Podatek od wygranych w internetowych zakładach bukmacherskich ?
Witam,
Chciałbym się upewnić odnośnie zobowiązań podatkowych w naszym kraju, wynikających z tytułu wygranych w internetowych zakładach bukmacherskich. W związku z tym tematem mam kilka pytań i będę wdzięczny za pomoc i wyjaśnienie moich wątpliwości w sposób rzetelny i przede wszystkim PEWNY.
Przede wszystkim, istotne jest to, że internetowe firmy bukmacherskie w zdecydowanej większości NIE POBIERAJĄ żadnych podatków ani prowizji od wygranych czy z tytułu przelewu wygranych środków na indywidualny rachunek bankowy gracza (tym m.in. te firmy różnią się od "stacjonarnych" punktów typu STS, gdzie od razu przy stawianiu kuponu pobierana jest prowizja/podatek/sam nie wiem). I o przypadek takiej firmy internetowej też mi chodzi. I właśnie to rodzi moje wątpliwości. Oczywiście mam ponad 18 lat.
Ponadto, szereg tych firm ma swoją główną siedzibę poza granicami naszego kraju (często Gibraltar, Malta, Wlk. Brytania - wszystkie te państwa są członkami UE) i regulaminy rejestracji oraz uczestnictwa w grach poprzez te firmy uwzględniają zapis mówiący o tym, że wszelkie sprawy sporne są rozwiązywane zgodnie z jurysdykcją państw, gdzie mieści się główna siedziba ORAZ, że wszelkie zobowiązania PODATKOWE na terenie kraju gracza są w gestii jego odpowiedzialności względem państwa, w którym mieszka. Wygrane są wypłacane przelewem na rachunek bankowy gracza w Polsce - przelew z zagranicy lub na konto PayPal/Payza itp., skąd można przelać środki na swój rachunek bankowy.
1) Przede wszystkim, czy istnieje obowiązek zapłacenia podatku w Polsce od takiej wygranej, uzyskanej w zagranicznych firmach, ale działających również w naszym kraju?
Jeśli nie ma takiego obowiązku, to prosiłbym o krótkie i rzetelne wyjaśnienie dlaczego nie jest to obowiązkowe. Natomiast jeśli jest taki obowiązek to mam jeszcze kilka pytań.
2) Jaka jest wysokość takiego podatku?
3) W jaki sposób zgłaszać taki dochód z wygranej i go rozliczać?
4) No i jaka jest podstawa prawna takiego obowiązku podatkowego? Pytam, bo przy okazji chciałbym potwierdzić lub zdementować informację, jaką gdzieś w sieci wyczytałem, a mianowicie: jeśli główna siedziba firmy bukmacherskiej mieści się w kraju, który jest członkiem UE to zobowiązania podatkowe są regulowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym kraju, gdzie mieści się siedziba firmy, a nie w kraju, w którym mieszka gracz - przez co o ile w macierzystym kraju firmy nie ma podatków od wygranych bukmacherskich to polski gracz jest zwolniony również z podatku w Polsce. Mniej więcej taki był sens tej wypowiedzi kogoś tam, prawda to?
|