"Darowizna" a podatek - Forum Prawne

 

"Darowizna" a podatek

Witam. Sprawa wygląda następująco: Rodzice mojej narzeczonej są rolnikami i prowadzą gospodarstwo rolne. Narzeczona jest ustanowiona jako pełnomocnik i to na jej konto wpływają unijne dopłaty do gospodarstwa, ze swojego konta opłaca wszystkie rachunki, FV ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
27-05-2016, 12:26  
flywater
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie "Darowizna" a podatek

Witam.
Sprawa wygląda następująco:

Rodzice mojej narzeczonej są rolnikami i prowadzą gospodarstwo rolne. Narzeczona jest ustanowiona jako pełnomocnik i to na jej konto wpływają unijne dopłaty do gospodarstwa, ze swojego konta opłaca wszystkie rachunki, FV itp - rodzice nie mają konta w banku.

W najbliższym czasie planujemy kupić dom na wsi. Mamy już przygotowaną do podpisania umowę w banku (kredyt na dwie osoby).
Rodzice obiecali dać nam (dokładnie narzeczonej) pieniądze na wkład własny (ok. 60000 zł) z dopłat, które powinny wpłynąć lada dzień.

Pytania brzmią:
1) Czy do takiej darowizny trzeba sporządzać jakąkolwiek umowę i czy zgłaszać to do US? Przypominam, że będą to pieniądze, które wpłyną bezpośrednio na konto narzeczonej
2) Czy ja, jako osoba prawnie obca (brak ślubu) powinienem zapłacić od tego jakiś podatek? Narzeczona (jeśli traktować to jako darowiznę) będzie oczywiście zwolniona.
flywater jest off-line  
27-05-2016, 12:38  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: "Darowizna" a podatek

By uzyskać zwolnienie z podatku od darowizn, konieczne jest zgłoszenie do US w ciągu 6 miesiecy. Tytuł przelewu - darowizna. Darowizna ta jest na rzecz córki (formalnie też: wpływ na jej konto).

Nie ma sensu dokonywania darowizny na rzecz Pana - na tym etapie.
gość-92 jest off-line  
27-05-2016, 12:45  
flywater
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: "Darowizna" a podatek

Dokładnie, darowizna będzie tylko na rzecz córki (narzeczonej), ale czy US nie przyczepi się do tego, że pieniądze były przeznaczone na rzecz wkładu własnego na nieruchomość (wspólną - choć będzie to współwłasność po 50%)?

W jaki sposób rozegrać kwestię przelewu? Pieniądze wpłyną bezpośrednio z ARiMR na konto narzeczonej (kwota ok. pół miliona), więc oczywiście nie będą z tytułem "darowizna".
Oczywiście sama ze swojego konta też sobie nie przeleje...
Może wybrać te pieniądze w formie gotówkowej a następnie zrobić wpłatę od teściów na konto z tytułem "darowizna"?
flywater jest off-line  
27-05-2016, 12:56  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: "Darowizna" a podatek

A co ma US do planów obywateli?

Źle, że pieniądze będą z trzeciego konta. Mają być od rodziców, wieć trzeba je wypłacić, przekazać rodzicom, zaś rodzice mogą je wpłacić z powrotem na konto córki przekazem pocztowym.

W ogóle źle gdy obywatele, zamiast uregulować sprawy rodzinne, które prostują stosunki materialne, zaczynają czynić inwestyscje i zaciągać zobowiazania w sytuacji "podwieszonej" ("narzeczeństwo"). Najlepiej by było gdyby darowizny dokonano na rzecz małżeństwa lub córki i zięcia (lub gdyby obdarowana córka darowałaby połowę otrzymanych środków mężowi). Bo inaczej po prostu wóz jest stawiany przed przysłowiowym koniem.
gość-92 jest off-line  
27-05-2016, 13:05  
flywater
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: "Darowizna" a podatek

Nauczony doświadczeniem życiowym - US potrafi wszystkim się zainteresować

Czy musi to być przekaz pocztowy? Nie może być zwykła wpłata w oddziale banku z odpowiednim tytułem i nadawcą (jeden z rodziców czy obydwoje)?

Datę ślubu mamy na przyszły rok - niestety nieruchomość nie może tyle czekać...
flywater jest off-line  
27-05-2016, 18:50  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: "Darowizna" a podatek

Może być przelew/przekaz, może być wpłata (z podaniem tytułu). No i trzeba zawrzeć umowę darowizny na piśmie.

Przepraszam, że pouczam, ale z racji wieku i doświadczenia uważam, że taki wóz przed koniem potrafi skomplikować życie. Na Forum jest multum wątków dot. podziału majątku przez byłych małżonkow lub kwestii nakładów na cudzą własność.

Darowizna dla Pana po prostu na tym etapie będzie opodatkowana wg najwyższej skali.

A może, jeżeli planujecie ślub wyznaniowy, po prostu wcześniej zawrzeć związek małżeński w USC? Bo prawnie znaczenie ma właśnie ten ślub.
gość-92 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ Reklamacja "niezgodność towaru z umową", a "rękojmia" po 25 grudnia 2014 - problem (odpowiedzi: 9) Witam, jakiś czas temu zgłosiłem reklamację do jednego ze sklepów, w którym zakupiłem towar. Dotyczyła ona pewnych funkcji w sprzęcie, które...
§ jak w zeznaniu napisać poszczególne osoby w ciągu "i","oraz","a, takze (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Wiem, że to jest forum prawne, ale zwracam się do forumowiczów jaka jest różnica w zdaniu, gdy występuje kilka rzeczy, osób,...
§ "podwójna" darowizna a podatek (odpowiedzi: 4) witajcie, przyszli teściowie chcą darować nam (przyszłej żonie i mnie) działkę budowlaną. chcielibyśmy uniknąć płacenia podatku od darowizny. czy...
§ "wyprzedaz" zamiast "przeceny" i sprzedaz uzywanego sprzetu jako nowego w cenie noweg (odpowiedzi: 1) WITAM, na początek zaznaczam, ze proceder jest powszechny i dotyczy zarowno malych sklepow, komisow itp., jak i duzych sieci handlowych. Taka...
§ pozyczylem "koledze" 300zl. nie chce oddac od lutego 2009. ale mam "dowod". (odpowiedzi: 6) pieniadze pozyczone w lutym 2009. wlasnie sobie przypomnialem, ze jedyny dowod jaki mam od niego, to to, ze mam sms zapisany na karcie w telefonie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:32.