Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków - Forum Prawne

 

Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

Witam, ze względu na moją niewiedzę nie dopełniłam obowiązków zwiazanych z zamknięciem działalności gospodarczej. Tj. zgłosiłam fakt do CEIDG oraz złozyłam deklarację VAT- Z. Dostałam pismo z US wzywające mnie do złożenia: - deklaracji podatkowej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
15-03-2015, 14:07  
Memento14
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

Witam,

ze względu na moją niewiedzę nie dopełniłam obowiązków zwiazanych z zamknięciem działalności gospodarczej. Tj. zgłosiłam fakt do CEIDG oraz złozyłam deklarację VAT- Z.

Dostałam pismo z US wzywające mnie do złożenia:
- deklaracji podatkowej VAT-7,
- informacji o remanencie na dzień likwidacji działalności.

Nie wiem, jak złozyć deklarację VAT-7, gdyż działalność przeze mnie prowadzona była zawieszona już od 04.2013 roku. Czy zatem powinnam złozyć deklarację wykazującą zerowy dochód?

Mam jeszcze pytanie o remanent. Prowadziłam działalność związaną z usługami turystycznymi. W skład zakupionego towaru na początku prowadzenia działalności (09/2011) kupiłam komputer, dwa biurka, dwa krzesła i szafkę (i nic więcej). W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej komputer uległ zepsuciu, a ja kupiłam nowy już prywatnie. Meble "nie przeżyły" transportu podczas przeprowadzki i w zasadzie jedyna rzecz, jaką obecnie posiadam po mojej DG to kasa fiskalna. Co powinnam więc uwzględnić w remanencie? Może być tak, że nie uwzględnię nic?
Memento14 jest off-line  
16-03-2015, 21:59  
kropka60
Przyjaciel forum
 
Posty: 299
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

chodzi o VAT a tam nie ma dochodu, jest rozliczenie tego podatku należnego i naliczonego.

Tak - rem likwidacyjny musisz sporządzić i o kwocie podatku należnego VAT wynikającej z tego rem. musisz zawiadomić US
- jeśli masz kasę fis. to chyba warta jest jakieś 10 zł ?? bo w rem. uwzględniasz wszytsko co ci pozostało na dzień likwidacji i od czego odliczyłaś vat.
kropka60 jest off-line  
17-03-2015, 02:56  
Memento14
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

Cytat:
Napisał/a kropka60 Zobacz post
chodzi o VAT a tam nie ma dochodu, jest rozliczenie tego podatku należnego i naliczonego.

Tu nie za bardzo rozumiem o co chodzi

Ciężko jest mi określić wartość kasy fiskalnej, niestety rzadko można znaleźć cenę używanej. Wydaje mi się, że jej wartość to około 250 zł. Czyli jak rozumiem, nie będzie to podejrzane, jeżeli w remanencie znajdzie się wyłącznie kasa fiskalna? Nie robię tu żadnych przekrętów, nie chcę mieć po prostu więcej problemów związanych z prowadzeniem mojej firmy.
Memento14 jest off-line  
17-03-2015, 07:15  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.620
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

Aby nie wykazywać kasy fiskalnej w remanencie likwidacyjnym, podatnik może przed dniem likwidacji działalności gospodarczej dokonać sprzedaży kasy bądź jej likwidacji. Kasa rejestrująca, która zostanie zlikwidowana przed dniem zakończenia przez podatnika działalności gospodarczej, nie podlega spisowi z natury.
Janusz.C.M. jest off-line  
04-10-2015, 19:29  
Memento14
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

Witam ponownie, podnoszę temat bo chcę doprowadzić sprawę do końca a pojawił się u mnie problem, o którym wcześniej nie pomyślałam. Kończy się rok podatkowy, a nie chcę mieć z powodu mojej DG większych problemów niż miałam dotychczas

W odniesieniu do wcześniejszego problemu, zgodnie z instrukcją Pani z US, wykonałam remanent likwidacyjny. Koszt kasy fiskalnej musiałam ustalić zgodnie z ceną netto takiego modelu, więc koszt około 890 zł brutto, z czego podatek +- 210 zł.

Po kolejnych 3 miesiącach znów dostałam wezwanie, zgodnie z którym musiałam dokonać likwidacji kasy fiskalnej (o czym oczywiście znowu zapomniałam, moja wina). Udałam się do serwisu, żeby jeszcze wykonać przegląd na bieżący rok. Poinformowałam, że moja DG jest już zamknięta, a czynnosci te są mi potrzebne wyłącznie do likwidacji kasy fiskalnej. Za likwidację kasy oraz przegląd zapłaciłam w sumie 300 zł netto (366 zl brutto).

W ub. tygodniu dostałam od serwisu drogą pocztową fakturę za wykonaną wcześniej usługę, tj. przegląd oraz likwidację kasy fiskalnej. Wszystko wystawione już na nieistniejącą firmę. Dodatkowo dostałam info, że faktury na mnie czekały, a ja ich nie odebrałam, dlatego wysyłają pocztą.

W jaki sposób zawiadomić punkt serwisowy i jakiej zmiany u nich zarządać, aby nie była to faktura na DG której de facto nie ma? Nie chcę ani ja mieć żadnych problemów, ani nie chcę ich narobić innym. Co zrobić w takiej sytuacji?

Będę wdzięczna za odpowiedzi i pomoc.
Memento14 jest off-line  
04-10-2015, 20:12  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.154
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

Cytat:
W jaki sposób zawiadomić punkt serwisowy i
Telefonicznie, mailowo lub pocztą tradycyjną.
parasoll.ka jest off-line  
05-10-2015, 17:22  
Memento14
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zamknięcie działalności gospodarczej- niedopełnienie obowiązków

Oczywiście. Czy mam przedstawić sytuację i poprosić ich o to, aby sobie uporządkowali dokumenty i przysłali mi kopię rachunku już po poprawie? Czy o co powinnam ich prosić?

Czy wystarczy, że poinformuję, że wystawiono fakturę na nieistniejącą działalność? NIe wiem po prostu jakie konsekwencje czekają ich i mnie za wystawienie faktury na zamkniętą działalność.
Memento14 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zamknięcie działalności gospodarczej a towar (odpowiedzi: 6) Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć jak to jest według prawa z towarem, który zostaje po zamknięciu działalności gospodarczej. Obecnie prowadzę...
§ Zamknięcie zawieszonej działalności gospodarczej (odpowiedzi: 2) Witam! W 2008 roku zawiesiłem działalność gospodarczą i nie miałem wtedy pojęcia że okres zawieszenia trwać może jedynie 2 lata. Teraz chciałbym...
§ Zamknięcie działalności gospodarczej, a zasiłek dla bezrobotnych. (odpowiedzi: 2) Witam! Od maja 2007 prowadzę działalność gospodarczą. Przez pierwsze 2 lata opłacałam obniżoną składkę ZUS. Działalność była 2 razy z powodu braku...
§ Zamknięcie działalności gospodarczej - jakie koszty? (odpowiedzi: 1) Mam pytanie, prowadziłam 1-osobową działalność gospodarczą, byłam VATowcem. Na początku działalności zakupiłam sprzęt (komputer i inne urządzenia...
§ Zobowiązania zamkniętej działalności gospodarczej (odpowiedzi: 2) Witam Jako młody i niedoświadczony człowiek, założyłem działalność gospodarczą w dniu 01.09.2010 r. Działalność zamknąłem 31.01.2011 r. W czasie...
§ Abonamenty a zawieszenie/zamknięcie działalności gospodarczej. (odpowiedzi: 2) Witam, jestem zmuszony zamknąć bądź zawiesić działalność gospodarczą jednoosobową, jednak jestem zobowiązany umową z telefonią komórkową ( pozostało...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:25.