kontrola z Urzędu Skarbowego - Forum Prawne

 

kontrola z Urzędu Skarbowego

Witam. Zadzwonił dzisiaj do mnie Pan z Urzędu Skarbowego (swój numer telefonu zgłosiłam im już jakiś czas temu) prosząc o stawiennictwo w charakterze strony celem wyjaśnień co do prowadzonej działalności gospodarczej. Odpowiedziałam, zgodnie z prawdą, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
06-03-2014, 10:28  
Madzik1982
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie kontrola z Urzędu Skarbowego

Witam.
Zadzwonił dzisiaj do mnie Pan z Urzędu Skarbowego (swój numer telefonu zgłosiłam im już jakiś czas temu) prosząc o stawiennictwo w charakterze strony celem wyjaśnień co do prowadzonej działalności gospodarczej. Odpowiedziałam, zgodnie z prawdą, że nie prowadzę działalności gospodarczej, a przychody osiągam z tytułu umowy o pracę. Na co Pan: "a fotografia?" No i owszem, robię zdjęcia, ale jest to moje hobby, a nie źródło dochodu. Mam swoją stronę internetową, na której publikuję zrobione przez siebie zdjęcia i polecam się do współpracy. Umieszczone tam zdjęcia przedstawiają moich najbliższych, jak również obce osoby, które w zamian za zgodę na publikację ich wizerunku (mam na to stosowne oświadczenia), otrzymywały ode mnie kilka obrobionych zdjęć na płytach CD. Nie brałam za to pieniędzy (jeszcze). Mam w planach założenie własnej działalności, ale najpierw chciałam się wypróbować, więcej nauczyć, bo żadnych kursów nie skończyła, no i sprawdzić jakie w ogóle będzie zainteresowanie. Owszem, przyznaję, że kilka razy się zdarzyło, że dostawałam od ludzi pieniądze, ale na wywołanie zdjęć, które potem zostawiałam w zakładzie fotograficznym, który te zdjęcia mi wywoływał. Czasami ludzie dawali mi coś więcej, ale naprawdę symbolicznie, bo byli z tych zdjęć zadowoleni. Ja nigdy nie traktowałam tego jako przychodu, więc nigdy nie wykazywałam w zeznaniach rocznych. W ubiegłym miesiącu z jedną firmą podpisałam umowę zlecenia,z której przychody oczywiście wykażę w przyszłym roku w zeznaniu PIT-37, oprócz tego, nie dostawałam żadnych pieniędzy, poza tymi wskazanymi wyżej sytuacjami.
Zastanawiam się teraz skąd urząd posiada informacje o rzekomo prowadzonej przeze mnie działalności. Czy może być tak, że bez mojej wiedzy, prowadzi jakieś czynności rozpoznawcze, śledzi moją stronę, gdzie ludzie umieszczają podziękowania za zrobione sesje? (nigdzie nie ma ani słowa o pieniądzach!) Czy może, co pewnie bardziej prawdopodobne, dostał jakiś donos na mnie? A jeśli tak, to jaką moc dowodową ma taki donos? Boję się, że jeśli ktoś naprawdę chce mi dopiec, to mógł nawet jakiś fałszywych świadków, czy inne dowody obciążające skombinować. Ja oczywiście również mogę mieć świadków, którzy potwierdzą, że nie płacili mi żadnych pieniędzy, ale czy w ogóle będę miał szansę ich przedstawić, albo czy to będzie konieczne? Cokolwiek na mnie mają, nie przyznam się do żadnej działalności, bo jej nie prowadziłem. Zastanawiam się jednak, czy to co robię, a więc zdjęcia, ich obrabianie i umieszczanie (wszystko nieodpłatnie) kwalifikuje się w jakimś stopniu pod działalność gospodarczą? Czy moje wyjaśnienia wystarczą, żeby obalić informacje z donosu, jeśli oczywiście to on jest źródłem przeprowadzanych czynności? Znam oczywiście swoje prawa co do udziału w każdej czynności postępowania i wypowiadania się w jej zakresie, poza tym nigdy nie miałam problemu z urzędem skarbowym, nigdy się go nie bałam, chociaż już kilka razy mnie tam wzywano, bo albo zapomniałam podpisać się na PIT-37, albo popełniłam jakiś błąd rachunkowy, raz też byłam na standardowej kontroli informacji zawartych w zeznaniu i nigdy się nie stresowałam. Teraz trochę się obawiam. Jeśli ktoś ma więcej wiedzy niż ja i potrafi coś doradzić, to proszę o informację co mi grozi i jakie mam szanse na udowodnienie, że nie jestem wielbłądem? I przede wszystkim, skąd urząd ma takie podejrzenia, czy ich jedynym źródłem może być perfidny donos?
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Madzik1982 jest off-line  
06-03-2014, 10:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Nie wiem skad pomysl, ze my ci pomoze w odpowiedzi skad urzad wie o twoim zajeciu.

Jak dla mnie to ktos po prostu zlozyl zawiadomienie, ze np. nie dostal rachunku itp itd. i teraz ciebie sprawdzaja.
 
06-03-2014, 10:37  
Madzik1982
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Po prostu zastanawiałam się czy ktoś wie jak wygląda taki mechanizm, od czego się zaczyna. Czy urząd jakoś sam bada podatników, czy musi mieć zawiadomienie "życzliwego" Sama myślę, że to jakiś donos i tyle, ale dowiem się jak wybiorę się w przyszłym tygodniu do urzędu.
Madzik1982 jest off-line  
06-03-2014, 10:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Bez donosu by nie dotarli do ciebie chyba, ze gdzies w internecie oferowalas swoje uslugi.
 
06-03-2014, 12:43  
Madzik1982
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Nie oferowałam nigdzie usług. Mam stronę ze swoimi zdjęciami i konto na FC, ale nic poza tym. I tylko tam zdjęcia dodaję. Nie ma żadnej informacji, że chcę pieniądze, czy świadczę jakieś odpłatne usługi. Zresztą, serio mówię, że tego nie robię. I tym bardziej mnie wkurza, że nie mam z tego kasy, a jakiś "przyjaciel" uczciwie doniósł, do tego nieprawdę. Ludzie naprawdę bywają okropni. Teraz to już chyba bardziej się wściekam, niż denerwuję, ale nie powiem, bo stres też jest. Cały czas się zastanawiam, czy oprócz fałszywych oskarżeń, są jeszcze jakieś inne "niby" dowody. Porażka.
Ciekawa jestem tylko czy dołączyli donos do akt sprawy, do których mam przecież prawo wglądu, bo chętnie bym się dowiedziała kto był taki uprzejmy. Z tym, że jak znam życie, to pewnie będzie anonim, no ale nie przesądzajmy. Wkrótce się przekonam.
Tylko pytanie, które pewnie i tak zostanie bez odpowiedzi: dlaczego ludzie są takimi świniami i bawią się w podobne zagrywki? Naprawdę nie mają własnych problemów?
Madzik1982 jest off-line  
07-03-2014, 13:44  
Madzik1982
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Tak tylko,żeby już zamknąć temat. Byłam dzisiaj w urzędzie. Podstawą mojego wezwania tam był anonimowy (oczywiście!) donos wysłany mailem, a w nim stwierdzenie, że prowadzę działalność gospodarczą w zakresie fotografii wraz z odesłaniem do strony gdzie publikuję zdjęcia, do tego żadnych dowodów. Panie urzędniczki ucieszyły się, że tak szybko przyszłam, a ja musiałam, bo chyba bym nie wytrzymała przez weekend ze stresu. Złożyłam stosowne oświadczenie, podpisałam protokół i tyle. Nawet jeśli teraz zechcą prowadzić postępowanie w sprawie ustalenia składników majątku, czy nieujawnionych przychodów, to nie mam nic przeciwko temu, bo cóż, prawda jest taka, że niczego nie znajdą. Odetchnęłam z ulgą, że udało mi się udowodnić, że anonimowe oszczerstwa są kłamstwem.
Madzik1982 jest off-line  
07-03-2014, 16:58  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Cieszymy się razem z Tobą - ale prawie na pewno to jeszcze nie koniec kontaktów z urzędem.
Seb72 jest off-line  
07-03-2014, 18:18  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.312
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Nie strasz....
parasoll.ka jest off-line  
11-03-2014, 07:14  
Madzik1982
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Spoko. Spodziewam się, że to jeszcze nie koniec. Mogą teraz wszcząć postępowanie o ustalenie składników majątku, co się będzie odbywać bez mojej wiedzy. Sprawdzą moje zeznania roczne, PCC i na moje szczęście nie powinni nic znaleźć, bo mój tak zwany majątek nie przekracza moich oficjalnych dochodów, więc raczej się tego nie boję. Podejrzewam też, że mogą monitorować moją stronę, a być może przeprowadzić jakąś prowokację, w tym znaczeniu, że któryś z urzędników zgłosi się do mnie na zdjęcia. Póki co jestem spokojna, bo pieniędzy na brałam, a jeśli zacznę, bo coraz częściej o tym myślę, to będę podpisywać z ludźmi umowy o dzieło. Już to sprawdzałam i wiem, że dwie osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą zawrzeć ze sobą taką umowę, którą następnie rozliczę. Naprawdę jeśli chodzi o mnie, to nie wydaje mi się, żeby mieli się do czego przyczepić. A jeśli zaczną szukać na siłę, to wtedy zacznę się martwić. W każdym bądź razie mam zamiar za jakiś miesiąc zapytać w urzędzie jak wygląda moja sprawa- złożę wniosek o udzielenie informacji i zobaczymy.
Pozdrawiam.
Madzik1982 jest off-line  
11-03-2014, 09:10  
Seb72
Zbanowany
 
Posty: 4.444
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

myślę że możesz spodziewać się zainteresowania urzędników swoim rachunkiem osobistym i wpływami na ten rachunek
Seb72 jest off-line  
12-03-2014, 11:23  
Madzik1982
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

No i bardzo proszę
Madzik1982 jest off-line  
09-08-2015, 18:18  
Gosia87d
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: kontrola z Urzędu Skarbowego

Czy wiadomo coś więcej w tej sprawie, jak się ogólnie zakończyła?
Gosia87d jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kontrola urzędu skarbowego akcja (odpowiedzi: 1) Witam Mam DG jednoosobową ,jedno konto bankowe ,jeden sklep w Allegro. Była kontrola skarbowa i stwierdziła że nie zapłaciłem vat za 13r. i...
§ Kontrola urzędu skarbowego w gospodarstwie agroturystycznym (odpowiedzi: 5) Dobry wieczór Dział może nie ten, ale sprawa finalnie dotyczy podatku PIT. Otóż przyszedł pan z panią przedstawiając się jako pracownicy urzędu...
§ Właściwość urzędu skarbowego-kontrola!!! (odpowiedzi: 3) W 2010r. zakończyłem działalność gospodarczą. Obecnie zostałem wezwany do stawienia się w urzędzie skarbowym :( (art.155§1, art.272, art.274a...
§ kontrola z urzędu skarbowego (odpowiedzi: 2) Witam! Mam pytanie, czy urząd skarbowy ma jakiś określony okres czasu na skontrolowanie zakupionej nieruchomości? Ostatnio usłyszałam, że osoba,...
§ kontrola z Urzędu Skarbowego. (odpowiedzi: 8) Zakupiłem mieszkanie w 2005 roku za pieniądze pożyczone od rodziców. W 2005 nie miałem jeszcze dochodów. ( student) Obecnie zmieniam mieszkanie na...
§ kontrola NFZ a kontrola Urzędu Skarbowego (odpowiedzi: 1) Witam! Pracuję w specjalistycznym sklepie medycznym, gdzie klienci mogą zakupić towar częściowo zrefundowany przez NFZ. Podstawą do refundacji jest...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:21.