Zwolnienie z kasy fiskalnej - Forum Prawne

 

Zwolnienie z kasy fiskalnej

Witam,mam pytanie odnośnie zwolnienia z obowiązku zakupu kasy fiskalnej po przekroczeniu limitu-czy świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rozliczając się za nie tylko i wyłącznie w formie przelewu bankowego-ominie mnie obowiązek ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
26-06-2018, 12:48  
kkasias
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie Zwolnienie z kasy fiskalnej

Witam,mam pytanie odnośnie zwolnienia z obowiązku zakupu kasy fiskalnej po przekroczeniu limitu-czy świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rozliczając się za nie tylko i wyłącznie w formie przelewu bankowego-ominie mnie obowiązek zakupu kasy fiskalnej?
kkasias jest off-line  
26-06-2018, 13:04  
ejtykoles
Stały bywalec
 
Posty: 1.391
Domyślnie RE: Zwolnienie z kasy fiskalnej

nie.
ejtykoles jest on-line  
26-06-2018, 17:16  
kkasias
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Zwolnienie z kasy fiskalnej

Rozumiem...Tak podpowiedział mi jeden z doradców podatkowych, ale wolałam skonsultować to z innymi specjalistami. Najgorsze,ze zdania są podzielone i dalej nie wiem
kkasias jest off-line  
26-06-2018, 19:19  
robomanus
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Zwolnienie z kasy fiskalnej

Moim zdaniem sprawa nie jest do końca taka prosta...

Zwolnień w rozporządzeniu jest kilka (mówimy o Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących):

Cytując:
"§ 2. 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia
2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia."

W załączniku w części II jest natomiast napisane:
"38 Dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi),
jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za
pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej
(odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika
w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej
konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy,
w tym jego adres)
39 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności
gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości
zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy
oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na
rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest
członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika,
jakiej konkretnie czynności dotyczyła"

Z tego wynika, że te czynności powinny być na mocy par. 2 zwolnione bez dodatkowych warunków (niezależnie od osiągniętego przychodu).

Oczywiście jest też par. 3 ust. 1 pkt 1:
"§ 3. 1. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia
2018 r.:
1) podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku
podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz
osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu
nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty
20 000 zł;"

A także par. 5:
"§ 5. 1. W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, zwolnienie to traci
moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz
osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł."

Z tym, że tutaj jest mowa tylko i wyłącznie o zwolnieniu w przypadku obrotu poniżej 20000zł, a nie o zwolnieniu w przypadku omawianym w załączniku. Dlatego moim zdaniem zwolnienie z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej zapłaty w formie przelewu bankowego obowiązuje niezależnie od tego, czy przekroczyliśmy obrót 20000, czy nie.

Nie zmienia to faktu, że jeżeli przekroczyliśmy 20000zł obrotu we wpłatach gotówkowych to niestety kasę fiskalną musimy założyć chociaż by po to, żeby ewidencjonować dalszy przychód ponad te 20000zł, ale wciąż nie musimy na niej ewidencjonować przelewów na konto bankowe. Jedno zwolnienie przestało obowiązywać (bo przestaliśmy spełniać przesłanki), ale drugie wciąż obowiązuje.
robomanus jest off-line  
26-06-2018, 19:21  
robomanus
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Zwolnienie z kasy fiskalnej

Cytat:
zwolnienia z obowiązku zakupu kasy fiskalnej po przekroczeniu limitu
Tutaj mała poprawka - zwolnienie nie dotyczy obowiązku posiadania kasy fiskalnej, tylko obowiązku prowadzenia ewidencji z jej użyciem - a to są dwie odrębne sprawy, bowiem można mieć kasę fiskalną, a nie prowadzić na niej żadnej ewidencji.
robomanus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zwolnienie z kasy fiskalnej a sprzedaż komputerów (odpowiedzi: 1) Jestem chyba nieco przewrażliwiony na nasze podatkowe uregulowania (bo odpowiedzi nie znalazłem nigdzie - więc przewrażliwienie, albo oczywista...
§ Zwolnienie z kasy fiskalnej (odpowiedzi: 2) Witam Przymierzam się do założenia DG - sklep internetowy. Nurtuje mnie kwestia kasy fiskalnej - z założenia sklep internetowy sprzedaje wszystko...
§ Ryczałt-zwolnienie z kasy fiskalnej (odpowiedzi: 0) Witam. Prowadzę firmę od półtora roku i staram się sam zajmować całą księgowością, co przy ryczałcie jest jakoś znośne. Niestety pojawił się problem...
§ Zwolnienie z kasy fiskalnej (odpowiedzi: 1) Witam, mam istotną wątpliwość co do przepisów - mianowicie proszę o wytłumaczenie czy jestem zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej...
§ Czy zwolnienie z kasy fiskalnej mnie obejmuje? (odpowiedzi: 1) Od 7 lat prowadzę działalność gospodarczą (sprzedaż detaliczna pozostałych towarów na straganach i targowiskach) - sprzedaję obuwie . Korzystam z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:20.