Podatek od darowizny środków pieniężnych - Forum Prawne

 

Podatek od darowizny środków pieniężnych

W tym roku mój brat podpisał umowe przedwstepną z Developerem. Większą część pieniążków na mieszkanie obiecali mu rodzice. Po podpisaniu umowy nasi rodzice przelali pieniadze na konto developera, czyniąc tym samym darowizne na rzecz mojego ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
20-06-2007, 11:27  
dudis9
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Podatek od darowizny środków pieniężnych

W tym roku mój brat podpisał umowe przedwstepną z Developerem. Większą część pieniążków na mieszkanie obiecali mu rodzice. Po podpisaniu umowy nasi rodzice przelali pieniadze na konto developera, czyniąc tym samym darowizne na rzecz mojego brata. Stosowną umowę darowizny na piśmie rodzice podpisali z bratem w dniu przelania pieniedzy.
Po tym brat złożył stosowną deklarcje SDZ1 do US rodziców w terminie 30 dni. US zakwestionował jednak taki sposób udzielenia darowizny, twierdząc, że pieniądze powinny zostać przelane najpierw na konto brata,a nastepnie dopiero na konto dewelopera.

Czy w takiej sytuacji, przelanie przez rodziców pieniędzy bezpośrednio na konto dewelopera nie jest wystarczającym udokumentowaniem dokonania darowizny? Celem przeciez nowelizacji ustawy było zwolnienie z opodatkowania darowizn udzielanych wewnątrz rodziny.
Będę wdzięczny za wszelkie komentarze bądź linki do atrykułów w tym zakresie.

Art. 4a. ust. 1 "Ustawy o podatku ..."
Zwalnia się od podatku nabycie (...) praw majątkowych przez (...) zstępnych, (...), jeżeli:
1)zgłoszą nabycie (...) praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (...), oraz
2)udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
dudis9 jest off-line  
21-06-2007, 14:18  
Lidsun
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie

Witam
US ma rację, pieniądze powinny być najpierw przelane na konto brata, który później je przeleje dalej.
Inaczej trzeba zapłać podatek. Niestety wiele osób popełnia takie błedy.
Tak samo jest ze spłatą kredytu za kogoś. Nie może darczyńca bezpośredno wpłacić należności do banku, nawet jeżeli jest współkredytobiorcą.
Lidsun jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zakup mieszkania ze środków pieniężnych pochodzących z darowizny (odpowiedzi: 3) Witam, Uprzejmie proszę o radę w opisanej poniżej sprawie. Jestem w związku, małżeńskim, mamy z żoną wspólność majątkową. Moja żona w...
§ darowizna w postaci środków pieniężnych (odpowiedzi: 1) Witajcie, chciałbym się dowiedzieć, jakie konkretnie dokumenty należy wypełnić, aby złożyć do Urzędu Skarbowego dokumenty poświadczające otrzymanie...
§ Wypłata środków pieniężnych przez bank (odpowiedzi: 10) Witam wszystkich. Chciałabym spytać o poradę. Znalazłam się w następującej sytuacji. Odziedziczyłam wraz z siostrą spadek po dziadku w części po 1/2....
§ Darowizna środków pieniężnych (odpowiedzi: 5) W związku z tym ze ustawa o podatku od spadku i darowizn zmienia się i jest różnie interpretowane chciałbym rozwiać swoje wątpliwości. Sprawa...
§ Darowizna środków pieniężnych na wpłatę partycypacji TBS (odpowiedzi: 3) Witam, mój problem wygląda następująco: Podpisałem umowę o partycypację w nowo budowanym osiedlu TBS, nie miałem na to żadnych środków...
§ Odzyskanie środków pieniężnych... (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem.Remontujemy z mężem poddasze które mieliśmy miec zapisane tak nam obiecywano ("zrób sobie poddasze bo i tak bedzie twoje" słowa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:41.