAT
i podpisał aneks (z zaoferowanymi dodatkowymi bezpłatnymi usługami) do umowy?
go4est jest off-line  
30-01-2014, 10:27  
wycienty
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

na razie nie podpisywałem ani nie płaciłem VAT wstecz.
Upomnieli się wczoraj mailem o decyzję. A jakie warunki w innych bankach i np w CZD o czym pisał prawnik2000? Warto przechodzić?
wycienty jest off-line  
30-01-2014, 18:56  
mundo
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

a czy nie macie przypadkiem w umowie zapisu o karach umownych... a właściwie o opłacie za przygotowanie krwi do transportu ? ja w jednej ze swoich umów mam taki zapis...
mundo jest off-line  
31-01-2014, 13:19  
wycienty
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Takiej opłaty za przygotowanie do transportu nie widzę u siebie.
Umowa jest z kwietnia 2007, "Oferta wielkanocna"
Mam za to
§8 ust 19 "Usługa ... jest zwolniona z VAT wobec czego opłaty wynikające z umowy nie podlegają powiększeniu o stawkę tego podatku"
ale żeby nie było tak fajnie to zaraz potem
§8 ust 20 "W przypadku zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie, o którym mowa w §8 ust 19 powyżej w czasie trwania umowy, PBKM zastrzega sobie prawo do powiększenie opłat wynikających z Umowy o obowiązującą stawkę podatku"

Zatem, jak rozumiem, te faktury korygujące powinienem zapłacić i Aneks też chyba można podpisać bo co mi da, że go nie podpiszę? I tak kolejne faktury będą z VAT 23%. W aneksie są nowe ceny, te same co miałem już oryginalnie tylko powiększone już o 23 % VAT.
Jest też zapis:
"PBKM gwarantuje niezmienność powyższych cen na kolejne 5 lat niezależnie od planowanych przez Ministerstwo Finansów podwyżek VAT i inflacji."

Oraz 3 dodatkowe usługi medyczne przysługujące po podpisaniu aneksu.

Co sądzicie? chyba ciężko coś ugrać tylko trzeba zapłacić i podpisać aneks. Te pomysły to w sumie nie wina PBKM tylko naszego ministerstwa finansów i usłużnych, przychylnie na drenażowe pomysły rządu spoglądających sądów...
wycienty jest off-line  
03-02-2014, 16:25  
paulkate
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam,
Ja również dostałem korekty i aneks do podpisania. Wątpliwości mam te same co poprzednicy, a dodatkowo nie podoba mi się wspomniane sformułowanie z aneksu:
Cytat:
Napisał/a wycienty Zobacz post
"PBKM gwarantuje niezmienność powyższych cen na kolejne 5 lat niezależnie od planowanych przez Ministerstwo Finansów podwyżek VAT i inflacji."
Tyle, że "powyższe ceny", o których mowa, to ceny brutto.
Zapis ten jest więc korzystny wyłącznie dla PBKM.
A to dlatego, że stawki VAT już bardziej nie wzrosną. Przeciwnie. Ministerstwo Finansów planuje powrót do stawki 22% (23% zostało wprowadzone tymczasowo). Nie można także całkowicie wykluczyć obniżenia stawki VAT (lub ponownego zwolnienia) dla usług świadczonych przez banki krwi.
Jeśli tak się stanie i podatek zostałby obniżony to przy takim zapisie (niezmiennej cenie brutto) zarobi na tym PBKM, a nie my.
paulkate jest off-line  
05-02-2014, 10:13  
wycienty
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Zgoda, przy takim założeniu jak wyżej ten aneks nie jest korzystny i nie ma go co podpisywać. No chyba, że wartość usług jakie tam proponują jest na tyle duża (a prawdopodobieństwo skorzystania z nich też duże) że warto poświęcić te parę złotych za ewentualnie nadpłacony podatek jeśli ustalimy kwotę brutto w umowie.

Jakoś mi się nie chce wierzyć, że VAT spadnie poniżej 22% w przewidywalnej perspektywie latach, nie mówiąc już o zwolnieniu tej usługi. Oczywiście cuda się zdarzają, nie tylko w medycynie, w upadek komunizmu też nikt nie wierzył.

A co do pytania o konieczność zapłaty VAT z 3 lata wstecz rozumiem nikt wątpliwości nie ma, przy takim zapisie jak zacytowałem?
wycienty jest off-line  
13-02-2014, 12:33  
StrzelbaAndrzej
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Polecam Wam wypowiedź posła RP w naszej sprawie, nie zważając na różnice polityczne...

KREW PĘPOWINOWA NIE BEZ VAT - YouTube

Andrzej
StrzelbaAndrzej jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Korekta faktur VAT (odpowiedzi: 2) Witam szanownych użytkowników, Bardzo proszę o poradę. Pracuję jako wykładowca i klient poprosił mnie o korektę faktur VAT aż od roku 2013....
§ Korekta faktur (odpowiedzi: 4) Witam. Mam następujący problem, zmieniłem dostawcę internetu (dotychczasowy był poniżej oczekiwań - radiówka) nie czekając aż zmieni się okres...
§ Do jakiego czasu wstecz US zwróci VAT z faktur ? (odpowiedzi: 4) Witajcie Prowadzę 1os. działalność gosp. Handel w internecie, ryczałt 3% bez VAT. Jako że po 5msc zbliżam się do progu 150.000zł który uprawnia do...
§ Korekta PITu kilka lat wstecz (odpowiedzi: 1) Witam. Pewne małżeństwo nie odliczało podatku na uczące się dziecko, gdyż najzwyklej w świecie nie byli świadomi ulg. Czy mogę zrobić korektę PITu...
§ Korekta zeznań z paru lat wstecz? Praca za granicą (odpowiedzi: 1) Witam mam problem bo nie wiem czy mogę złożyć korektę rozliczeń podatkowych z paru lat. Dowiedziałem się że po przepracowaniu nawet paru dni za...
§ korekta opłaconych faktur do kwoty 0 zł (odpowiedzi: 3) Witam. Firma telekomunikacyjna bez mojej zgody dokonała korekty opłaconych przeze mnie faktur od stycznia do kwietnia 2010 i opiewają one teraz na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:39.