DG zwolniona z VAT, a rozliczenie kosztów znaczków pocztowych - Forum Prawne

 

DG zwolniona z VAT, a rozliczenie kosztów znaczków pocztowych

Podstawowym warunkiem, by nie płacić VAT - czyli uprawniającym do skorzystania z tzw. zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży, dawniej tzw. podmiotowego - jest osiągnięcie w poprzednim i obecnym roku kwoty sprzedaży opodatkowanej włącznie nie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
30-05-2014, 11:46  
zsedc
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie DG zwolniona z VAT, a rozliczenie kosztów znaczków pocztowych

Podstawowym warunkiem, by nie płacić VAT - czyli uprawniającym do skorzystania z tzw. zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży, dawniej tzw. podmiotowego - jest osiągnięcie w poprzednim i obecnym roku kwoty sprzedaży opodatkowanej włącznie nie wyższej niż 150.000 zł.

Pytanie: czy firma sprzedająca towar przez internet w Polsce i za granicą, która jest zwolniona z VAT (bo nie przekracza w roku przychodu 150 000zł) może od limitu odliczyć wartość znaczków pocztowych? Czy zatem można mieć przychodu w roku 200 000zł, jeżeli udokumentuje się zakup znaczków pocztowych na kwotę 50 001 zł i nadal pozostać zwolnionym z VAT ? Jak rozumieć rozróżnienie na towar wysyłany w Polsce, a do innych krajów UE?

Znalazłem coś takiego:

Limit zwolnienia VAT a czynności wykonywane poza terytorium RP
Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Cytat:
Ustawa o VAT Art. 113
Art. 113. 1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
[...]
2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane /przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Ponadto dwie interpretacje, które mogą być pomocne:
zwolnienia od podatku do dostawy znaczków pocztowych po cenach równych wartości nominalnej - Interpretacje podatkowe
Poradniki / Znaki skarbowe są zwolnione z podatku - portal nowoczesnych księgowych - podatki, ZUS, rachunkowość, finanse, PIT, CIT, VAT - INFOR.pl

Jak to rozumiecie? Jak to rozliczać?

Dzięki
zsedc jest off-line  
01-06-2014, 02:14  
maniek6
Stały bywalec
 
Posty: 1.072
Domyślnie RE: DG zwolniona z VAT, a rozliczenie kosztów znaczków pocztowych

Jesli masz przychodu 200.000zl i udowodniła zakup znaczków na 50.001zl to nic to nie zmieni.
Zmieni sie sytuacja tylko w momencie gdy udokumentujesz sprzedaz na kwote 50.001zl tych znaczków po cenie nominalnej.
Tzn jaśniej - sprzedaz zwykła do 150.000zl, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.
maniek6 jest off-line  
01-06-2014, 18:04  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.295
Domyślnie RE: DG zwolniona z VAT, a rozliczenie kosztów znaczków pocztowych

Handlujesz znaczkami pocztowymi? Czy obciążasz klienta kosztami wysyłki?
Czy refaktura (zwrot kosztów) opłaty pocztowej jest zwolniona z vat?
parasoll.ka jest off-line  
02-06-2014, 10:57  
zsedc
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie RE: DG zwolniona z VAT, a rozliczenie kosztów znaczków pocztowych

Cytat:
Napisał/a maniek6 Zobacz post
Zmieni sie sytuacja tylko w momencie gdy udokumentujesz sprzedaz na kwote 50.001zl tych znaczków po cenie nominalnej.
Tzn jaśniej - sprzedaz zwykła do 150.000zl, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.
Kurcze, Nie rozumiem To da się ten temat ugryźć czy w ogóle źle kombinuję? Da się to jakoś udokumentować aby było po mojemu? Jeżeli tak to jak?

Cytat:
Napisał/a parasoll.ka Zobacz post
Handlujesz znaczkami pocztowymi? Czy obciążasz klienta kosztami wysyłki?
Czy refaktura (zwrot kosztów) opłaty pocztowej jest zwolniona z vat?
Nie handluję znaczkami. Firma sprzedaje towar i wysyła go pocztą - listem poleconym w Polsce i do UE. Na paragonie mogę klientowi napisać np, 1 x 20 zł nazwa towaru i 1x 10zł znaczek pocztowy i potem z poczty wziąć fakturę na znaczek pocztowy 10zł . Czy w takim przypadku do limitu zwolnienia z VAT wliczam tylko 20zł z ceny towaru?

Ryczałt podejrzewam, że trzeba zapłacić od całych 30zł ?
zsedc jest off-line  
02-06-2014, 12:09  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.295
Domyślnie RE: DG zwolniona z VAT, a rozliczenie kosztów znaczków pocztowych

Obciążasz klienta opłatą za wysyłkę. Wchodi do limitu, bo jest to opodatkowane (vat).
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Żądanie od komornika zwrotu kosztów pocztowych (odpowiedzi: 10) Witam, Po raz kolejny ten sam komornik wysyła do nas pismo, że dana osoba jest w naszej firmie zatrudniona, (to już 2 osoba) (zaświadczenie o...
§ Zwrot znaczków na Allegro (odpowiedzi: 4) Witam. Sprzedałam na aukcji znaczki. Po wygraniu aukcji Kupujący zaczął zadawać pytania o stan znaczków i dodał że jeśli nie będą mu pasować to je...
§ wliczenie w koszta zakup znaczków pocztowych (odpowiedzi: 1) witam, mam pytanie, 1. czy można wliczyć w koszta działalności zakup znaczków pocztowych na firmę? Chodzi o zakup na poczcie większej ilości...
§ Kradzież znaczków od aut (odpowiedzi: 12) Witam. Sytuacja wygląda tak: popiliśmy ostatnio z kumplami noi troche nam odwaliło jak łazilismy po ulicach i wyrwaliśmy pare znaczków od samochodu,...
§ Poprawcie jeżeli się mylę (Działalność zwolniona z VAT a rozliczenie roczne) (odpowiedzi: 3) Witam, prowadzę działalność zwolnioną z VAT (finanse) i z końcem roku rozliczyłem umowę na zarządzanie IT w mojej firmie (serwis komputerów, drukarek...
§ rozliczenie kosztów CO (odpowiedzi: 1) Kupiłam mieszkanie w 2007 roku. W tym roku przyszło mi rozliczenie za CO z roku 2008. Na kaloryferach są podzielniki, mimo to rozliczenie jest z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:13.