Znaleziona gotówka po Tacie - Forum Prawne

 

Znaleziona gotówka po Tacie

Witam! Mój Tata niestety zmarł we wrześniu 2011. Byłem jedynym spadkobiercą, toteż wystarczyło poświadczenie dziedziczenia oraz złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym (druk SD-3) w terminie. Ostatnio sprzedałem dom; zamierzam wkrótce się z niego wyprowadzić i ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
10-02-2014, 17:56  
crocodylus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Znaleziona gotówka po Tacie

Witam! Mój Tata niestety zmarł we wrześniu 2011. Byłem jedynym spadkobiercą, toteż wystarczyło poświadczenie dziedziczenia oraz złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym (druk SD-3) w terminie.

Ostatnio sprzedałem dom; zamierzam wkrótce się z niego wyprowadzić i zacząłem porządki oraz pakowanie. W trakcie sprzątania strychu znalazłem skrytkę mojego Taty (coś tam było kiedyś o tym mówione, ale wydawało mi się, że o inną chodzi) , w której znalazłem znaczną kwotę w gotówce (150tys!).

Jestem jednocześnie pozytywnie zaskoczony i zszokowany tym faktem! Natomiast rodzi się pytanie, co z tym teraz zrobić. Czy można dokonać korekty zeznania spadkowego - w końcu jest to coś co odziedziczyłem, tyle że nie wiedziałem o jego istnieniu. Czy obowiązywałaby ulga z tego tytułu? Proszę o wszelkie sugestie i z góry dziękuję. Pozdrawiam!
crocodylus jest off-line  
10-02-2014, 18:40  
zolko
Stały bywalec
 
Posty: 2.583
Domyślnie RE: Znaleziona gotówka po Tacie

Gratuluję!

Sięgając do Art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
Cytat:
Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych
przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę,
(...)
2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych
po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust.
1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu
skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich
nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.
To czy zgłosić to korektą czy nową deklaracją radzę dowiedzieć się w Urzędzie Skarbowym.
zolko jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rzecz znaleziona na śmietniku (odpowiedzi: 15) Znalazłem w altanie śmietnikowej w śmietniku całkiem dobry rower. Koła pogięte i osprzęt nie do użytku, ale rama w dobrym stanie. Mogę sobie to...
§ Znaleziona komórka-co dalej (odpowiedzi: 4) Znalazłam wczoraj komórkę(jest zablokowana). Dałam ogłoszenie w pobliskiej szkole(nikt nie zgłaszał zaginięcia), na komendzie poradzili bym zaniosła,...
§ Znaleziona karta (odpowiedzi: 13) Przepraszam jeśli to nie w tym miejscu, ale mam pytanie.Znalazłem kartę która ktos zostawił w bankomacie ,wyciąnąłem ją i zostawiłem w sklepie obok...
§ znaleziona karta telefoniczna (odpowiedzi: 4) Witam:)Mój znajomy znalazł kartę telefoniczną na abonament i korzystał z niej około tygodnia.Właściciel karty nie zablokował jej od razu jak ją...
§ Znaleziona rzecz i sprzedana (odpowiedzi: 1) Pewien czas temu zostal znaleziony telefon(byl pusty) odczekalem pewien czas moze ktos sie glosci dalem ogloszenie po osiedlu. Nikt sie nie zglosil....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:20.