Jaka kara za nieodprowadzenie podatku? - Forum Prawne

 

Jaka kara za nieodprowadzenie podatku?

Witam, w 2003 roku sprzedałem mieszkanie które zostało wykupione 2 miesiace wczesniej i powinienem odprowadzić 10% podatku do US. Razem z żoną napisaliśmu oświadczenie , że pieniądze za sprzedaż zostaną wydane na remont nowego mieszkania ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Wykup samochodu z leasingu
    Witam. Jak "realnie" wygląda sprawa z wykupem samochodu z leasingu operacyjnego? Prowadzę jednoosobową...
  • § Przelew z pracy z zagranicy
    Witam, Na początku tego miesiąca zostałem zwolniony z pracy w Niemczech z powodu zamknięcia całej firmy. Z tego...
  • § Podatek od nieruchomości
    Czy po sprzedaży nieruchomości urząd może zmienić decyzję o podatkach od nieruchomości dla wcześniejszego...

Odpowiedz
 
16-05-2007, 13:58  
gulama
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Jaka kara za nieodprowadzenie podatku?

Witam, w 2003 roku sprzedałem mieszkanie które zostało wykupione 2 miesiace wczesniej i powinienem odprowadzić 10% podatku do US. Razem z żoną napisaliśmu oświadczenie , że pieniądze za sprzedaż zostaną wydane na remont nowego mieszkania (poddasze u rodziców). W ubiegłym roku miałem zamiar rozliczyć się z rachunków za remont , było to co prawda tylko połowa wartości sprzedanego mieszkania, ale wziołem pozyczkę i byłem przygotowany na to że zapłacę kwotę ok 2000,-. Jakie było moje wielkie zdziwienie że należało to zrobić w ciagu 2 lat a nie 3!!! Ale cóz od roku siedzę cicho bo nie stać mnie na tą chwilę na wzięcie kredytu ok 6000,- (4000,- zapodatek i ok. 2000,- za odsetki) dopiero pod koniec roku będę mógł zrobić dokredytowanie aby raty pozostały na tym samym poziomie a dostałbym jeszcze gotówkę na pokrycie podatku. W zwiazku z tym moje pytanie, czy US po zorientowaniu sie że nie dopełniłem obowiazku rozliczenia się i wezwania mnie z wyjaśnieniami ukaże mnie jakims dodatkowym podatkiem (karą) , czy może lepiej zglośić się samemu i poprosić o przesunięcie spłaty o 6miesięcy z należnymi odsetkami?? Proszę o pomoc
gulama jest off-line  
16-05-2007, 15:16  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.950
Domyślnie

Zgodnie z art. 48 par. 1 k.k.s. kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Konkretnie stanowi to wartość od 93,60 zł do 18.720 zł.
Okolicznością łagodzącą wymiar kary grzywny jest złożenie przed wszczęciem postępowania karnego skarbowego odpowiedniej deklaracji oraz zapłata całości należnego zobowiązania podatkowego.
Nie podlega żadnej karze podatnik, który po dokonaniu czynu zabronionego zawiadomi o tym czynie urząd skarbowy, ujawniając istotne okoliczności tego czynu (tzw. czynny żal).
Janusz M. jest off-line  
16-05-2007, 15:54  
gulama
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Razem z żoną napisaliśmu oświadczenie , że pieniądze za sprzedaż zostaną wydane na remont nowego mieszkania ale nie złożyliśmy z normalnej niewiedzy PIT23, czy w tym wypadku nie trzeba było go składać?
gulama jest off-line  
16-05-2007, 16:04  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.950
Domyślnie

Cytat:
Podatnicy, którzy zadeklarowali wydatkowanie pieniędzy na określony cel w okresie dwóch lat i nie zdołali w tym okresie wydatkować uzyskanego przychodu na ten cel powinni:

* następnego dnia po upływie okresu dwóch lat złożyć deklarację PIT-23;
* następnego dnia po upływie okresu dwóch lat wpłacić do urzędu skarbowego:
o kwotę należnego od sprzedaży podatku;
o odsetki za zwłokę od terminu płatności podatku (14 dni od daty zbycia) do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych;
* pełne odsetki za zwłokę każdy następny dzień zwłoki po upływie dwóch lat od daty sprzedaży.

Nie wypełnienie zobowiązania do wydatkowania kwoty przychodu, które podatnik podjął składając w urzędzie skarbowym oświadczenie o zamiarze wydatkowania kwot na określony cel, nie podlega żadnej innej karze oprócz odsetek za zwłokę.

Jeżeli podatnik nie zadeklarował wydatkowania pieniędzy na określony cel, powinien wówczas niezwłocznie wpłacić do urzędu skarbowego zaległy podatek wraz z pełnymi odsetkami za zwłokę liczonymi od 15 dnia po sprzedaży nieruchomości, oraz złożyć zaległą deklarację PIT-23.


Cytat pochodzi z: http://www.pit.pl
Janusz M. jest off-line  
16-05-2007, 16:59  
gulama
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Powiem szczerze ,że ze zdenerwowania nie potrafię racjonalnie myśleć, ale z tego co wyczytałem to w moim przypadku (składania oświadczenia ze przeznaczamy całą kwote na remont) PIT23 powinienem złożyc jeśli nie wykorzystałem tych pieniedzy zgodnie z oswiadczeniem po 2 latach, a co w przypadku kiedy niedlugo mina 4 lata? Bedę musiał teraz zlożyć w/w PIT i na podstawie niego prosić o wyliczenie należnego podatku wraz z odsetkami? Na podstawie wcześniejszego postu wnioskuję, że nie muszę martwić się o inną karę niż dość duże odsetki?
gulama jest off-line  
22-05-2007, 14:07  
gulama
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Janusz M.
Cytat:
Podatnicy, którzy zadeklarowali wydatkowanie pieniędzy na określony cel w okresie dwóch lat i nie zdołali w tym okresie wydatkować uzyskanego przychodu na ten cel powinni:

* następnego dnia po upływie okresu dwóch lat złożyć deklarację PIT-23;
* następnego dnia po upływie okresu dwóch lat wpłacić do urzędu skarbowego:
o kwotę należnego od sprzedaży podatku;
o odsetki za zwłokę od terminu płatności podatku (14 dni od daty zbycia) do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych;
* pełne odsetki za zwłokę każdy następny dzień zwłoki po upływie dwóch lat od daty sprzedaży.

Nie wypełnienie zobowiązania do wydatkowania kwoty przychodu, które podatnik podjął składając w urzędzie skarbowym oświadczenie o zamiarze wydatkowania kwot na określony cel, nie podlega żadnej innej karze oprócz odsetek za zwłokę.

Jeżeli podatnik nie zadeklarował wydatkowania pieniędzy na określony cel, powinien wówczas niezwłocznie wpłacić do urzędu skarbowego zaległy podatek wraz z pełnymi odsetkami za zwłokę liczonymi od 15 dnia po sprzedaży nieruchomości, oraz złożyć zaległą deklarację PIT-23.


Cytat pochodzi z: http://www.pit.pl
Ciekawe , bo pan z US twierdzi, że odsetki prolongacyjne dotyczą tylkotych którzy zapłacą w ciągu 2 pierwszych lat, a w moim przypadku całe 4 lata mam zapłacić 100% odsetek, czy to możliwe??
gulama jest off-line  
22-05-2007, 17:06  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.950
Domyślnie

Proszę w takim razie zwrócić się do Naczelnika swego US z zapytaniem na piśmie. Jak Pan zapewne wie, różne są interpretacje w różnych US.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jaka kara? (odpowiedzi: 1) sasiad naslal nadzór budowlany... jaka moze czekac mnie kara (przede wszystkim finansowa) za wybicie sciany dzialowej w kamienicy bez pozwolenia?...
§ Wysokość kary za nieodprowadzenie podatku z wynajmu za miesiąc (odpowiedzi: 1) Wynająłem pokój za 700 zł i nie odprowadziłem podatku do urzędu skarbowego. Osoba zrezygnowała z pokoju i podkablowała mnie do urzędu skarbowego. W...
§ podatki nieplacone jaka sprawa i jaka kara (odpowiedzi: 2) mam pytanie. jest pan x który prowadził działalnosc gospodarcza, zarejestrowaną...to co robił twierdził ze było zwolnione od podatków. Osoba jest...
§ jaka kara (odpowiedzi: 2) sprawca odsiaduje jare z paragrafu 270, w czasie odsiadki na przepustce dopuscil sie przestepstwa z paragrafu 157kk2.Jaka kara mu grozi?
§ 177 par 2 KK, jaka kara ??? (odpowiedzi: 5) Witam, mam pytanie, czy ktoś z Was orientuje się może jakie sa możliwe kary w zawieszeniu, za przestępstwo określone artykułem 177 par. 2 KK, tj....
§ Jaka Kara - Kara łączna art. 280 p 1 k.k. (odpowiedzi: 4) Witam Serdecznie Mam pytanie dotyczące kary. Mój brat ma niecałe 18 lat i został tymczasowo aresztowany za art. 280 p 1 k.k. Miesiąc przed...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:08.