Zawieszona firma a koszty - Forum Prawne

 

Zawieszona firma a koszty

Witajcie, moja firma to strona internetowa w internecie zarabiająca na wyświetlaniu reklam. Nie ma zbyt wysokich przychodów, więc w momencie kiedy skończył się niski ZUS to ją zawiesiłem. Mniej więcej wystawiam 1-3 faktury miesięcznie (mogę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
10-09-2015, 22:44  
jacober
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zawieszona firma a koszty

Witajcie,

moja firma to strona internetowa w internecie zarabiająca na wyświetlaniu reklam. Nie ma zbyt wysokich przychodów, więc w momencie kiedy skończył się niski ZUS to ją zawiesiłem.

Mniej więcej wystawiam 1-3 faktury miesięcznie (mogę wystawiać w dowolnym momencie - np raz na 2 miesiące) i mam 1-3 faktury kosztowe + kilka przelewów z tytułu umów o dzieło pracownikom.

Pytania:
1. Czy gdy mam zawieszoną działalność mogę w koszty wliczać fakturę za dzierżawę bądź administrację serwera?

2. Czy mogę robić wypłaty pracownikom - na umowach o dzieło?

2. Czy jest to zgodne z prawem bym odwieszał działalność np. na jeden dzień raz na 1-2 miesiące, w ten dzień wystawiał faktury przychodowe, a następnie zawieszał ją ponownie?
Generalnie ja w tej działalności nie pracuję - nic nie robię. Strona sobie istnieje i wyświetla reklamy. Można więc uznać, że w jeden dzień ogarniam całość.

Przepraszam za tego typu kombinacje, ale po prostu przy pełnym ZUSie to się w ogóle nie kalkuluje.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
jacober jest off-line  
10-09-2015, 23:58  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.360
Domyślnie RE: Zawieszona firma a koszty

1. Jeśli są to koszty stałe, niezależne od tego czy prowadzisz działalność, czy nie, to są to koszty uzyskania przychodu.
2. W zawieszonej działalności nie możesz mieć zatrudnionych pracowników, przecież działalność jest zawieszona, to co oni w niej robią?
3. Nie możesz odwieszać działalności tylko po to żeby wystawić faktury. Dzień wystawienia faktury nie jest tożsamy z wykonywaną działalnością. W czasie zawieszenia działalność nie może generować żadnego przychodu, jeśli w tym czasie wyświetlają się reklamy to oznacza że działalność jest prowadzona, bo wyświetlanie reklam generuje przychód.
parasoll.ka jest off-line  
11-09-2015, 00:12  
jacober
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zawieszona firma a koszty

Dziękuję za odpowiedź.

1. Czyli tak?

2. Wiem, że nie można zawierać nowych umów gdy działalność jest zawieszona. Ale chodzi o sytuacje gdzie płace pracownikom zatrudnionym PRZED zawieszeniem. A nowe umowy bym zawierał w ten 1 dzień w miesiącu gdy jest odwieszona.

3. Wyświetlanie reklam można uznać za realizację umowy zawartej przed zawieszeniem. Jak wiadomo umów trzeba dotrzymywać.Nowe pytanie:
4. Czy zwlekanie z wystawieniem faktur za zrealizowaną usługę (wyświetlenie kampanii reklamowej) jest niezgodne z prawem?
jacober jest off-line  
11-09-2015, 10:28  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.360
Domyślnie RE: Zawieszona firma a koszty

Cytat:
Ale chodzi o sytuacje gdzie płace pracownikom zatrudnionym PRZED zawieszeniem..
Czy oni zakończyli wykonywanie dla Ciebie pracy przed zawieszeniem działalności?
Cytat:
A nowe umowy bym zawierał w ten 1 dzień w miesiącu gdy jest odwieszona.
Czy te osoby będą dla Ciebie pracować tylko ten 1 dzień?

Czas prowadzenia działalności to nie tylko, wystawianie faktur, podpisywanie umów i płacenie za umowy. To jest czas w którym podejmowane są działa mające na celu uzyskanie przychodu.
parasoll.ka jest off-line  
12-09-2015, 13:00  
Pan_robotnik
Zbanowany
 
Posty: 2.313
Domyślnie RE: Zawieszona firma a koszty

Ale na dzień zawieszanie nie mogły trwać żadne umowy. Wypełniając druk CEIDG musiałeś zaznaczyć kwadracik, że nikogo nie zatrudniasz.
Pan_robotnik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zawieszona działalność a koszty. (odpowiedzi: 1) Witam. Prowadzę firmę zajmującą się terenami zieleni. W związku z profilem firmy w czasie zimy zawieszam działalność. Działalność wznawiamy 1...
§ Kupowanie w hurtowni podczas gdy firma jest zawieszona (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, jak wygląda sytuacja gdy zawiesimy firmę a kupimy towar z hurtowni dla siebie nie sprzedając go nikomu innemu.
§ zawieszona firma - zakup auta jako środek trwały (odpowiedzi: 1) Witam, zwracam się do Was z takim zapytaniem: od listopada 2011 roku mam zawieszoną firmę, wcześniej zajomowałem się transportem i posiadałem...
§ zawieszona firma a umowa o dzieło (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, Jestem przedsiębiorcą i zlecam prace pracownikom podpisując z nimi umowy o dzieło. Jeden z pracowników ma własną działalność,...
§ czy firma powinna ponięśc koszty? (odpowiedzi: 3) Jestem pracownikiem serwisu samochodowego, wysłano mnie abym przetestował samochód po naprawie i z mojej winy uderzyłem przodem samochodu w inny...
§ Firma jednoosobowa- koszty. (odpowiedzi: 1) Witam. Od dłuższego czasu zajmuję się wykonywaniem stron internetowych (jak również administracją serwisami itp)- jednak jako osoba prywatna- w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:42.