Nowa firma - różnie kierunki działalności i kwestia być czy nie być VATowcem.. - Forum Prawne

 

Nowa firma - różnie kierunki działalności i kwestia być czy nie być VATowcem..

Witam, Jestem jeszcze studentem i obecnie zatrudnionym na umowę zlecenie. Planuję założyć swoją pierwszą firmę jednak mam sporo wątpliwości. Chciałbym zajmować się przede wszystkim dwoma specjalnościami, takimi jak kupno/sprzedaż samochodów w tym samochodów zza granicy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
06-11-2015, 14:36  
kris990
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Nowa firma - różnie kierunki działalności i kwestia być czy nie być VATowcem..

Witam,

Jestem jeszcze studentem i obecnie zatrudnionym na umowę zlecenie.
Planuję założyć swoją pierwszą firmę jednak mam sporo wątpliwości. Chciałbym zajmować się przede wszystkim dwoma specjalnościami, takimi jak kupno/sprzedaż samochodów w tym samochodów zza granicy oraz sprzedaż internetowa (głównie ubrań zza granicy).

Moje wątpliwości dotyczą tego czy lepiej wybrać formę bycia VATowcem czy jednak nie i jakie korzyści/wady płyną z tego wyboru w opisanych sytuacjach.

1. Wiem, że do sprzedaży ubrań lepiej nie być VATowcem bo sprzedaję je w detalu do zwykłych osób.
2. jak ma się sprawa zakupu ubrań za granicą, czy muszę płacić jakieś cła i podatki ?
3.A może gdybym kupował w Polsce np. na kilogramy na zwykłym bazarze czy butiku od osób prywatnych i później to sprzedawał na sztuki w internecie?
4. jak jest z odliczaniem od dochodu zakupu rzeczy czy to zza granicy czy po prostu na zwykłym bazarze, jakaś nota księgowa czy po prostu nie da się odliczyć nic od dochodu nie będąc VATowcem?

5. Jak wygląda sprawa z odliczaniem od dochodu np. zakup części samochodowych, paliwa, opłat typu ubezpieczenie czy inne związane ze sprzedażą/kupnem/serwisem samochodu ? Czy nie będąc VATowcem możemy to odliczyć a różnica jest też taka, że nie pomniejszymy tego o VAT ale sam koszt wliczymy?
6. Czy przy kupnie auta za granicą a potem sprzedażą w polsce jestem obarczony jakąś dodatkową opłatą czy podatkiem ?
7. Co jeśli byłym tylko pośrednikiem w sprzedaży i w umowach między sprzedającym a kupującym wcale bym nie występował? W jaki sposób wykazać dochód ?
8. Czy nie będąc VATowcem można naliczać sobie kilometrówki za użytek auta, które posiadam teraz na prywatny użytek do spraw służbowych jak dojazdy do klienta czy podróże do innego kraju w celu oględzin auta itp ? To samo z amortyzacją takiego auta, zakup części do jego serwisu czy to wszystko jest możliwe w takim przypadku? Czy wszelkie odliczenia typu amortyzacja, paliwo, części jedynie gdy auto stanie się autem firmowym ?

Proszę Was o jakieś rady.

Dziękuję serdecznie
kris990 jest off-line  
06-11-2015, 18:26  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.488
Domyślnie RE: Nowa firma - różnie kierunki działalności i kwestia być czy nie być VATowcem..

1. Musisz zrobić kalkulacje, czy warto czy nie warto.
2. Za jaką granicą? Polski, czy UE?
3. Co gdybyś kupował?
4. Od dochodu nic nie odliczasz. Odlicza się od przychodu. Prawo do odliczenie od przychodu kosztów jego uzyskania zależy od formy opodatkowania, a nie od faktu rejestracji do VAT.
5. J.w.
6. Podatek akcyzowy, chyba że zakupu dokonasz na rzecz kupującego od ciebie (pośrednictwo).
7. Przychodem będzie prowizja.
8. Patrz pkt. 4,

Jeśli będziesz zajmował się sprzedażą samochodów rejestracja do VAT obowiązkowa - nie korzystasz ze zwolnienia.
parasoll.ka jest off-line  
09-11-2015, 10:53  
kris990
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Nowa firma - różnie kierunki działalności i kwestia być czy nie być VATowcem..

1. nie przekroczę progu 150 tysięcy PLN rocznie ze sprzedaży ubrań, także wybór jest prosty.
2. Z Azji
3. Miałem na myśli ubrania kupowane na kilogramy w Polsce od "zwykłego kowalskiego". Zarówno nowe jak i powiedzmy używane i sprzedawał je na sztuki na portalu aukcyjnym.
4. ok dziękuję.
5. dzięki.
6. ok a jeśli występuje tylko jako pośrednik i faktycznie nie występuje na umowie między sprzedawcą a kupującym ?
7. w jaki sposób wykazać prowizję w przypadku gdy jestem tylko pośrednikiem i nie występuję na umowach ?
8. ok

Czyli generalnie do sprzedaży detalicznej ubrań wychodzi mi, że lepiej nie być VATowcem jednak rozumiem, że w przypadku sprzedaży aut muszę nim zostać ?
Czyli jedynym rozwiązaniem jeśli chcę prowadzić te oba biznesy to niezależnie od opłacalności powinienem zostać VATowcem ? Czy można rozdzielić te działalności osobno ?
kris990 jest off-line  
18-11-2015, 20:26  
kropka60
Przyjaciel forum
 
Posty: 321
Domyślnie RE: Nowa firma - różnie kierunki działalności i kwestia być czy nie być VATowcem..

można ale do tej dugiej dzg musisz powolać spólkę , nie możesz na własne nazwisko (NIP).
kropka60 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spółka Cywilna a nowa działalność (odpowiedzi: 2) witam mam pytanie , a mianowicie prowadzę działalność w postaci s.c. w umowie spółki mamy zapisane że prowadzimy działalności tylko w spółce ,...
§ Nowa działalność bez VAT (odpowiedzi: 1) Witam, założyłam działalność gospodarczą świadczącą usługi związane z rolnictwem, koszenie, uprawa na zlecenie bez VAT i mam kilka merytorycznych...
§ Nowa DG a miejsce jej działalności (odpowiedzi: 1) Witam.Czy firmę mogę zarejestrować w miejscu,gdzie nie będę zameldowany,ale będę miał zwykłą umowę najmu?
§ Nowa firma czy rozszerzenie działalnosci? (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, mam pytanie. Chciałbym się dowiedzieć pewnej rzeczy. Posiadam działalność gospodarczą, jestem sprzedawcą i prowadzę sklep...
§ nowa działalność (odpowiedzi: 1) Witam! Bardzo prosiłabym o pomoc w następującej kwestii: Powstał pomysł aby z koleżanką utworzyć własną markę odzieżową. Mamy mnóstwo pomysłów i...
§ nowa działalność (odpowiedzi: 3) Witam Mam takie jedno pytanie jestem zatrudniony u swoich rodziców w firmie. Lecz rodzice narobili troche długu w US skarbowym (nic o tym nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:59.