Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych - Forum Prawne

 

Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Witajcie! Mam pytanie czy trzeba zgłaszać lub płacić podatek od pieniędzy z kopert weselnych? Jest jakaś kwota poniżej której nie trzeba nic zgłaszać? Wyglądało to tak, że z gotówki zebranej w kopertach zapłaciliśmy z żoną ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
01-12-2014, 10:14  
Hypia
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Witajcie!

Mam pytanie czy trzeba zgłaszać lub płacić podatek od pieniędzy z kopert weselnych? Jest jakaś kwota poniżej której nie trzeba nic zgłaszać?

Wyglądało to tak, że z gotówki zebranej w kopertach zapłaciliśmy z żoną za salę weselną (tak chciał właściciel) a następnie rodzice obu stron przelewem zwrócili na moje konto koszty sali 50/50 (czyli to jakby rodzice zapłacili za salę)
Dodatkowo moja mama przelała w ramach prezentu kolejne 16 000 zł na moje konto bankowe.

Co zrobić w takiej sytuacji i jak?
Proszę o pomoc
Hypia jest off-line  
01-12-2014, 10:41  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.490
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

"Koperty weselne" to darowizna. Jeśli mieszczą się w limicie ustawowym wolnym od opodatkowania to nie musicie zgłaszać.
Cytat:
a następnie rodzice obu stron przelewem zwrócili na moje konto koszty sali 50/50 (czyli to jakby rodzice zapłacili za salę)
Jak był opisany przelew?
Cytat:
Dodatkowo moja mama przelała w ramach prezentu kolejne 16 000 zł na moje konto bankowe.
W ciągu 6-ciu miesięcy zgłoś do US na druku SD-Z2, wolne od podatku (a śpisz spokojnie).
parasoll.ka jest off-line  
01-12-2014, 10:45  
Hypia
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Jaki jest ten limit do którego nie trzeba zgłaszać?

Rodzice żony opisali przelew jako "Przelew środków" a moi rodzice jako "Przelew" nic szczególnego.

Dobrze, tak zrobię
Musi to być oddział US właściwy dla miejsca zamieszkania czy dowolny?
Mieszkam w Krakowie a zameldowany jestem w Kędzierzynie Koźlu jeszcze.
Hypia jest off-line  
01-12-2014, 10:56  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.490
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Cytat:
Musi to być oddział US właściwy dla miejsca zamieszkania
tak
Cytat:
Jaki jest ten limit do którego nie trzeba zgłaszać?
Taki (pięcioletni):
Cytat:
Art. 9. 1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2) 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3) 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.
Jeśli przelew 16.000 otrzymałeś od obojga rodziców i w ciągu ostatnich 5-ciu lat nie otrzymałeś od nich innej darowizny, to taka kwota też mieści się w zwolnieniu i nie musisz jej zgłaszać.
Każdą wartość z koperty dzielisz przez ilość osób które się do tej koperty "zrzuciły".
parasoll.ka jest off-line  
01-12-2014, 11:05  
Hypia
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

16 000 było z konta mamy, ma takie drugie oszczędnościowe + podstawowe wspólne z tatą.

Otrzymałem od mamy w ciągu ostatnich 5 lat mieszkanie, dokładnie w maju 2009 roku kiedy stałem się pełnoletni otrzymałem darowiznę.
Wiem, że trzeba przeczekać 5 pełnych lat aż będę mógł je sprzedać bez płacenia podatku (ten czas już upłynął ale trzeba przeczekać do końca pełnego roku prawda?)
Czy w takim przypadku muszę zgłaszać czy jestem nadal zwolniony?
Hypia jest off-line  
01-12-2014, 11:23  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.490
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Zgłoś.
parasoll.ka jest off-line  
01-12-2014, 11:25  
Hypia
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Dziękuję bardzo za pomoc
Będę spać spokojnie.
Hypia jest off-line  
04-02-2015, 10:49  
Hypia
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Jeszcze mam szybkie pytanie, bo wcześniej chyba się pomyliłem.
Miało być "Musi to być oddział US właściwy dla miejsca zameldowania czy dowolny?"
Bo mieszkam w Krakowie a zameldowany jestem w Kędzierzynie - Koźlu.
W którym mieście mam się zgłosić?
Hypia jest off-line  
04-02-2015, 14:32  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.490
Domyślnie RE: Zgłoszenie lub podatek od kopert i prezentów weselnych

Rozliczasz się zawsze zgodnie z miejscem zamieszkania (nie zameldowania).
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od prezentów ślubnych (odpowiedzi: 2) Witam, niedawno miałem ślub, na którym zebraliśmy z małżonką powyżej 10 tys zł, po czym pieniądze zostały wpłacone na moje indywidualne konto. Wiem,...
§ Podatek od prezentów ślubnych (odpowiedzi: 2) Witam Chciałbym zapytać o obowiązek zgłoszenia pieniędzy, które otrzymamy od gości weselnych do US. Czy kwotę wolną od podatku liczymy od całości...
§ Sprzedaż win pochodzących z prezentów weselnych (odpowiedzi: 1) Witam.Chciałbym sprzedać wina ze swojego wesela(50 butelek),dałem kilka ogłoszeń i jest kilka odpowiedzi,ale czy nie będzie żadnych skutków prawnych?...
§ Do wlascicieli domow weselnych (odpowiedzi: 4) Razem z mezem planujemy otworzyc dom weselny na wsi. W tym momencie czekamy na pozwolenie na budowe. Jednak spotkalismy sie z duzym sprzeciwem ze...
§ Darowizna od rodzicow oraz od gości weselnych (odpowiedzi: 1) Witam, rodzice chcą mi podarować 200.000 zł na budowę domu. Proszę o informację, jaki podatek od darowizn będę musiała z tego tytułu opłacić?...
§ korespondencja imienna w firmie - otwieranie kopert. (odpowiedzi: 6) (sytuacja faktyczna) Pewien pracodawca w celu usprawnienia obiegu korespondencji w firmie, przedkładać ma do podpisywania przez pracowników...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:52.