Uzyskanie NIP bez pracodawcy.. - Forum Prawne

 

Uzyskanie NIP bez pracodawcy.. 2

Janusz zgadza się można przesłać, ale człowiek liczy na minimum kompetencji urzędnika i ma prawo złożyć osobiście albo przez pełnomocnika, choćby dla pewności potwierdzenia iż pismo zostało przyjęte (tak przynajmniej miała moja mama gdy umocowałem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
30-04-2009, 10:12  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Janusz zgadza się można przesłać, ale człowiek liczy na minimum kompetencji urzędnika i ma prawo złożyć osobiście albo przez pełnomocnika, choćby dla pewności potwierdzenia iż pismo zostało przyjęte (tak przynajmniej miała moja mama gdy umocowałem ją do rozliczenia mnie).

Ja bym jeszcze zrozumiał, że urzednik może mieć problem z formą pełnomocnictwa, bo w Polsce pokutuje przekonanie o słuszności poglądu, iż pełnomocnictwo ma być sporządzone u notariusza, ale nie potrafię zrozumieć, że urzędnik nie chce przyjąć pisma mimo że ma taki obowiązek.
Lex'ior jest off-line  
30-04-2009, 22:06  
wa51ol
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

@patdylus :
nie miałem czasu jechać i składać NIP jeszcze bo teraz czas matur sie zaczął... Pewnie za 2tygodnie bede to załatwiać (próbować )

Swoją drogą zawsze uważałem że urzędy to dziwne instytucje.. wg mnie każdy urzędnik za swoją decyzje powinien odpowiadać prawnie a nie to co sie wyprawia przeciez to przechodzi ludzkie pojęcie ..
Czlowiek chce pracować legalnie i mu mówią że nie bo jeszcze nie pracuje ;d heh
wa51ol jest off-line  
01-05-2009, 10:28  
patdylus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

No właśnie, człowiek chce zrobić legalnie, a urzędy na to nie pozwalają. Jeszcze zapomniałem dodać iż ta Pani powiedziała, że punkt E musi być dlatego, że urząd musi mieć pewność, że będę odprowadzał ten podatek ... Przecież to nielogiczne, po co bym miał zakładać NIP jakbym nie odprowadzał podatku ? Dzięki wszystkim za pomoc !
patdylus jest off-line  
07-05-2009, 02:08  
zomx
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Hmm.. no coz, jaka jesto podstawa prawna obowiazku wypelniania punktu E, to jest chyba podana tamze i zadna pani urzedniczka sie chyba nie musi wysilac pod tym wzgledem, jesli sie uprze ze nie:
Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, art.8 ust.1:
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:
1) pobiera zaliczki miesięczne, dokonując zmniejszenia kwot pobieranych zaliczek, lub
2) dokonuje rocznego rozliczenia podatku, a nie dokonywał zmniejszenia kwot zaliczek, lub
3) pobiera zaliczkę wyłącznie od dochodu z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia
- dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego za pośrednictwem tego płatnika.

Tez wlasnie musze sobie zalatwic NIP do umowy o dzielo, i sproboje wcisnac go jutro bez pieczatki, ale szczerze watpie zeby sie udalo.
zomx jest off-line  
13-05-2009, 21:04  
TEN ZŁY URZĘDNIK
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Problematyką związaną z numerami NIP zajmuję sie codziennie, jako pracownik tego referatu (od początku powstania tych referatów tj. 1996 r) i chciałabym zabrać głos (a bardziej napisać parę słów). Cały czas piszecie o części E druku NIP-3 i jaka ta urzędniczka niekompetentna, gdy wymaga wypełnienia tej rubryki przez pracodawcę. A może przeczytać ustawę o NIP od początku, anie skupiać się tylko na art.8. Zacznijmy od podstawowej rzeczy, czyli komu nadajemy numery NIP. I tu się kłania art.2 tejże ustawy, a mianowicie, iz numery NIP otrzymują osoby fizyczne (...) które na podstawie odręnych ustaw są PODATNIKAMI.. To nie jest tak, że każdy kto się rusza i chodzi po ziemi dostanie NIP. Po co komu numer NIP jeżeli nie płaci w Polsce podatków (a sa tacy szczęśliwscy). Art.8 ustawy (czyli pośrednictwo pracodawcy) jest dużym uproszczeniem procedury otrzymania NIP dla osób, które po raz pierwszy zatrudniają się. W mysl tego artykułu to pracodawca powinien załatwić wszelkie procedury, aby jego pracownik otrzymał NIP. W tym art. oreślono terminy kiedy pracodawca ma dac pracownikowi pusty druk NIP3 do wypełnienia i w jakim terminie powinien ten pracodawca przekazać go do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Zrozumcie, że podstawową kwestia w sprawie NIP jest to czy jesteś podatnikiem (lub płatnikiem) jakiegoś podatku w Polsce (np. dochodowego, VAT, rolnego, leśnego, od darowizny, od spadku). Jeżeli będziesz płacił podatek od spadku to zgłoszenie NIP-3 składasz samodzielnie, ale gdy będziesz podatnikim podatku leśnego lub rolnego zrobisz to za pośrednictwem gminy w której opłacasz ten podatek (ta sama zasada jak u pierwszego pracodwacy). Ta pani w okienku musi wiedzieć, że spełniasz podstawowy warunek do nadnia NIP czyli że jesteś PODATNIKIEM. A to że przyjęto komuś wniosek bez wypełnienia części E, nie świadczy o tym że ten NIP się dostanie. A jak ktoś dostał to tylko się cieszyć i nie dawać tego jako argumet niewiedzy innych urzędników urz. skarbowych, którzy odmówili przyjęcia formularza. Może to oni właśnie posiadają bardzo rzetelna wiedze na ten temat. Przemyślcie to.Pozdrawiam
TEN ZŁY URZĘDNIK jest off-line  
14-05-2009, 06:58  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Cytat:
A to że przyjęto komuś wniosek bez wypełnienia części E, nie świadczy o tym że ten NIP się dostanie.
O, to coś nowego . Można prosić o podstawę prawną takiej odmowy?

Urzędnikom US polecam lekturę: http://podatki.gazetaprawna.pl/artyk...nadac_nip.html

Natomiast petentom radzę wysyłać druk NIP-3 pocztą, a w razie odmowy proszę decyzję zaskarżyć. Wygracie.

Dodam jeszcze, że ten "maniacki upór" niektórych urzędników US, przypomina postępowanie warszawskich "kanarów".
Janusz.C.M. jest off-line  
14-05-2009, 18:38  
paweł_czewa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Witam. Bardzo fajny temat, specjalnie się zarejestrowałem, żeby tutaj pisać. Mój problem jest bardzo podobny do problemu autora tego tematu. Ale chyba jeszcze bardziej złożony. Na początku lutego zostałem przyjęty do jednego z poważnych portali sportowych, który wymaga oczywiście NIPu. Ja takowego nie mam, zatem udałem się do US, by złożyć wniosek o nadanie mi go. Wypełniłem zielony druczek (NIP-3), oczywiście zostawiając wolne pole w kratce E, i jakież było moje zdziwienie, kiedy wszedłem do pokoju i podałem wniosek pani urzędniczce. Pomijając to, że wniosek nie został przyjęty ze względu na brak pieczątki, to zostałem wręcz wyzwany że w ogóle zawracam pani głowę. Na nic zdały się tłumaczenia, że siedziba tego portalu znajduje się w Poznaniu (ja mieszkam w Częstochowie) i raczej nie mam możliwości uzyskania tej pieczątki. Teraz będę musiał tej druczek wypełnić po raz kolejny i wysłać go listem poleconym do US. Wtedy zobaczymy, w każdym razie dzięki za porady w tym temacie
paweł_czewa jest off-line  
15-05-2009, 18:58  
patdylus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

No i widzę, że jedni uważają tak, jedni tak Oczywiście dało się załatwić po kilku kłótniach. Niedawno ładnie zapakowany NIP przyszedł pod mój adres.

Pozdrawiam Panie urzędniczki i jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc. Widzę, że temat na pewno nie jednym się przyda.
patdylus jest off-line  
15-05-2009, 19:01  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Cytat:
dało się załatwić po kilku kłótniach.
Okazało się, że brak było dobrej woli?
Janusz.C.M. jest off-line  
15-05-2009, 20:51  
paweł_czewa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

patdylus, można wiedzieć, jakich argumentów użyłeś przy tych kłótniach? Czy po prostu wysłałeś druk pocztą?
paweł_czewa jest off-line  
18-05-2009, 18:15  
patdylus
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

No brak dobrej woli . Poproś tak jak Pan Janusz powiedział o prawo odmówienia, już Panią z okienka zatkało, powiedziała :"przyjmę ale raczej odrzuca" . Hmm ciekawe dlaczego mi NIP przyszedł
patdylus jest off-line  
02-06-2009, 16:18  
Toomcio
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Mam bardzo podobną sytuację związaną z umową o dzieło. Umowa wymaga NIP-u, ja go nie posiadam. Próbowałem wyrobić to otrzymywałem odpowiedzi odmowne dyktowane brakiem wypełnionego punktu E.

Zgodnie ze wskazówkami tutaj wysłałem wniosek listem poleconym i w zamian dostałem wezwanie do osobistego zgłoszenia w celu wyjaśnienia czy posiadam status płatnika czy podatnika.

Nie posiadam żadnego z ww. statusów. Jak mam zatem przedstawić swoją sytuację, aby NIP otrzymać i móc podpisać umowę?
Toomcio jest off-line  
18-06-2009, 20:34  
barto192712
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Witam Wszystkich Forumkowiczów.
Bardzo ciekawy temat, jestem tutaj nowy i również specjalnie się zarejestrowałem by opowiedziec wam moją historyjke z Urzędem Skarbowym. Z końcem kwietnia br. skończyłem technikum, aby powoli załawiac sobie robote którą miałem na 99% zapewnioną, pierwsze co zrobiłem to rano w poniedziałek wyruszyłem do US z wnioskiem o nadanie numer NIP. Z opowieści starszych kumplów z mojej klasy którzy mieli już NIP (wtedy były podobno jeszcze te stare przepisy), że to nic poważnego i wystarczy złożyc wniosek. Aż tu nagle podchodze do jednego z dwóch okienek które tym się zajmują i widze piękną młodą panią urzędnik (niestety Bóg obdażył ją tylko piękną urodą,), daje jej ten wniosek a ona mi mówi że w punkcie E musze miec pieczątke pracodawcy. Ja na to że w piątek skończyłem szkołe i robote mam już zapewnioną potrzebuje jedynie tego NIPu. A ona na to "Bez pieczątki pracodawcy NIPu wniosku panu nieprzyjmę. No i na tym rozmowa się skończyła. Prosto z US pojechałem do owego pracodawcy i opowiadam mu tą całą historię. Normalnie się z tego wszystkiego roześmiał, i powiedział mi że NIP to jest podstawa zatrudnienia i bez niego ani rusz. Po tych słowach udałem się spowrotem do US i tym razem do drugiego okienka i tutaj "bardziej doświadczona" starsza pani (0 % urody 25% rozumu), i opowiadam jej że pracodawca żąda odemnie numer NIP. A ona mi na to że: " pracodawca niema prawa żądac odemnie numeru NIP, powiedziała jakiś tam ten nr. artykułu, (była nawet tak miła że wyjaśniła mi dokładnie definicję NIP), "... NIP to jest Numer Identyfikacji Podatkowej i jak sama nazwa wskazuje niemoże tego miec byle kto, lecz tylko ludzie pracujący odprowadzający podatki." Z początkowo niezrozumiałem tego zdania, bez sensu. Ja jej na to, to w jaki sposób mam wyrobic ten NIP skoro pracodawca nieda mi tej pieczątki gdyż uważa że to jest śmieszne. Ona mi na to że muszę zarejestrowac się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny i oni wypełnią wniosek. Całe te załatwiania zajeły mi miesiąc, na początku czerwca zarejestowałem się w UP, i rzeczywiście wypełnili wniosek o nadanie NIP. Tylko teraz niewiem ile na to wszystko się czeka. Pani w Urzędzie Pracy (najmilszy,pracowity, potrawiący dobrze wytłumaczyc urzędnik w moim życiu) powiedziała że US ma na to 2 miesiące a kiedy to zrobi to jego brożka. I tutaj pytanie dla was , czy ktoś z was załatwiał NIP w taki sposób i jak długo się czeka? Czekam już 2 tygodnie, trzeci idzie, już niemogę się doczekac.
barto192712 jest off-line  
18-06-2009, 20:50  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.625
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

O Boże!
Chyba pozbieram wszystkie posty na ten temat i wyślę Panu Ministrowi Finansów.
Janusz.C.M. jest off-line  
23-06-2009, 11:08  
pkr
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Uzyskanie NIP bez pracodawcy..

Heh czyli jak to jest w końcu? Trzeba mieć tą pieczątkę czy nie trzeba? Nie ukrywam, że bardzo by to ułatwiło sprawę.

Dla świętego spokoju - może być pieczątka pracodawcy z którym piszę umowę o dzieło, tak?
pkr jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ uzyskanie odszkodowania (odpowiedzi: 3) Witam, we wrześniu 2015 roku wysłałam paczkę z Anglii do Polski.Po ponad dwóch tygodniach dostałam paczkę z niekompletną zawartością, a mianowicie...
§ Uzyskanie informacji o długu. (odpowiedzi: 2) Witam! Chciałam się zapytać w jaki sposób mogę się dowiedzieć o zadłużeniu komorniczym. Mój chłopak kilka lat temu dostał mandat, w zeszłym roku...
§ uzyskanie zaległego wynagrodzenia od byłego pracodawcy (odpowiedzi: 13) Witam, szukam pomocy w sprawie złożenia wniosku do sądu. Otóż mój bryły pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia- razem z pieniędzmi za zeszłoroczny...
§ uzyskanie dokumentów (odpowiedzi: 6) Witam, nie wiem czy piszę na odpowiednim forum na odpowiednim dziale. Mam poważny problem ponieważ mój narzeczony zginął w wypadku drogowym (jako...
§ Uzyskanie odszkodowania (odpowiedzi: 1) Witam. Czy możliwe jest uzyskanie odszkodowania za brak programów walki z zagrożeniami epidemiologicznymi na podstawie ustawy? Jeśli tak, to jaka to...
§ Uzyskanie odszkodwania z OC (odpowiedzi: 10) Witam mam taki nie typową sprawę a natomiast: Miałem wypadek i firma ubezpieczeniowa nastroszyła mi wiele problemów Zaniżone odszkodowanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:43.