mieszkanie w spadku-czy zapłacę podatek? - Forum Prawne

 

mieszkanie w spadku-czy zapłacę podatek?

Odziedziczyłam mieszkanie po zmarłych rodzicach.mieszkam w nim i mam zamiar mieszkać dalej. Zeznanie o nabyciu spadku złożyłam rok po smierci rodziców.W tym czasie wartość mieszkania wzrosła.Wynosi w tej chwili 312.500. (mieszkanie ma 61m) Ciekawa jestem ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
20-04-2007, 12:26  
niagara8
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie mieszkanie w spadku-czy zapłacę podatek?

Odziedziczyłam mieszkanie po zmarłych rodzicach.mieszkam w nim i mam zamiar mieszkać dalej. Zeznanie o nabyciu spadku złożyłam rok po smierci rodziców.W tym czasie wartość mieszkania wzrosła.Wynosi w tej chwili 312.500. (mieszkanie ma 61m) Ciekawa jestem czy od tej wartości mieszkania mogę być obciążona podatkiem?
Proszę o pomoc....
niagara8 jest off-line  
22-04-2007, 07:44  
hellgate
Praktyk
 
hellgate na Forum Prawnym
 
Posty: 821
Domyślnie

Nie zapłaci Pani podatku, jeżeli spełniała łącznie warunki z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązującego w chwili nabycia spadku.



[cytat:163hfct6]Art. 16. 1. W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:
1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
2) w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
3) w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,
- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
[/cytat:163hfct6]
hellgate jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatek od spadku za mieszkanie (odpowiedzi: 1) Zastanawia mnie czy dziedzicząc mieszkanie od osoby niespokrewnionej, ale będąc zameldowany w tym mieszkaniu muszę płacić podatek od tego spadku?
§ Mieszkanie w spadku a podatek (odpowiedzi: 1) Witam, Opiszę całą sytuację aby było wszystko jasne: Otrzymałem w spadku po 'cioci' (siostra cioteczna mojej babci) mieszkanie. Ciocia...
§ podatek od spadku, mieszkanie (odpowiedzi: 1) Witam, Teściowa odziedziczyła mieszkanie. Wyrok już się uprawomocnił. Mieszkanie było cioci i wuja po 50% Najpierw zmarł wujek a po pół roku ciocia...
§ Podatek od spadku - mieszkanie (odpowiedzi: 2) Witam, W 2004 roku zmarł mój ojciec, w październiku 2012 uzyskałam poświadczenie dziedziczenia spadku po ojcu jako jedyny spadkobierca. Do spadku...
§ Mieszkanie w spadku, podatek (odpowiedzi: 3) Mój ojciec zapisał mi i mojemu mężowi mieszkanie w testamencie. Zmarł rok temu. Rozprawa spadkowa odbyła się bez przeszkód (mama wraz z moim...
§ Podatek od spadku - mieszkanie (odpowiedzi: 1) Witam. Mój ojciec ma taki oto problem prawny. Niedawno dostał zawiadomienie z urzędu skarbowego aby wstawić się w sprawie wyjaśnienia niejasności...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:25.