PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz - Forum Prawne

 

PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz 4

Witam, Chciałem się pochwalić, że udało mi się zakończyć moją "walkę" z PBKM o zapłatę faktur korygujących wystawionych pomiędzy 2011r a 2013r. Sprawę udało mi się zakończyć w najkorzystniejszy dla mnie sposób - nie muszę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
21-02-2014, 01:31  
mundo
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam,

Chciałem się pochwalić, że udało mi się zakończyć moją "walkę" z PBKM o zapłatę faktur korygujących wystawionych pomiędzy 2011r a 2013r. Sprawę udało mi się zakończyć w najkorzystniejszy dla mnie sposób - nie muszę opłacać żadnej faktury korygującej.

Nie oznacza to bynajmniej, że faktury takie nie zostały wystawione. W indywidualnie przygotowanym dla mnie aneksie do umowy z PBKM pojawił się jednak zapis, że PBKM opłaca wszystkie faktury korygujące do faktur wystawionych od stycznia 2011r do listopada 2013r. Do listopada 2013r ponieważ uznaliśmy, za obustronną zgodą, że jest on miesiącem w którym zostałem powiadomiony o zmianie stawki VAT.
Z aneksu wykreślony został także punkt o niezmienności ceny brutto niezależnie od zmian w stawkach podatku VAT.

Sprawa ciągnęła się bardzo długo, wymieniałem się z PBKM listami poleconymi oraz trwała korespondencja mail'owa. Najbardziej owocna jednak była rozmowa z pracownikiem PBKM który miał upoważnienie do negocjowania warunków aneksów.

Z PBKM posiadam trzy umowy, więc nie wiem jak by się to skończyło w przypadku posiadania tylko jednej umowy - czy także byliby skłonni do negocjacji.

Jedno jest pewne - warto rozmawiać.

Pozdrawiam,
mundo jest off-line  
21-02-2014, 09:34  
wycienty
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Gratuluję, ja swoje 3 podatki zapłaciłem, zwłaszcza, że miałem w umowie cenę netto i zastrzeżenie o możliwości naliczenia podatku a z opinii występujących tu osób wynika, że to kwalifikowało do zapłaty.

Ale co zyskasz przez niewpisywanie teraz ceny brutto w aneksie, skoro podatek 23% i tak naliczą od następnych faktur?
U mnie propozycja aneksu zawierała jako bonus dodatkowe usługi związane z analizą tej krwi.
No chyba, że liczymy, jak napisał paulkate, na obniżenie stawki VAT w przyszłości, w co jednak nie wierzę znając pazerność podatkową naszego państwa.
Rozumiem, że na tym tyko założeniu o potencjalnym obniżeniu VAT opiera się opłacalność niewpisywania brutto do aneksu.
Czy na czym innym?
wycienty jest off-line  
21-02-2014, 10:37  
mundo
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

jeśli zmienia się stawka podatku VAT to nie można mieć pretensji do PBKM tylko do pazernej władzy. Do PBKM miałem zastrzeżenia, że nie wysłali od razu po zmianie stawki VAT aneksów tylko bujali się z tym dwa lata. Jeśli ktoś postępuje niezgodnie z obowiązującym stanem prawnym (ordynacja podatkowa) i do tego próbuje Ci wmówić, że to dla twojego dobra to uważam, że w przypadku porażki (jak to miało tutaj miejsce) całą odpowiedzialność bierze na siebie w tym pokrycie faktur korygujących.

Co do usług dodatkowych związanych z analizą krwi to wykreślenie tego bazuje, na założeniu, że nie będzie potrzeby tej krwi używać. A w tak zwanej czarnej godzinie i tak będzie to najmniejszy koszt.
Na chwilę obecną, oferowanie takiej usługi w celu zachęcenia do podpisania aneksu, jak dla mnie jest po prostu mydleniem oczu.

Opłacalność niewpisywania brutto do aneksu opiera się właśnie na takim założeniu jakie podałeś.

Niezależnie co będziesz miał w aneksie - czy stałą czy zmienną kwotę brutto to i tak masz 50% szans, że na tym zyskasz: albo trafisz w zamiary rządu... albo nie... A co rząd zamierza to wiedzą tylko świnie przy korycie...

Pozdrawiam,
Mundo
mundo jest off-line  
10-03-2014, 09:41  
gosiencja
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Dzień Dobry,
czy jest jeszcze ktoś kto nie podpisał aneksu i nie zapłacił zaległego podatku vat?
gosiencja jest off-line  
13-03-2014, 08:49  
matzey
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Cytat:
Napisał/a gosiencja Zobacz post
Dzień Dobry,
czy jest jeszcze ktoś kto nie podpisał aneksu i nie zapłacił zaległego podatku vat?
Ja jeszcze jestem w takiej sytuacji, chciałbym kontynuować umowę ale nie chcę płacić zaległych podatków. Mam podobne odczucia jak mundo, uważam że powinni naliczać od początku a jak zagrali va banque to teraz niech wezmą na siebie. Jakby naliczali ten vat to by się te kwoty tak nie skumulowały a teraz weź płać za 2 umowy od razu.
matzey jest off-line  
21-05-2014, 08:58  
bobojaga
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Witam,

ja mam trochę inne pytanie. Znalazłem ostatnio informację https://www.pbkm.pl/oferty-specjalne , że "Od 3 grudnia 2013 roku w Polskim Banku Komórek Macierzystych uruchomiony został nowy, korzystny system przedpłat".

W porównaniu z moją umową z 2012r.(1 rok-495zł, 5-2000zł, 10-3500zł, 18-5400zł + 23%VAT który teraz trzeba doliczyć) ceny są niższe.

Czy wraz z aneksem nie powinien być przypadkiem zmieniony cennik na aktualny?
bobojaga jest off-line  
11-05-2015, 19:23  
ertw
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: PBKM - decyzja NSA i korekta faktur wstecz

Odświeżę nieco temat.
PBKM - podniósł cenę o wartość podatku VAT mimo że jego koszty nie wzrosły o wartość tego podatku. Usługi medyczne są objęte pozycją zw czyli zwolnione. Co to oznacza? To nie jest to samo co 0% VAT. Zwolnione z VAT oznacza że taki podmiot NIE MOŻE ODLICZAĆ VAT NALICZONEGO. Czyli jeśli płaci za cokolwiek co zawiera VAT (paliwo, prąd do systemów chłodniczych, usługi serwisowe, usługi transportowe) właściwie prawie wszystko zawiera VAT. Ale podmiot świadczący usługi ZW - tego VATu odliczać nie może.
W momencie kiedy NSA uznało że jednak ich usługa jest objęta VAT - PBKM uzyska prawo do odliczania VATu z faktur które płaci innym.
Czyli jego VAT nie będzie wynosił 92 zł tylko będzie wynosił dużo dużo mniej.
Dlatego moim zdaniem podwyżka o 92 zł to duże naciągactwo. O podwyżce wstecz to już całkiem nie ma co mówić.

Ja cały czas czekam na ich reakcję. Płacę kwotę 400 zł jak mam w umowie. Aneksu nie podpisałem i napisałem im że na aneks się nie zgadzam i nie zgadzam się na zmianę kwoty należności za usługę.
Oni cały czas niestety udają głuchoniemych i wystawiają faktury na 492zł. Ja płacę 400 zł.
Czekam aż pójdą z tym do sądu. Tak na marginesie to tego typu należności ulegają przedawnieniu po 2 latach?
ertw jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Korekta faktur VAT (odpowiedzi: 2) Witam szanownych użytkowników, Bardzo proszę o poradę. Pracuję jako wykładowca i klient poprosił mnie o korektę faktur VAT aż od roku 2013....
§ Korekta faktur (odpowiedzi: 4) Witam. Mam następujący problem, zmieniłem dostawcę internetu (dotychczasowy był poniżej oczekiwań - radiówka) nie czekając aż zmieni się okres...
§ Do jakiego czasu wstecz US zwróci VAT z faktur ? (odpowiedzi: 4) Witajcie Prowadzę 1os. działalność gosp. Handel w internecie, ryczałt 3% bez VAT. Jako że po 5msc zbliżam się do progu 150.000zł który uprawnia do...
§ Korekta PITu kilka lat wstecz (odpowiedzi: 1) Witam. Pewne małżeństwo nie odliczało podatku na uczące się dziecko, gdyż najzwyklej w świecie nie byli świadomi ulg. Czy mogę zrobić korektę PITu...
§ Korekta zeznań z paru lat wstecz? Praca za granicą (odpowiedzi: 1) Witam mam problem bo nie wiem czy mogę złożyć korektę rozliczeń podatkowych z paru lat. Dowiedziałem się że po przepracowaniu nawet paru dni za...
§ korekta opłaconych faktur do kwoty 0 zł (odpowiedzi: 3) Witam. Firma telekomunikacyjna bez mojej zgody dokonała korekty opłaconych przeze mnie faktur od stycznia do kwietnia 2010 i opiewają one teraz na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:32.