Zapewne niejedna osoba słyszała o sytuacji, gdy „miła pani w urzędzie” powiedziała jedno, a potem okazało się, że w decyzji podatkowej zawarte jest inne, odmienne stanowisko, bo „tak nakazują przepisy prawa” i otrzymano decyzję podatkową obligującą do zapłaty wysokiego podatku w terminie 14 dni od otrzymania decyzji…
Niestety w takiej sytuacji interesant w urzędzie był bez wyjścia, a jego gorycz mógł pogłębiać fakt, że w innym urzędzie w podobnej sprawie wydano o wiele korzystniejsze orzeczenie, paradoksalnie w oparciu o te same przepisy prawa.
Dlatego powstała instytucja „
interpretacji indywidualnej prawa podatkowego”, dzięki której możemy uniknąć sytuacji opisanej powyżej, a gdy mamy taką interpretację dotyczącą naszej sprawy, to gdyby organ podatkowy spróbował zastosować odmienną wykładnię prawa w późniejszej decyzji, to posiadanie interpretacji stanowi dla nas skuteczną ochronę.
Zanim złożymy odpowiedni wniosek, proszę zapoznać się z zasadami, poniżej których znajdą się przykłady zredagowanych pism do zastosowania.
Interpretacja dotyczy
hipotetycznych zdarzeń przyszłych i ma to dwie konsekwencje:
-
nie możemy o nią wystąpić, gdy przed urzędem wszczęte już zostało postępowanie skarbowe lub karno – skarbowe. Czyli nawet jeśli uzyskamy taką interpretację, to nie będzie ona skuteczna w zakresie toczącego się już postępowania podatkowego. Można jednak o nią wystąpić, jeśli spodziewamy się kontroli – liczy się dzień złożenia wniosku, a nie dzień wydania interpretacji.
- zdarzenie, które zakładamy nie musi się potem wydarzyć. To znaczy, jeśli we wniosku o interpretację pytam o ewentualne skutki podatkowe z tytułu zakupu mieszkania, to uzyskanie interpretacji nie obliguje potem do zakupu tego mieszkania i związanych z tym kosztów też podatkowych. Czyli mamy odmienną sytuację, niż w przykładzie opisanym na wstępie, gdzie mając wydaną decyzję musimy ponieść jej konsekwencje finansowe. W przypadku interpretacji takich konsekwencji nie ma. Możemy zatem ją potraktowac na zasadzie
"co by było, gdyby.."
Na czym polega uzyskanie „wiążącej interpretacji prawa podatkowego”?
Zadajemy w odpowiedni sposób pytanie do właściwego urzędu, który może dokonać wykładni prawa. Organ administracji zgadza się z naszym stanowiskiem zawartym we wniosku lub nie. Jeśli otrzymana w ten sposób interpretacja jest naszym zdaniem niekorzystna i sprzeczna z prawem, to mamy prawo ją – po wyczerpaniu odpowiedniego trybu - zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Nie możemy wystąpić o interpretację innego prawa, niż dotyczącego podatków, ponieważ nie ma odpowiednich unormowań w kodeksie postępowania administracyjnego, nawet jeśli takimi zagadnieniami zajmuje się ten sam urząd. Interpretacja dotyczy tylko spraw unormowanych w ordynacji podatkowej, a nie pozostałych zagadnień administracyjnych.
Do kogo mamy zatem wystąpić o interpretację? Zależne to jest od właściwości organu administracji:
- dla spraw dotyczących podatków lokalnych wnioskujemy
do właściwego Wójta lub Burmistrza lub Prezydenta Miasta, czyli tego organu, który potem wydaje decyzję podatkową.
- dla spraw właściwych dla Urzędu Skarbowego (np. podatek od spadków i darowizn , podatek dochodowy)
wnioskujemy o interpretację do odpowiedniego Dyrektora Izby Skarbowej zależnie od naszego miejsca zamieszkania lub siedziby, czyli odpowiednio:
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu rozpatruje wnioski z województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zajmuje się wnioskami z województwa mazowieckiego.
Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozpatruje wnioski z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego.
Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozpatruje wnioski z województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego.
Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozpatruje wnioski z województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodnio-pomorskiego.
Adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń Jak powinien wyglądać wniosek o wydanie intepretacji indywidualnej?
Przepisy nie narzucają, aby wniosek był złożony na specjalnym formularzu, jednak:
-w zakresie interpretacji adresowanych do Dyrektora Izby Skarbowej został przygotowany odpowiedni formularz i
można go pobrać ze strony Ministerstwa Finansów
-w zakresie interpretacji adresowanych do Wójta lub Burmistrza lub Prezydenta Miasta nie mamy takiego formularza i redagujemy go w formie pisma, ale
wniosek musi zawierać komplet wymaganych informacji Jakie informacje muszą się znajdować we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej?
1. opisanie sytuacji, którą będzie mieć miejsce, ważne by opisać zagadnienie precyzyjnie, aby potem się nie okazało, że na skutek drobnych różnic urzędnik stwierdzi, że „dotyczy ona innego stanu faktycznego”
2. zadanie pytania na które chcemy uzyskać odpowiedź
3. udzielenie odpowiedzi na pytanie (tak sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, a w interpretacji organ odniesie się do naszej odpowiedzi). Udzielenie nie musi być specjalnie uzasadnione, wystarczy napisać, że np. „w tej sytuacji uważam, że podatek się nie należy”
4. Udzielenie opłaty za wydanie interpretacji. Koszt takiej opłaty to 40 zł Wpłaty wnosimy na konto bankowe organu, do którego adresujemy nasz wniosek o wydane interpretacji.
5. W przypadku Wójta lub Burmistrza lub Prezydenta Miasta - numer rachunku znajdujemy na stronie internetowej Urzędu Gminy. Natomiast numery kont Izb Skarbowych można pobrać
ze strony Ministerstwa Finansów
Uwaga. Opłata wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku. Czyli przykładowo – jeśli zadam pytanie „czy po sprzedaży mieszkania zobowiązany będę uiścić podatek od spadku lub podatek dochodowy?” to pytam o dwa podatki. A zatem muszę wpłacić 2 x 40zł = 80 zł