Kupno działki z Vat przez osobę fizyczną - Forum Prawne

 

Kupno działki z Vat przez osobę fizyczną

Witam mierzę się z zakupem działki od urzędu miasta (licytacja), jednak naliczony jest do niej podatek Vat w wysokości 23%. Istnieje jakaś luka prawna czy też możliwość odliczenia tego podatku? Jestem osobą fizyczną, nie prowadzę ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
03-03-2016, 17:50  
Hexsagons
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Kupno działki z Vat przez osobę fizyczną

Witam mierzę się z zakupem działki od urzędu miasta (licytacja), jednak naliczony jest do niej podatek Vat w wysokości 23%. Istnieje jakaś luka prawna czy też możliwość odliczenia tego podatku? Jestem osobą fizyczną, nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej.

ps. Planuje sprzedać tą działkę z zyskiem.
Hexsagons jest off-line  
03-03-2016, 20:48  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.185
Domyślnie RE: Kupno działki z Vat przez osobę fizyczną

Nie istnieje. Gdybyś był podatnikiem vat i zakup służyłby sprzedaży opodatkowanej to wtedy mógłbyś odliczyć vat, ale jednocześnie musiałbyś go naliczyć przy sprzedaży.
parasoll.ka jest off-line  
04-03-2016, 20:51  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.091
Domyślnie RE: Kupno działki z Vat przez osobę fizyczną

Ostrożnie z tezą o nie prowadzeniu działalności gospodarczej. Zamiar sprzedaży działki jeszcze nie nabytej, może zostać uznany przez organ podatkowy jako spełnienie definicji przedsiębiorcy z art. 15 ust. 2 ustawy VAT.
Temat dość skomplikowany, a końcowa ocena do indywidualnej analizy.

Pomocne wyroki (jest więcej): WSA w Bydgoszczy z dnia 08.09.2015, I SA/Bd 494/15; NSA z dnia 11.06.2015, I FSK 716/14; WSA w Łodzi z dnia 08.10.2015, I SA/Łd 665/15.
trudniak jest off-line  
05-03-2016, 21:19  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.185
Domyślnie RE: Kupno działki z Vat przez osobę fizyczną

Cytat:
Temat dość skomplikowany, a końcowa ocena do indywidualnej analizy.
Tak, zgadzam się z tym, ale pytający podał że kupuje 1 działkę. Proponuję wystąpić o interpretację indywidualną.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Faktura VAT wystawiona przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej (odpowiedzi: 4) Witam, Osobę fizyczną, której nie znajduje CEiDG a w GUS jej REGON jest wykreślony uznaję za osobę nie prowadzącą działalności gospodarczej. ...
§ Kupno auta od firmy przez osobę fizyczną. (odpowiedzi: 4) Witam. Zamierzam kupić auto do 3,5tony od osoby prawnej która wystawia fakturę sprzedaży.Dodam, że firma ta o ile mi wiadomo nie zajmuje się...
§ VAT od działki budowlanej z fakturą wyst. przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 2) Witam Na początek opisze problem. Dnia 1 kwietnia 2013 roku do ustawy z dnia 11.03.2014 roku o podatku od towarów i usług (Vat) dodano definicję...
§ Zawarcie umowy o dzieło z osobą fizyczną przez osobę prowadzącą działalność gosp. (odpowiedzi: 3) Dzień Dobry, Mam pytanie, czy prowadząc Jednoosobową działalność gospodarczą (podatnik VAT czynny) mogę zawrzeć umowę o dzieło lub zlecenie z...
§ Zakup doładowania prepaid przez osobę fizyczną bez działalności gospodarczej (odpowiedzi: 1) Jestem osobą fizyczną, mieszkam w Polsce i nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy kupując na Allegro doładowanie do prepaid dla siebie od firmy...
§ Wystawianie F. Vat przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 1) Witam Państwa, mam pytanie z dziedziny prawa podatkowego. Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może wystawić F. Vat ? Jeśli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:11.