Płacę podatek od spadku czy nie ? - Forum Prawne

 

Płacę podatek od spadku czy nie ?

Witam Mianowicie odziedziczyłem z siostrą po Mamie mieszkanie, pawilon handlowy, oraz 1/2 połowy mieszkania w którym mieszkam.Sprawy spadkowe były załatwiane przez notariusza, nabyty spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego. Dostałem pisemko od US z wyszczególnionym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Podatek od sprzedaży domu
    Witam serdecznie. Wraz z żoną sprzedajemy dom wraz z działką za kwotę 380 000 zł. W styczniu 2012 roku...
  • § Przedawniony podatek od wynajm...
    Witam, temat wałkowany jak widziałem milion razy, ale nie znalazłem do tej pory odpowiedzi czy w przypadku...
  • § BIK a kredyt hipoteczny
    Witam, Mam pytanie odnośnie wyczyszczenia BIK-u o ile coś takiego jest możliwe. Niestety jakieś 3 - 4 lata...

Odpowiedz
 
22-06-2009, 19:31  
blumek25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Płacę podatek od spadku czy nie ?

Witam

Mianowicie odziedziczyłem z siostrą po Mamie mieszkanie, pawilon handlowy, oraz 1/2 połowy mieszkania w którym mieszkam.Sprawy spadkowe były załatwiane przez notariusza, nabyty spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego.
Dostałem pisemko od US z wyszczególnionym tylko mieszkaniem w którym zamieszkiwała mama ( wycenione na 85 tyś).oraz w piśmie jest taka adnotacja cyt:

"Wartość zgłoszonego została zwolniona na podstawie art. 4a ustawy o podatku i darowizn............., wobec czego ze strony Naczelnika pierwszego Urzędu Skarbowego....... nie ma przeszkód na zbycie nabytego spadku przez nabywce".

I teraz mam pytanie, ponieważ doszliśmy do wniosku , że sprzedamy to mieszkanie i oczywiście podzielimy się z siostrą na pól to czy mogę zrobić z pieniążkami co mi w głowie siedzi, czy właśnie spoczywa na mnie obowiązek zapłacenia podatku, oraz ewentualny obowiązek przeznaczenia pieniędzy na cele mieszkaniowe?
Czy muszę tez po otrzymaniu pieniędzy zgłosić to do US?
Jaki podatek musiałbym zapłacić w tym przypadku?

Za pomoc serdecznie dziękuje.
blumek25 jest off-line  
06-07-2009, 23:20  
blumek25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Płacę podatek od spadku czy nie ?

czy ktoś mógłby mi pomóc
blumek25 jest off-line  
17-07-2009, 12:34  
prawniepl
Zbanowany
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Płacę podatek od spadku czy nie ?

Co do zasady dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kwestię tą reguluje art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który konkretyzuje obowiązek opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości jeżeli sprzedaż nie nastąpiła w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie też w drodze spadku , licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Ważne jest kiedy nastąpiło nabycie mieszkania, gdyż przy jego sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy obowiązujące w okresie jego nabycia,a tym samym ulgi, które wtedy były obowiązujące.
Poniżej przedstawiam jaka przysługuje Panu ulga od uzyskanego dochodu gdy nabyliście Państwo wspomniane mieszkanie w drodze spadku po 1 stycznia 2009.

Zatem zapłacenia podatku w całości można uniknąć gdy spadkobierca zaczeka ze sprzedażą pięć lat. Natomiast częściowe zwolnienie wynika z przepisu poniżej:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Zatem należy pamiętać, że jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat a podatnik nie przeznaczy uzyskanych środków na cele mieszkaniowe to nie będzie podstaw do skorzystania z wyżej opisanej ulgi podatkowej. Wówczas będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%.
Należy dodać, że sprzedający nieruchomość będzie obowiązany do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym oddzielnego zeznania na druku PIT-39 w terminie do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania.
prawniepl jest off-line  
24-07-2009, 12:47  
blumek25
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Płacę podatek od spadku czy nie ?

Czyli skoro nie chce skorzystać z ulgi tylko zatrzymać pieniążki to jak rozumiem muszę wypełnić PIT-39.A czy muszę zgłaszać do urzędu że otrzymałem pieniążki?Jeżeli tak to jakie dokumenty mam dostarczyć?
blumek25 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatek od spadku a podatek od dochodu po wielu latach. (odpowiedzi: 1) Witam. Zamierzam sprzedać mieszkanie własnościowe wartości ok 150 tys zł.Do 2005 roku właścicielem była moja babcia i dziadek.Jednak w Grudniu 2005...
§ Stwierdzenie nabycia spadku pod dwójce spadkodawców, a podatek od spadku (odpowiedzi: 2) Witam Serdecznie, Jestem w trakcie pomagania mojej rodzinie w składaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Do tej pory nie potrafili lub nie...
§ dziedziczenie spadku po matce-zrzeczenie sie spadku i podatek (odpowiedzi: 4) Witam jak wyglada sprawa w mojej sytuacji... Zmarla mi matka i nie zdarzylem (przeoczylem) wyslac ten druk SD ...Jestem 1z 6 osoba rodzenstwa co...
§ Akt notarialny, nabycie spadku a podatek od spadku (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, Chciałbym pokrótce opisać pewną sytuację. W 1993 roku moja ciotka (siostra matki ojca) spisała testament w którym jako...
§ podatek od spadku - postanowienie o nabyciu spadku z 2004 roku (odpowiedzi: 1) Witam i proszę o pomoc. Postanowienie o nabyciu spadku zostało wydane w 2004 roku. Każdy ze spadkobierców dziedziczy 1/5 majątku w skład którego...
§ podatek od spadku (odpowiedzi: 1) Dzien dobry:) Mam pytanie,6 lat temu zmarł mój mąż.Mam sprzed 5 lat mam postanowienie spadkowe .gdzie sąd ustalił,że mnie i dwóm małoletnim córkom...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:06.