Pierwsza działalność gospodarcza - kilka pytań - Forum Prawne

 

Pierwsza działalność gospodarcza - kilka pytań

Witajcie Planuję założyć działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów i w związku z tym mam kilka pytań. Na kilka z nich myślę, że znam odpowiedź, ale wolę dopytać doświadczonych. Będę bardzo wdzięczna, jeśli ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
03-12-2013, 16:16  
Nataaliaa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Pierwsza działalność gospodarcza - kilka pytań

Witajcie
Planuję założyć działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów i w związku z tym mam kilka pytań. Na kilka z nich myślę, że znam odpowiedź, ale wolę dopytać doświadczonych. Będę bardzo wdzięczna, jeśli spróbujecie mi pomóc

1. Siedziba firmy ma być w mieszkaniu w którym nie jestem zameldowana. Czy jest to jakiś kłopot? Kobieta w Urzędzie Miasta stwierdziła, że ich to nie interesuje, ale jak jest w rzeczywistości? Czy w przyszłości mogą być związane z tym jakieś przeszkody?
2. Planuję na dniach rozpoczęcie działalności. Chciałabym rozliczać się co kwartał i tutaj mam pytanie. Kończy się rok, więc w picie powinnam grudzień rozliczyć, zgadza się? Czy w takim razie po 3 miesiącach płacę podatek z grudnia również, czy grudzień uważa się już za ten rozliczony?
3. Czy rozliczenie roku(w tym wypadku 1 miesiąca) jest trudne jeśli chciałabym to zrobić na własną rękę? Czy jeśli sama będę prowadzić księgowość(bo rozliczenie podatku w ryczałcie nie jest skomplikowane) to czy biura rachunkowe są chętne na pomoc tylko w zakresie rozliczenia roku?
4. Załóżmy, że sprzedaję towar przez internet i klient płaci mi 10zł za towar + 7zł za wysyłkę. Jako swój przychód traktuje 10zł, zgadza się?
5. Prosiłabym też o pomoc w określeniu stawki podatkowej, jeśli:
- zajmuję się wykonywaniem zdjęć podesłanych przez klientów na różnych materiałach, które kupiłam od kogoś innego (sam nadruk)
-tworzę strony internetowe, szablony allegro i obsługuje graficznie firmy
6. Na początku powinno się stworzyć spis z natury. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy mam tam wpisać dosłownie wszystko co mam na stanie? Cały sprzęt biurowy niezbędny do wykonywania przedmiotów które sprzedaję? Czy należy podać dokładnie ile sztuk mam danego papieru, itd? Rozumiem, że wypisuję wszystko na co mam rachunek. I tutaj kolejne pytanie, co jeśli rachunki nie są wystawione na mnie?(niedopatrzenie przy zamówieniu). Czy wykonanie takiego spisu z natury należy gdzieś zgłosić? W jakim terminie?
7. Remanent - czy trzeba go gdzieś zgłosić? W jakim terminie? Jak udokumentować straty które wynikły podczas pracy?
8. Czy rachunku, które będę wystawiać klientom należy drukować na bieżąco dla siebie, czy dopiero w przypadku kontroli?

To tyle na razie z moich wątpliwości. Będę naprawdę bardzo wdzięczna jeśli uda się komukolwiek odpowiedzieć na któreś z zadanych przeze mnie pytań.
Nataaliaa jest off-line  
03-12-2013, 20:36  
asiairafal
Użytkownik
 
asiairafal na Forum Prawnym
 
Posty: 164
Domyślnie RE: Pierwsza działalność gospodarcza - kilka pytań

3. Jeżeli chodzi o rozliczenie roczne firmom to nie przeszkadza na pewno znajdziesz kogoś kto Ci rozliczy .

8. Nie wiem na pewno ale raczej powinnaś swoją kopie mieć w papierowej kopii i składac w teczkę !!! Ja tak robie !!!
asiairafal jest off-line  
07-12-2013, 02:36  
seba_a
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Pierwsza działalność gospodarcza - kilka pytań

AD1 w przypadku jednoosobowej działalności jest ona przypisana do podatnika czyli będzie zarejestrowana na miejsce zamieszkania podatnika. Siedzibę możesz mieć gdzie chcesz ale rejestracja odbywa się na Twoej dane zamieszkania.

AD2 nie wiem

AD3 na pewno są chętne kwestia tego że być może taniej wyjdzie płacić im co miesiąc niż za każdą poradę. Jeśli nie wiesz nic lepiej to komuś zlećić w twoim przypadku nie powinno to być drogie.

AD4 Nie zgadza się.Usługa wysyłki jest nierozerwalnie związana z towarem.

AD 5 nie wiem ale zastanowiłbym się czy w Twoim przypadku ryczałt faktycznie będzie bardziej opłacalny niż inne formy opodatkowania.

AD 6 spisujesz towary handlowe i poterzbne do wykonywania działalności które przekazujesz.Odliczasz to dopieor od remanentu końcowego który robisz na koniec roku.

AD 7 nie rozumiem pytania

AD8 moim zdaniem nie.

Jak sama widzisz bez biura w Twoim przypadku się nie obejdzie bo zadajesz pytania podstawowe, przy ryczałcie koszt będzie niewielki a tak narażasz sie na docelowo wyższe koszty w postaci kar. Pytanie sie o każdą rzecz na forum nie jest dobrym pomysłem bo będzie wiele rzeczy o któych nie pomysłisz aby się zapytać i klops.
seba_a jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Forum dyskusyjne a działalność gospodarcza - kilka pytań (odpowiedzi: 4) Witam, mam kilka pytań dotyczących for dyskusyjnych. 1. Załóżmy, że posiadam forum dyskusyjne z 50.000 użytkownikami (przy rejestracji podajemy...
§ Nowa działalność gospodarcza-kilka pytań (odpowiedzi: 4) Witam.Chcę założyć własną działalność gospodarczą i w związku z tym kilka pytań: -jaka jest kolejność czynności:wypełnienie formularza...
§ Własna działalność gospodarcza, kilka pytań (odpowiedzi: 3) Witam, chciałbym założyć działalność gospodarczą lecz mam kilka pytań z tym związanych. Czy jeśli będę produkować meble, potem sprzedając je na...
§ Działalność Gospodarcza - kilka pytań (odpowiedzi: 10) Witajcie, Bardzo dużo rzeczy sprzedaje na allegro. Oferuję także swoje usługi związane z pozycjonowaniem oraz tworzeniem stron internetowych....
§ umowa o dzieło a działałalność gospodarcza - kilka pytań (odpowiedzi: 5) Witam. Już całkiem się pogubiłem, więc jeżeli ktoś może mi pomóc - będę wdzięczny. Jestem zatrudniony na stałe, jednocześnie raz na pewien czas...
§ Pomoc kilka pytań pierwsza działalność (odpowiedzi: 1) Witam chciałem otworzyć działalność wraz z zoną(połączenia 2 PKD jedno ja druga żona) ja jestem zatrudniony na pelny etat a żona bezrobotna więc za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:24.