Działalność nierejestrowana - Pytania - Forum Prawne

 

Działalność nierejestrowana - Pytania

Witam, Od dłuższego czasu interesuję się sprzedażą detaliczną przez Internet. Chciałbym sprawdzić jak rynek zareaguje na moją ofertę (pot. "Czy się sprzeda"), stąd zainteresowałem się tematem działalności nierejestrowanej. Chciałbym zadać kilka pytań i za każdą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
10-07-2018, 21:26  
Temessis
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Działalność nierejestrowana - Pytania

Witam,
Od dłuższego czasu interesuję się sprzedażą detaliczną przez Internet. Chciałbym sprawdzić jak rynek zareaguje na moją ofertę (pot. "Czy się sprzeda"), stąd zainteresowałem się tematem działalności nierejestrowanej. Chciałbym zadać kilka pytań i za każdą odpowiedź byłbym bardzo wdzięczny, jak również za wszelkie poprawki. Uważam że wiele osób może skorzystać z tego posta jako że staram się zebrać całą wiedzę lub kluczowe pytania na ten temat.

OGÓLNE
1. Nie rejestrujemy działalności jeśli miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 jest to 1050zł brutto).
2. Zwolnienie z rejestracji przysługuje jedynie osobom fizycznym.
3. Nie można założyć działalności jeśli wymagają zezwoleń, koncesji lub licencji.
4. W okresie poprzednich 60 miesięcy nie prowadziliśmy działalności gospodarczej.

"Działalność nie podlega obowiązkowi rejestracji w przypadku, gdy miesięczny przychód z takiej działalności nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę." Źródło

Pytanie 1. Korzystałem z pomocy prawnej i dowiedziałem się, że na umowie o pracę nie muszę odprowadzać składki na ZUS jeśli posiadam zarejestrowaną działalność gospodarczą, gdyż robi to już mój pracodawca (z tytułu umowy o pracę). Czy to się zgadza?
Pytanie 2. Jak kwestia ma się z umowami (o pracę, zlecenie, o dzieło) jeśli nie są one powiązane z firmą (np. freelancer czy umowa o pracę jako kierowca, itd.) - nie wliczam tych przychodów do przychodu działalności? Domyślam się że nie wliczam - z cytatu: "(...) miesięczny przychód z takiej działalności (...)"?

"(...) Uzyskanie miesięcznego przychodu wyższego od 1050 zł oznacza, iż działalność nieewidencjonowana staje się automatycznie działalnością gospodarczą. Począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicznego przychodu, osoba prowadząca dotychczas działalność nierejestrowaną, ma obowiązek złożenia w ciągu 7 dni wniosku o wpis do CEIDG." Źródło

Pytanie 3. Jak sprawa wygląda w momencie przekroczenia 1050 zł, a następnie zwrócenia towaru (np. reklamacja, zwrot) w ciągu tych 7 dni lub dłużej (czas reklamacji to 14 lub nawet 30 dni)

VAT
1. Prowadzenie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej jest wystarczające. (Źródło)

"(...) Podmioty których przychody w ciągu roku nie przekroczyły kwoty 200 tys. zł są bowiem podmiotowo zwolnione z podatku VAT." Źródło

Pytanie 4. Rozumiem że chodzi o przychody wyłącznie działalności (nie wliczają się w nie przychody z umów (o pracę, dzieło, itd.) które nie są związane z firmą)?
Pytanie 5. Wystarczającym dowodem sprzedaży może być rachunek (***mod***)(Źródło). Czy mogę również wystawiać fakturę bez VAT (np. ***mod***)?

PIT
1. Zarobki te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (Źródło)

Pytanie 6. Wystarczy że w PIT-cie podam przychody w rubryce "Inne"? Gdzieś czytałem że ma być niedopłata tych 18% więc będzie trzeba jeszcze coś zapłacić?

POZOSTAŁE
1. Osoba prowadząca działalność nierejestrową jest co do zasady zwolniona z obowiązku wystawiania faktury. Musi to uczynić jedynie w przypadku, gdy żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca. (Źródło)
2. Jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną, jesteś „przedsiębiorcą" w świetle prawa cywilnego. Masz z tego tytułu obowiązki (np. związane z reklamacją czy naprawą) (Źródło)

Pytanie 7. Czy mogę posługiwać się nazwą firmy w przypadku działalności nierejestrowanej np. "Firma ABC"?
Pytanie 8. Czy mogę posiadać logo firmy?
Pytanie 9. Czy są jakieś zastrzeżenia dla prowadzenia sklepu internetowego (dotyczące działalności nierejestrowanej, pomijam RODO, itp.)
Pytanie 10. Czy mogę posługiwać się terminem "firma"? Np. "Nasza firma nastawiona jest na sprzedaż detaliczną produktów X" czy raczej "Działalność nierejestrowana zajmująca się sprzedażą detaliczną produktów X"?
Pytanie 11. Czy po spełnieniu wszelkich kryteriów, mogę zacząć sprzedaż "tak po prostu"?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i poprawki. Postaram się na bieżąco aktualizować posta dla osób zainteresowanych.
Temessis jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalność Nierejestrowana (odpowiedzi: 0) Witam Tak jak wiadomo w tym roku została przegłosowana ustawa o działalności gospodarczej nierejestrowanej I mam pytanie Czy jeśli uzyskam...
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 2) Szanowni forumowicze, mam możliwość działalności zarobkowej przez udzielanie korepetycji z angielskiego i wykonywania małych mebli z drewna (np...
§ Działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 9) Dzień dobry, W sejmie już została podpisana ustawa o działalności nierejestrowanej. Jest to działalność, w której moje dochody nie przekraczają 1050...
§ działalność nierejestrowana a autohandel (odpowiedzi: 0) delete///
§ import a działalność nierejestrowana (odpowiedzi: 0) Dzień dobry. chciałbym ściągać z z krain dalekiego wschodu towar i sprzedawać go na terenie Polski. moje przychody brutto z tego względu wynosiłyby...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:35.