Zwolnienie z podatku od sprzedaży mieszkania - Forum Prawne

 

Zwolnienie z podatku od sprzedaży mieszkania

Od tego roku jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie, może nie płacić podatku jeśli w ciągu 14 dni od daty sprzedaży wyda pieniądze na cele mieszkaniowe - wszystko opisane tu: Jak zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania? Na ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
13-06-2009, 23:06  
1przemo1
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Zwolnienie z podatku od sprzedaży mieszkania

Od tego roku jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie, może nie płacić podatku jeśli w ciągu 14 dni od daty sprzedaży wyda pieniądze na cele mieszkaniowe - wszystko opisane tu:
Jak zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania? Na trzy różne sposoby

Mam pytanie - co się stanie jeśli sprzedającemu z różnych powodów nie uda się tych pieniędzy wydać na ten cel w określonym czasie? Będzie musiał zwrócić zaległy podatek? czy jeszcze coś ekstra?
Co gdyby nie dożył tych 2 lat? czy obowiązek podatkowy przejdzie na spadkobiercę?
1przemo1 jest off-line  
14-06-2009, 00:26  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Zwolnienie z podatku od sprzedaży mieszkania

Zadłużenie jest dziedziczone. Dług podatkowy takze. Chyba że spadkobierca za życia ew. spadkodawcy zrzeknie się spadku - wtedy dług "nie przejdzie" dalej. W przypadku gdyby spadkobierca/cy przyjmując spadek przyjęli go z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiadaliby jedynie do wysokości wartości otrzymanego spadku, odrzucając spadek, spowodowaliby spadkobranie przez swoich zstępnych (dzieci, wnuków).
natalie-s1959 jest off-line  
14-06-2009, 08:33  
1przemo1
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Zwolnienie z podatku od sprzedaży mieszkania

Dziękuję. Co natomiast w przypadku gdy w ciągu 2 lat osoba ta nie nabędzie żadnej nieruchomości, mieszkania, itp.? Musi oddać kwotę podatku? czy także coś dodatkowo? (odsetki?)


PS: W pierwszym poście chodziło oczywiście o wydanie w ciągu 2 lat, a nie 14 dni. W ciągu 14 dni należy powiadomić US o chęci wydania tych pieniędzy na cel mieszkaniowy w ciągu najbliższych 2 lat.
1przemo1 jest off-line  
14-06-2009, 17:23  
blumek25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zwolnienie z podatku od sprzedaży mieszkania

Witam to ja się podłącze pod temat.

Mianowicie odziedziczyłem z siostrą po Mamie mieszkanie, pawilon handlowy, oraz 1/2 połowy mieszkania w którym mieszkam.Sprawy spadkowe były załatwiane przez notariusza, nabyty spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego.
Dostałem pisemko od US z wyszczególnionym tylko mieszkaniem w którym zamieszkiwała mama ( wycenione na 85 tyś).oraz w piśmie jest taka adnotacja cyt:

"Wartość zgłoszonego została zwolniona na podstawie art. 4a ustawy o podatku i darowizn............., wobec czego ze strony Naczelnika pierwszego Urzędu Skarbowego....... nie ma przeszkód na zbycie nabytego spadku przez nabywce".

I teraz mam pytanie, ponieważ doszliśmy do wniosku , że sprzedamy to mieszkanie i oczywiście podzielimy się z siostrą na pól to czy mogę zrobić z pieniążkami co mi w głowie siedzi, czy właśnie spoczywa na mnie obowiązek zapłacenia podatku, oraz ewentualny obowiązek przeznaczenia pieniędzy na cele mieszkaniowe?
Czy muszę tez po otrzymaniu pieniędzy zgłosić to do US?
Jaki podatek musiałbym zapłacić w tym przypadku?

Za pomoc serdecznie dziękuje.
blumek25 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwolnienie z podatku ze sprzedaży mieszkania (odpowiedzi: 13) Witam. Mam taki problem. Mianowicie kupiłem mieszkanie w 2008 roku (w listopadzie), a teraz je sprzedałem. Proszę mi powiedzieć jak będzie...
§ zwolnienie z 19% podatku przy sprzedaży nieruchomości (odpowiedzi: 1) Dołączam moje pytanie do postów nt. warunków uniknięcia 19% podatku od sprzedaży oddziedziczonego w spadku mieszkania . Wyjaśniacie, że podatku można...
§ Zwolnienie z podatku a sprzedaż i działalność (odpowiedzi: 5) Witam wszystkich Będę chciał prowadzić sprzedaż roślin za pośrednictwem Allegro i eBay, hodowla będzie na tyle mała, że według indiwidualnej...
§ zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości (odpowiedzi: 1) Witam, W 2011 roku sprzedałam mieszkanie, ktore 3 lata wcześniej dostałam od rodziców(darowizna).Chciałabym uniknąc placenia podatku od sprzedazy...
§ Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości (odpowiedzi: 19) Witam W zeszłym roku wraz z mamą sprzedałem nieruchomomość w której mieszkaliśmy i której byliśmy współwłaścicielami. Zgodnie ze wskazówkami...
§ sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku - a zwolnienie z podatku (odpowiedzi: 3) Czy jest jakaś możliwość by zostać zwolnionym z podatku od sprzedaży mieszania, które otrzymało się w spadku po rodzicach?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:03.