Renta rodzinna, praca a pit - Forum Prawne

 

Renta rodzinna, praca a pit

Witam Nie wiedziałem dokładnie w jakim dziale to napisać, więc z góry przepraszam, jeżeli to zły dział. Otóż mam 19 lat i dostaje rente rodzinną po rodzicach w wysokości 1252 zł ( około) jako, że ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
02-01-2015, 12:11  
Lifeisgood
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Renta rodzinna, praca a pit

Witam

Nie wiedziałem dokładnie w jakim dziale to napisać, więc z góry przepraszam, jeżeli to zły dział.

Otóż mam 19 lat i dostaje rente rodzinną po rodzicach w wysokości 1252 zł ( około) jako, że jeszcze się uczę ( technikum ) mam tą rentę do sierpnia chyba, że pójdę jeszcze na studia. Udało mi się załatwić prywatną praktykę na statku, ale dostawałem kadecką wypłatę mimo to miałem umowę o pracę na czas określony (3 miesiące) która na miesiąc wynosiła zryczałtowane 1700 zł brutto i 900 $ dewizy brutto ( składki były płacone normalnie przez pracodawcę )na konto zawsze wypłata wynosiła około 3500 zł. Byłem w okresie od czerwca do sierpnia. I teraz moje pytanie brzmi czy przy rozliczeniu podatkowym jakie teraz lada moment będzie to czy mogą mi zawiesić rentę na stałe ? Czy będę musiał w takim razie od tamtego okresu oddać sumę wszystkich pieniędzy, które były wypłacane od czerwca do teraz (chodzi o rente) ? Czy może nie będzie żadnego problemu, bo nie zablokowali do tego czasu renty ?
Lifeisgood jest off-line  
02-01-2015, 14:45  
123henryk
Użytkownik
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Renta rodzinna, praca a pit

Wystąpić do pracodawcy o przesłanie " Zaświadczenia o przychodach w 2014 roku " w celu rozliczenia renty rodzinnej w ZUS " i jeśli się nie mylę - do końca lutego ( albo do końca stycznia - dowiedzieć się w ZUS) wysłać lub dostarczyć pismo do ZUS wg wzoru:
" W załączeniu przesyłam „ Zaświadczenie o przychodach 2014 ” w celu rozliczenia pobieranej renty nr R/........../...
Jednocześnie informuję ,że nie osiągnąłem innych przychodów w 2014 roku oprócz tych wyszczególnionych w załączonym „ Zaświadczeniu ”
".

W ZUS policzą i prześlą Ci informację czy masz oddać i ewentualnie ile masz im oddać. Ale zawsze będziesz na plus . Nie zaniedbuj tego - bo wcześniej czy później wyda się ,że zarabiałeś.
123henryk jest on-line  
02-01-2015, 14:53  
123henryk
Użytkownik
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Renta rodzinna, praca a pit

Prawie niemożliwe abyś coś zwracał z renty dla ZUS ponieważ w 2014 roku limit zarobków nie powodujących zmniejszenia świadczeń rentowych to ponad 45 000 zł brutto.
123henryk jest on-line  
03-01-2015, 20:47  
Lifeisgood
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Renta rodzinna, praca a pit

Panie Henryk123 na stronie zusu wyczytałem właśnie limit zarobków i 1 tabela pokazywała kwotę za miesiąc 70 % i 130 % a druga tabelka pokazuje kwoty roczne i teraz właśnie nie wiem do której się odwołać(nie mogę teraz linku znaleźć, gdzie to było). Zadzwoniłem do Zusu i poinformowali mnie, że muszę załatwić właśnie to co Pan mi napisał tj. zaświadczenie o przychodach i wtedy będą mnie rozliczać.
Lifeisgood jest off-line  
04-01-2015, 15:59  
123henryk
Użytkownik
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Renta rodzinna, praca a pit

Cytat:
Napisał/a Lifeisgood Zobacz post
Zadzwoniłem do Zusu i poinformowali mnie, że muszę załatwić właśnie to co Pan mi napisał tj. zaświadczenie o przychodach i wtedy będą mnie rozliczać.
Proszę postępowac zgodnie z informacją otrzymaną w ZUS.
Jestem w tej samej sytuacji co Pan. Po otrzymaniu " Zaświadczenia o przychodach w 2014 roku " idę do ZUS , tam składam odpowiedni wniosek ( przygotowany przez ZUS ) , czekam około jednego miesiąca na rozliczenie. W przesłanym rozliczeniu jest napisane czy i ile mam zwracac na konto ZUS. Proszę pamiętac ,że to rozliczenie z ZUS ma wpływ na PIT 40A, który otrzyma Pan z ZUS . Potem trzeba się rozliczyc z fiskusem (do końca kwietnia).
123henryk jest on-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta rodzinna a praca (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie Mam 21 lat i pobieram rente rodzinną po mamie. Jako że jestem studentem chciałbym sobie dorobić i podjąć pracę. Czy ktoś może mi ...
§ Renta rodzinna a praca. (odpowiedzi: 15) Witam, jestem studentem otrzymującym rentę rodzinną i zamierzam jednocznie podjąć dodatkową pracę. Chciałbym zapytać ile aktualnie mogę dorobić do...
§ Renta rodzinna a praca (odpowiedzi: 1) Witam! Chciałem się dowiedzieć ile mogę dorobić do renty rodzinnej. Mam 20 lat od września idę znów do szkoły uzupełniającej. Kwota renty jaką...
§ Renta rodzinna, a praca (odpowiedzi: 6) Witam, pobieram rentę rodzinną po zmarłej matce (ok 1100 zł) i od kwietnia pracuję na umowe zlecenie. Chciałam się zapytać czy muszę powiadomić ZUS o...
§ renta rodzinna a praca (odpowiedzi: 12) Witam Otrzymuję rentę rodzinną, mogę podjąć legalną pracę czy zostanie zawieszona w tym przypadku?
§ Renta rodzinna a praca (odpowiedzi: 1) Witam, otrzymuję rentę rodzinną na pół z bratem. Każde z nas dostaje 430zl. Od 01.08. podejmuję pracę. Słyszałam że mogą mi odebrać to świadczenie,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:54.