Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej - Forum Prawne

 

Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej

Witam, chciałbym poprosić o pomoc w pewnej sprawie. Otóż w maju tego roku kupiłem przez sklep internetowy kuchenkę elektryczną do remontowanego mieszkania. W ustawieniach zakupu podałem wtedy, aby na fakturze znalazły się moje dane jako ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
19-12-2013, 11:21  
todos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej

Witam,

chciałbym poprosić o pomoc w pewnej sprawie. Otóż w maju tego roku kupiłem przez sklep internetowy kuchenkę elektryczną do remontowanego mieszkania. W ustawieniach zakupu podałem wtedy, aby na fakturze znalazły się moje dane jako nabywcy (z moim adresem zameldowania, który jest inny niż adres mieszkania). W momencie dokonywania zakupu byłem za granicą, więc poprosiłem wujka, aby odebrał dla mnie kuchenkę. W związku z tym w ustawieniach zakupu podałem jego dane osobowe jako odbiorcy przesyłki wraz z adresem mieszkania, gdzie kuchenka miała się znaleźć.

Tymczasem na fakturze, którą otrzymałem wraz z towarem są tylko dane osobowe mojego wujka z adresem mieszkania i wujek jest na fakturze nabywcą.

Niezgodność danych zauważyłem po powrocie zza granicy, ale nie zgłosiłem od razu problemu do sprzedawcy (nie miałem czasu).
Teraz chciałem złożyć do US wniosek VZM-1 o zwrot części wydatków na materiały budowlane i zgodnie z tym co się dowiedziałem, mogę otrzymać również zwrot za kuchenkę. Jest do tego potrzebna faktura VAT na której znajdą się moje dane jako nabywcy towaru. Napisałem więc do sprzedawcy maila z prośbą o wystawienie faktury korygującej do tamtej faktury z maja.

Niestety sprzedawca twierdzi, że nie ma możliwości wystawienia faktury korygującej za zakup w maju: "zakup był dokonany w maju, jeżeli zgłosiłby Pan chęć zmiany po tygodniu czy tez dwóch nie byłoby problemu natomiast problem Państwo zgłaszają po ponad pól roku dlatego nie ma możliwości wystawienia faktury korygującej a następnie ponownej FV" i że jedyne wyjście z sytuacji to jeśli ja wystawię notę korygującą i ich archiwum się do tego ustosunkuje.

Problem w tym, że ja nie jestem podatnikiem VAT a zgodnie z przepisami "podmiot niebędący podatnikiem VAT czynnym nie ma prawa do wystawienia faktury zwanej notą korygującą."

W przepisach jest też, że "całkowita zmiana danych nabywcy na fakturze może nastąpić wyłącznie na podstawie faktury korygującej."

Zatem, jeśli nawet wystawię notę korygującą, najprawdopodobniej zostanie ona odrzucona przez Urząd Skarbowy.

Z moich obliczeń wynika, że za kuchenkę mogę otrzymać zwrot około 100 zł, więc zależy mi na uzyskaniu tej faktury korygującej, ale sprzedawca ewidentnie nie chce mi pójść na rękę.

Co mam w takiej sytuacji zrobić? Czy sprzedawca ma prawo odmówić wystawienia faktury korygującej po ponad pół roku od sprzedaży? Czy mogę sprawę zgłosić do Rzecznika Praw Konsumenta albo do jakiejś innej instytucji, która wymusi na sprzedawcy wystawienie mi tej faktury korygującej?

Proszę o pomoc. Pozdrawiam,
Marcin
todos jest off-line  
19-12-2013, 12:31  
joanna3112
Stały bywalec
 
Posty: 1.301
Domyślnie RE: Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej

Z tego co wiem, to kuchenki elektryczne nie wchodzą w zakres odliczenia.
joanna3112 jest off-line  
19-12-2013, 13:21  
todos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej

Dziękuję za odpowiedź. Zgodnie z punktem 74 wykazu materiałów budowlanych, za które przysługuje zwrot VAT, obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. a dostępnego tutaj powinienem mieć możliwość odzyskania części VAT za moją kuchenkę elektryczną.
todos jest off-line  
19-12-2013, 14:12  
joanna3112
Stały bywalec
 
Posty: 1.301
Domyślnie RE: Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej

Jak wygląda Twoja kuchenka, bo to jest zasadnicze pytanie.
joanna3112 jest off-line  
19-12-2013, 14:21  
todos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej

Moja kuchenka to Amica 58EE 1.20 (W) z elektryczną płytą grzewczą na 4 pola i piekarnikiem elektrycznym. Tutaj znajduje się dokładny opis kuchenki.
todos jest off-line  
03-01-2014, 13:48  
todos
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Sprzedawca nie chce wystawić faktury korygującej

Witam ponownie! Ktokolwiek udzieli mi jakichś wskazówek, co mogę zrobić?
todos jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Usługodawca nie chce wystawić faktury VAT (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich - bo jestem po raz pierwszy na forum jako zadający pytanie Temat był juz parę razy omawiany, jednak moja sytuacja jest trochę...
§ Sprzedawca nie chce wystawić faktury VAT (odpowiedzi: 2) Witam W minionym roku, przełom kwiecień-maj 2012r, zakupiłem poprzez Allegro towar, razem z towarem otrzymałem paragon jako dowód kupna-sprzedaży,...
§ Sprzedawca nie chce wystawić faktury. (odpowiedzi: 10) Witam, Zakupiłem porpzez allegro telefon komórkowy. Napisałem do sprzedawcy że prosze o wystawienie faktury podając dane mojej firmy. Sprzedawca...
§ firma nie chce wystawić faktury (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, Pisze z zapytaniem poniewaz nie wiem co mam zrobić, mianowicie około lipca 2011r pewna firma (nie chce narazie podawać nazwy)...
§ Firma nie chce wystawić faktury (odpowiedzi: 1) Sytuacja wygląda następująco: W pewnym systemie internetowym istnieje możliwość dokonywania zakupów. Podczas rejestracji w podaje się dane (w tym...
§ Era nie chce wystawić faktury (odpowiedzi: 2) Witajcie, Piszę z pewnym problemem, który co prawda jeszcze nie zaistniał, ale wolę się zabezpieczyć PRZED niż*po. Od 14 lat mój ojciec jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:44.