Podatek od wzbogacenia - Forum Prawne

 

Podatek od wzbogacenia

Wygrałam w konkursie skuter, jednakże nie jest mi on do niczego potrzebny i mam zamiar go sprzedać. 10% od wygranej pokrywa firma, u której dany skuter wygrałam. Ale słyszałam, że jeżeli sprzedam wygraną w ciągu ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
23-04-2015, 23:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Podatek od wzbogacenia

Wygrałam w konkursie skuter, jednakże nie jest mi on do niczego potrzebny i mam zamiar go sprzedać. 10% od wygranej pokrywa firma, u której dany skuter wygrałam. Ale słyszałam, że jeżeli sprzedam wygraną w ciągu pół roku, to muszę odprowadzić 18% podatku od ceny sprzedaży. Jest to prawdą i da się może to jakoś obejść?
 
24-04-2015, 08:27  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.926
Domyślnie RE: Podatek od wzbogacenia

Cytat:
Napisał/a dagi9 Zobacz post
Ale słyszałam, że jeżeli sprzedam wygraną w ciągu pół roku, to muszę odprowadzić 18% podatku od ceny sprzedaży.
Nie od ceny sprzedaży, tylko od dochodu, który pan osiągnął w związku z tą sprzedażą - a dochodem jest:
Przepis prawny:
Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Wiec pozostaje panu albo odczekać 6 m-cy od końca miesiąca w którym pan wygrał i nie płacic podatku albo skorzystać ze zwolnienia (wygrana w loterii promocyjnej jesli wartość wygranej nie przekracza kwoty 2280zł,ale skuter to moze być droższy) albo zapłacic podatek
HenRab jest off-line  
26-04-2015, 19:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Podatek od wzbogacenia

Czyli nie ważne za jaką kwotę sprzedam skuter to i tak mam odprowadzić 18% podatku od kwoty np. 5 000?
Mogę to ominąć przekazując skuter w darowiźnie mojemu tacie mi wtedy on by go sprzedał?
Czy też będzie trzeba znowu odprowadzić jakiś podatek?

Byłam w US i Pani mi powiedziała, że jeżeli sprzedaję rzecz w niższej cenie niż jest warta, to nie muszę odprowadzać tych 18%
 
27-04-2015, 06:43  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.926
Domyślnie RE: Podatek od wzbogacenia

Cytat:
Napisał/a dagi9 Zobacz post
Byłam w US i Pani mi powiedziała, że jeżeli sprzedaję rzecz w niższej cenie niż jest warta, to nie muszę odprowadzać tych 18%
I słusznie mówiła - bo podatek jest dochodowy a w pana przypadku dochodem będzie różnica między cena jaką uzyska pan ze sprzedazy a ceną za jaki skuter został nabyty na loterię.
Tylko pytanie - czy opłaca się panu sprzedawać poniżej wartości?

Podatkiem dochodowym opodatkowane jest odpłatne zbycie, darowizna nie jest odpłatnym zbyciem.
Ale jest tam inny podatek - podatek od darowizny,ale między rodzicami i dziećmi jest zwolnienie (art 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn - prosże poczytać,bo nie chce mi się wklepywac warunków - rano jest to i jeszcze leniwy jestem )
HenRab jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatek od wzbogacenia (odpowiedzi: 5) witam jestem posiadaczem mieszkania na ktore mam hipoteke chce je sprzedac i czescia pieniedzy splacic hipoteke. rodzice od zony chca nam darowac 1/2...
§ podatek od wzbogacenia (odpowiedzi: 3) Witam! mam pytanie, sprzedałem jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej złom za kwotę 8.500 zł, właściciel punktu skupu złomu...
§ podatek od wzbogacenia (odpowiedzi: 1) w kwietniu dostałam w spadku część domu po ojcu,reszta spoadkobierców uznała aby ten do sprzedać... co obecnie się stało. moja część wyniosła 6000...
§ Podatek od wzbogacenia (odpowiedzi: 5) Zostałam współwłascicielką mieszkania odziedziczonego po dziadku. Przypadła mi 1/3 udzialu,czyli ok.60 000zł. Chcemy to mieszkanie sprzedać. Ile...
§ Podatek od wzbogacenia (odpowiedzi: 1) Zostałam współwłascicielką mieszkania odziedziczonego po dziadku. Przypadła mi 1/3 udzialu,czyli ok.60 000zł. Chcemy to mieszkanie sprzedać. Ile...
§ Podatek od wzbogacenia sie. (odpowiedzi: 1) W 2005-tym roku wybudowalam dom.Czy musze placic podatek od wzbogacenia sie? Dodam,ze caly czas place podatek od nieruchomosci.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:59.