Art. 299 Ordynacji podatkowej - Forum Prawne

 

Art. 299 Ordynacji podatkowej

Dzień dobry. Mam wielką prośbę o wyjaśnienie, czy w konkretnej sytuacji - gdy MOPS usiłuje ustalić odpłatność ciążącą na zstępnych za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej. Otóż, czy w takim przypadku MOPS ma ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
25-11-2014, 05:40  
Splitter
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Art. 299 Ordynacji podatkowej

Dzień dobry.

Mam wielką prośbę o wyjaśnienie, czy w konkretnej sytuacji - gdy MOPS usiłuje ustalić odpłatność ciążącą na zstępnych za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej. Otóż, czy w takim przypadku MOPS ma prawo pozyskiwać z Urzędu skarbowego dane o wysokości dochodów zobowiązanego?

W Art. 299 Ordynacji podatkowej czytamy, że organ podatkowy udostępnia dane:
"10) ośrodkom pomocy społecznej i powiatowym centrom pomocy rodzinie w
zakresie prowadzonych postępowań o świadczenia z pomocy społecznej;".


Czy nie jest tak, że powyższy zapis umożliwia pozyskiwanie informacji tylko w celu ustalenia prawa do świadczeń, a nie obowiązku odpłatności?

Z góry serdecznie dziękuję.
Splitter jest off-line  
25-11-2014, 07:29  
kompXXXX
Stały bywalec
 
Posty: 904
Domyślnie RE: Art. 299 Ordynacji podatkowej

„Otóż, czy w takim przypadku MOPS ma prawo pozyskiwać z Urzędu skarbowego dane o wysokości dochodów zobowiązanego? „

Uważam, że tak, gdyż po pierwsze przepis ten nie zawęża uprawnienia ops’ów do pozyskiwania informacji tylko w sytuacji gdy ustalają prawo (wysokość) do świadczenia z pomocy społecznej, ale ogólnie mówi o postępowaniach w sprawie świadczeń z pomocy społecznej, a po drugie dochodzenie zwrotu opłaconego przez ops pobytu w DPS’ie z pewnością jest postępowaniem w zakresie świadczenia z pomocy z społecznej, gdyż odpłatność za pobyt w DPS’ie takim świadczeniem była.

Ponadto, uprawnienie ops’u do pozyskania stosownej informacji widziałbym też w art. 299c o.p.

Art. 299c. Organy podatkowe udostępniają informacje zawarte w aktach spraw podatkowych, z wyłączeniem informacji określonych w art. 182, organom, które na podstawie odrębnych ustaw są obowiązane do przyjęcia zaświadczenia albo oświadczenia o wysokości dochodów (przychodów) lub zaświadczenia albo oświadczenia o niezaleganiu w podatkach, w zakresie niezbędnym do weryfikacji treści oświadczenia.
kompXXXX jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przedawnienie podatku art 68 ordynacji podatkowej (odpowiedzi: 8) Art. 68 § 1. Zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona...
§ odmowa zeznań świadka w sprawie o wykroczenie skarbowe w świetle Ordynacji Podatkowej (odpowiedzi: 7) Witam. Miesiąc temu w moim saloniku prasowym Urząd Celny przeprowadził kontrolę banderol papierosów – w przypadku kilkunastu paczek papierosów...
§ horror "doręczenia w trybie ordynacji podatkowej" (odpowiedzi: 8) czy istnieje jakakolwiek możliwość wyłączenia/zaskarżenia/oprotestowania/zablokowania/uniemożliwienia organowi podatkowego stosowania tzw....
§ Umorzenie części podatku - art 208 - Ustawa Ordynacji podatkowej (odpowiedzi: 1) Witam Że zawsze na tym forum dostawałem najrozsądniejsze odpowiedzi dlatego pisze tu. Po krótce: Złożyłem pismo o bezprawne użytkowanie parkingu...
§ Naruszenie ordynacji wyborczej? (odpowiedzi: 1) 2 tygodnie temu, na terenie mojej posesji, ale tuż przy szosie, wywiesiłem namalowany na płótnie napis: ,,Nie idźcie na wybory!". W piątek...
§ Zakres zmian ordynacji wyborczej (odpowiedzi: 2) Witam! Wiem, że materia tego problemu nie jest zbyt poważna, ale bardzo potrzebuję informacji na ten temat. Otóż Regulamin SU uznawany przez...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:06.