WNT, ryczałt, dane na fakturze - Forum Prawne

 

WNT, ryczałt, dane na fakturze

Witam sprawa wygląda następująco : Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Forma opdatkowania - ryczałt. Dokonałem zakupu zagranicą surowca potrzebnego mi do pracy (drewno) na kwotę 1000zł. Czy muszę rejestrować nr VAT UE? Z tego co udało ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
19-02-2018, 17:33  
krzysiek260988
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie WNT, ryczałt, dane na fakturze

Witam

sprawa wygląda następująco :

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Forma opdatkowania - ryczałt.

Dokonałem zakupu zagranicą surowca potrzebnego mi do pracy (drewno) na kwotę 1000zł.

Czy muszę rejestrować nr VAT UE?

Z tego co udało mi się wyczytać, to jeśli w danym roku podatkowym wartośc towarów nie przekracza kwoty 50 tys. zł to nie ma konieczności rejestrowania, można dobrowonie ale nie trzeba jeśli kwota nie zostala przekroczona.

Fakturę oczywiście mam, sprzedawca wystawił ją z podatkiem = 0% (chyba zgodnie z dyrektywą o WNT?)

Pytania są 2:

1. Jeżeli faktycznie do kwoty 50 tysięcy złotych nie ma konieczności rejestrowania nr VAT UE, to jaki numer wpisać ma sprzedawca na mojej fakturze? ten VAT UE jest z prefiksem "PL" ale jeśli go nie rejestrowałem to jak teraz?

2. Rozumiem, że kupując towary które kwalifikują się jako WNT (czy to z racji przekroczenia kwoty 50tys i zarejestowania nr VAT EU, czy zwyczajnie z bycia czynnym płatnikiem VAT) należy następnie odprowadzić podatek VAT w Polsce do US?

Najogólniej mówiąc, jest to dla mnie nowa sytuacja i nie chiałbym żeby ktokolwiek mnie ścigał w przyszłości że o czymś zapomniałem przy tej transakcji że np. w związku z tym powinienem był złożyć jakiś wniosek itp. więc pytam osób najlepiej się na tym znających

Bo sam nie wiem...trochę to bez sensu, przepis który daje dowolnośc tego żeby rejestrować transakcję lub nie...(oczywiście wiadomo, że jest to ten wspomniany już limit 50 tys.zł) skoro związane jest to z opłaceniem podatku to chyba nikt nie będzie tego na ochotnika rejestrował jako WNT niebędąć czynnym podatnikiem VAT, czyli tak jak ja ( ryczałt).

Dobrze to wszystko rozumiem?

Proszę o pomoc
krzysiek260988 jest off-line  
19-02-2018, 18:55  
krzysiek260988
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: WNT, ryczałt, dane na fakturze

... Ciągle czytam i już miesza mi się w głowie...

Wiem, że chę pozostać przy ryczałcie, nie chcę być czynnym podatnikiem VAT,

wiem, że obowiązek rejestracji VAT UE następuje jeżeli wartość nabywanych towarów w danym roku podatkowym przekroczy 50.000zł - tak w moim przypadku nie jest i raczej nie będzie.

Zatem jaki NIP podać do faktury sprzedacy? zwyczajnie bez prefiksu PL?


Proszę o pomoc[/QUOTE]
krzysiek260988 jest off-line  
20-02-2018, 23:07  
esk10
Zbanowany
 
Posty: 1.640
Domyślnie RE: WNT, ryczałt, dane na fakturze

Ryczałt to podatek od dochodu

vat - od obrotu.

Nie można ich zamieniać.

Dochodowy płaci każdy - nawet babcia emerytka, vat niekoniecznie.

Reszta tak jak piszesz - dla zwolnionych z vat - transakcje unijne do 50 tys, powyżej vat płacą od nabyć ale nie od sprzedaży
esk10 jest off-line  
21-02-2018, 11:04  
krzysiek260988
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: WNT, ryczałt, dane na fakturze

Witam,

ok, czyli trop jest dobry, ale...

Sprzedający wystawił fakturę na kwotę netto a VAT = 0%

Czy muszę w takim razie zgłaszać cokolwiek do US?

Czytałem o sytuacjach odwrotnych, kiedy to polski sprzedawca sprzedaje coś zagranicę i okazuje się, że nabywcą jest przedsiębiorca niebędący czynnym podatnikiem VAT i nie posiada VAT EU. Chodzi generalnie o to, czy sprzedający (który sprzedał mi towar) był upoważniony do tego aby taką fakturę wystawić i czy doszło z jego strony do wewnątrzwspólnotowego dosterczenia towarów? (WDN)

Co polecano polskim sprzedawcom, to wystawianie faktur z odwrotnym obciążeniem, aby mieć na fakturze u siebie 0% a VAT w swoim kraju żeby pokrywał kupujący - patrzyłem na moją fakturę i nie mam na niej żadnych zapisów abym to ja był zobowiązany do zapłaty podatku VAT z tej transakcji.

Oczywiscie nie chcę nić zamieniać i wiem, że dochodowy to dochodowy a Vat to VAT, ale chyba inną sprawą jest VAT płacony w kraju (określony profil działalności lub po przekroczeniu 150.000zł, a inną VAT od transakcji zagranicznych?)

Znalazłem stary temat na forum, gdzie jest w skrócie opisane:

1. jeśli jestem VAT-owcem i mam VAT EU i tak samo osoba od której kupuję ( zagraniczny sprzedawca) faktura wystawiana jest z VAT0% (czyli jest to WDN dla sprzedającego) a ja jako kupujący wgłaszam WNT - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.Opłacam VAT w Polsce.

2. Nie jestem czynnym podatnikiem VAT, nie mam VAT EU, mogę zgłosić się do VAT UE dobrowolnie, więc faktura mi wystawiana Powinna zawierać już chyba podatek VAT? Czyli kwota łączna powinna być kwotą netto + VAT odpowiedni dla danego towaru w danym kraju?

Jeżeli tak jest, to wychodziłoby, że zagraniczny sprzedawca w moim przypadku nie był uprawniony do tego aby taką fakturę wystawić?

Generalnie chodzi mi o zasadę ponieważ zamierzam kupować drobne rzeczy na firmę z zagranicy i na pewno tej ktowy 50. 000zł nie przekroczę ale chcę wiedzieć jak postępować na przyszłośc no i żeby być na 100% pewien, że wszystko jest ok.

Czy mam w związku z tym jakiś obowiązek? wypełnienie jakichkolwiek papierków/wniosków w US, dokonać jakiś złgłoszeń?

Jeżeli sprzedawca wystawił fakturę na 0% i ja również mam możliwość nabywać towary do 50.000zł w transakcjach w EU, to kto zapłaci podatkek od tej transakcji?
krzysiek260988 jest off-line  
21-02-2018, 12:26  
krzysiek260988
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: WNT, ryczałt, dane na fakturze

przepraszam za wiadomośc jedną pod drugą ale wykopałem coś ciekawego na forum, napisane przez użytkownika parasoll.ka:

Już nie raz temat omawiany na forum, ale powtórzę po raz XXX-enty.

Zakup z krajów UE to nabycie wewnątrzwspólnotowe (WNT) nie import.
Rozliczenie może być na 3 sposoby w zalezności od rejestracji VAT.
1. Nie jesteś podatnikiem VAT czynnym (zwolniony do 150 tyś obrotu krajowego) i nie jesteś podatnikiem VAT UE (zwolniony do 50 tyś obrotu wewnątrzwspólnotowego).
To sytuacja krótkofalowa, bo jeśli chcesz sprowadzać towar z UE systematycznie to 50 tyś obrotu szybko przekroczysz.
Nie posiadasz numeru NIP UE. Kupując towar w Unii sprzedawca nalicza Ci VAT kraju sprzedawcy. W Polsce nie obowiązuje Cię żadne rozliczenie VAT, ani przy zakupie, ani przy sprzedaży.

2. Nie jesteś podatnikem podatku VAT do transakcji krajowych (bo nie przekroczyłes obrotu krajowego 150 tyś) a jesteś podatnikiem VAT UE - rozliczasz tylko transakcje unijne.
Kupując towar z krajów unii podajesz sprzedawcy NIP UE i otrzymujesz fakturę bez vat. W Polsce musisz naliczyć vat nalezny od zakupu unijnego wg stawki krajowej i ten podatek rozliczyć w deklaracji VAT-8 wpłacając go do US. Przy sprzedaży VAT-u nie naliczasz.

3. Jesteś podatnikiem podatku VAT czynnym i VAT UE.
Zakupując towar w UE otrzymujesz fakturę bez VAT. Rozliczasz WNT poprzez naliczenie VAT-u wg stawki krajowej, ale masz też możliwość odliczenia tego VAT-u, czyli ta transakcja jest dla Ciebie obojętna podatkowo. Przy sprzedaży naliczasz na fakturach VAT wg stawki krajowej. Rozliczasz się na deklaracji VAT-7.


Zdaje się, że jestem w sytuacji 1. więc czy sprzedawca musi poprawić fakturę? czy to mój problem, czy jego, że wystawił fakturę z VAT0% skoro nie posiadam Vat EU oraz nie jestem czynnym podatnikiem VAT.
krzysiek260988 jest off-line  
22-02-2018, 22:46  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.048
Domyślnie RE: WNT, ryczałt, dane na fakturze

Cytat:
Zdaje się, że jestem w sytuacji 1. więc czy sprzedawca musi poprawić fakturę?
Tak.
Jaki NIP mu podałeś? Z PL?
parasoll.ka jest off-line  
25-02-2018, 12:19  
krzysiek260988
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: WNT, ryczałt, dane na fakturze

Podałem NIP zwykły...Ale stwierdzili, że system go nie rozpoznaje. Mój NIP jest widoczny na fakturze ale nie ma prefiksu PL. NIP sprzedającego jest również na fakturze u dołu ale nie ma również prefiksu. Sprawdziłem w VIES i sprzesajćy ma zarejestrowany VAT EU lecz nie użył go na fakturze.

Z tego co powiedział mi już jeden z doradców podatkowych, to sprzedający powinien był dać na fakturze podatek obowiązujący w jego kraju kiedy on jest czynnym podatnikiem VAT, czyli nie dochodzi ze strony sprzedającego do WDT.

Tak się jednak nie stało - sprzedający twierdzi, że kontaktował się z księgowym i doradcą w swoim kraju i że oni twierdzą, że jest ok...że 0% VAT może być tak na fakturze...

Tłumaczyłem mu 10 razy, że nie mam VAT EU i że nie mam możliwości otrzymać takiej faktury z 0% VAT i żeby doliczył mi ten VAT wg stawki u nich obowiązującej - jak grochem o ścianę

Najbardziej mnie interesuje fakt, czy ta faktura nie przyporzy mi żadnych przygód w pryszłości?

Czy muszę gdzieś to zgłosić, coś dodatkowo opłacić? czy zwyczajnie schować w segregator jako faktura kosztowa i tyle?
krzysiek260988 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dane klienta na fakturze (odpowiedzi: 2) Prowadzę mały serwis komputerowy. Nie jestem Vatowcem. Mojej księgowej dostarczam faktury na takiej podstawie:...
§ dane na fakturze VAT (odpowiedzi: 1) Witam Mam do Was pytanie. Prowadzę działalność rolniczą będąc vatowcem, i zauważyłem ze na stacji paliw zamiast na fakturze wpisać mi...
§ Błędne dane na fakturze VAT (odpowiedzi: 0) Witam. Zamówiłem książki z wydawnictwa dla wszystkich osób z mojej klasy. Aby nie było problemów z dostarczaniem wszystkim podręczników, jako adres...
§ Dane do przelewu a dane na fakturze VAT (odpowiedzi: 4) Witam, Mam pytanie a zarazem prośbę o pomoc w pewnej kwestii. Opiszę krótko sytuacje. Jeśli sprzedając na allegro jest zarejestrowane konto na...
§ Złe dane na fakturze - windykacja (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Mam przypadek jak wiele firm z firmą Eniro która jest właściciele portalu pf.pl Sprawa wygląda następującą. W 2010 roku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:32.