Rozszerzenie wspólności o mieszkanie nabyte w formie darowizny - Forum Prawne

 

Rozszerzenie wspólności o mieszkanie nabyte w formie darowizny

Teść chce mojej małżonce i mnie podarować mieszkanie. Jednak gdy podaruje nam obojgu to ja będę musiał zapłacić podatek. Czy możę podarować mieszkanie mojej małżonce a ona następnie roszerzyłaby współwłasność na mnie? Mam wątpliwości ze ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
30-01-2015, 11:34  
PawełKos
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Rozszerzenie wspólności o mieszkanie nabyte w formie darowizny

Teść chce mojej małżonce i mnie podarować mieszkanie. Jednak gdy podaruje nam obojgu to ja będę musiał zapłacić podatek. Czy możę podarować mieszkanie mojej małżonce a ona następnie roszerzyłaby współwłasność na mnie? Mam wątpliwości ze względu na art.49 § 1 pkt 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego który uniemożliwia rozszerzenie wspólności majątkowej małżonków m.in. na przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu darowizny.??
PawełKos jest off-line  
30-01-2015, 23:33  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: Rozszerzenie wspólności o mieszkanie nabyte w formie darowizny

Teść winien mieszkanie podarować córce-Twoje żonie, a dopiero ona musi darować udział w tym mieszkaniu Tobie. W ten sposób każda z darowizn będzie dokonana wyłącznie dla 1 osoby należącej do I grupy podatkowej zwolnionej z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Należy tylko pamiętać o zgłoszeniu każdej z nich do US, w terminie 6 miesięcy.

O ile Twój teść nie dokona takiego zastrzeżenia w umowie darowizny dla Twojej żony, to może ona dokonać na Twą rzecz darowizny udziału we własnym majątku osobistym. Po takim akcie darowizny będziecie dysponowali majątkiem w ramach małżeńskiej wspólności ustawowej oraz majątkiem osobistym w częściach ułamkowych, w postaci udziałów w mieszkaniu-np. po 1/2 każde z Was.
takton jest off-line  
30-01-2015, 23:48  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.420
Domyślnie RE: Rozszerzenie wspólności o mieszkanie nabyte w formie darowizny

Cytat:
Należy tylko pamiętać o zgłoszeniu każdej z nich do US, w terminie 6 miesięcy.
Darowizna nieruchomości musi być w formie aktu notarialnego, nie trzeba zgłaszać do US. Zrobi to notariusz.
parasoll.ka jest off-line  
30-01-2015, 23:49  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: Rozszerzenie wspólności o mieszkanie nabyte w formie darowizny

Cytat:
Napisał/a parasoll.ka Zobacz post
Darowizna nieruchomości musi być w formie aktu notarialnego, nie trzeba zgłaszać do US. Zrobi to notariusz.
Fakt. Wstyd mi
takton jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna a rozszerzenie wspólności majątkowej (odpowiedzi: 1) Małżonek A otrzymał przed ślubem dom w darowiźnie od swoich rodziców. Małżonek B otrzymał przed ślubem mieszkanie w darowiźnie od rodzica. Po...
§ rozszerzenie wspólności majątkowej (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie Czy mogę rozszerzyć wspólność majątkową o mieszkanie kupione przez mojego męża z jego 1 żoną na kredyt. przy rozwodzie...
§ Rozszerzenie wspólności majątkowej- samochód (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, przed zawarciem małżeństwa rodzice przekazali mi w darowiźnie samochód osobowy. Chciałabym go zarejestrować na siebie i męża (ze...
§ Rozszerzenie wspólności majątkowej - wątpliwości (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałem zapytać o włączenie do majątku wspólnego domu wybudowanego na działce zakupionej przeze mnie jeszcze przed ślubem. Budowa...
§ odziedziczony dom i rozszerzenie wspólnośći majątkowej (odpowiedzi: 1) Witam. Moje pytanie jest następujące Jeśli w trakcie trwania małżeństwa żona odziedziczy dom to wchodzi on do majątku osobistego na mocy art 33...
§ rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej??? (odpowiedzi: 1) Witam, jestem pierwszy raz na forum.Mam pytanie dotyczace wspólnosci majątkowej. Przed ślubem kupiłam działkę o powierzchni 0,22 ha za 6600,00 zł....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:36.