Podatek rolny - gospodarstwo rolne - Forum Prawne

 

Podatek rolny - gospodarstwo rolne

Witam serdecznie Posiadam kilka h ziemi, które objęte są podatkiem rolnym dla gruntów gospodarstw rolnych - podatek rolny od ha przeliczeniowego. Posiadam również udziały w działkach(współwłasność), które opodatkowane są stawką od 1 ha gruntów. Moje ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
06-01-2017, 11:26  
Dezeron1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Podatek rolny - gospodarstwo rolne

Witam serdecznie

Posiadam kilka h ziemi, które objęte są podatkiem rolnym dla gruntów gospodarstw rolnych - podatek rolny od ha przeliczeniowego.

Posiadam również udziały w działkach(współwłasność), które opodatkowane są stawką od 1 ha gruntów.

Moje pytanie jest takie, czy gmina wystawiając taką decyzję podatkową, może te całą powierzchnię tych działek zaliczać do wielkości gospodarstwa rolnego, jeśli opodatkowane są stawką wyższą(tą od 1 ha gruntów)?
Wydaje mi się, że to niekonsekwentne działanie.

Wczytałem się w ustawę i art 3 mówi:

ust 5. Jeżeli grunty, o których mowa w art. 1, stanowią współwłasność lub
znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny
przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym, a obowiązek podatkowy ciąży
solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach), z zastrzeżeniem ust. 6
ust 6. Jeżeli grunty, o których mowa w ust. 5, stanowią gospodarstwo rolne,
obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem
(posiadaczem), która to gospodarstwo prowadzi w całości


Jeśli w takim razie podatek płacą wszyscy współwłaściciele solidarnie, to gmina może doliczać te grunty do wielkości gospodarstwa rolnego na zaświadczeniu o wielkości gospodarstwa do KRUS?

Grunty te doliczane są na zaświadczeniu do KRUS. Wg urzędnika liczymy całą powierzchnię działek, niezależnie od udziałów, "bo tak wpisujemy wszystkim do KRUS".

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników mówi: Art. 38. Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się, że:
1) właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich
gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków,
prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach;
3)jeżeli własność lub dzierżawa gruntów, o których mowa w pkt 1, przysługuje
kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy, o którym mowa w pkt 2, ciąży
na kilku osobach – każda z tych osób uczestniczy w prowadzeniu działalności
rolniczej
ale jeśli nie jest spełniony punkt 1?

Jeśli dostaje taką decyzję podatkową, to jednoznaczny dowód, że na tych gruntach nie prowadzę działalności rolniczej? bo tak faktycznie jest.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Dezeron1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek -w jednej gminie nieruchomość, w innej gminie gospodarstwo rolne (odpowiedzi: 3) Witam Witam posiadam działkę ok 3000m2. Płacę podatek od nieruchomości za działkę ok 600zł. Niedawno nabyłam 3,5 ha gruntów rolnych w innej gminie...
§ Gospodarstwo rolne? (odpowiedzi: 1) Moja sprawa trochę zawiła i postaram się opisać i bardzo proszę o pomoc. Gospodarstwo rolne po rodzicach o powierzchni 1,7 ha (grunt rolny i dom a...
§ Gospodarstwo rolne, a podatek (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego w woj. łódzkim- w skład tej własności wchodzi grunt rolny o powierzchni 5,94ha i siedliesko wraz z...
§ gospodarstwo rolne (odpowiedzi: 12) Czy jest możliwy sądowy podział gospodarstwa rolnego o łącznej wielkości 1,5 ha, w taki sposób żeby z każdy ze spadkobierców (jest ich czterech)...
§ gospodarstwo rolne (odpowiedzi: 9) Mam takie pytanie, czy jeżeli osoba dziedziczyła przed 2001 roku gospodarstwo rolne i nie miała ona uprawnień rolniczych, miała brata, który...
§ gospodarstwo rolne (odpowiedzi: 1) witam i bardzo proszę ,jeżeli ktoś móglby mi doradzić Od 6 lat prowadzimy z mężem gospodarstwo rolne ,a tak naprawdę nie wiem na czym stoimy?:roll:...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:12.