Dom Maklerski wymaga adresu zameldowania, gdy klient go nie ma - Forum Prawne

 

Dom Maklerski wymaga adresu zameldowania, gdy klient go nie ma

Dom Maklerski do zawarcia umowy wymaga adresu zameldowania - w formularzu nie ma możliwości zaznaczenia opcji: brak adresu zameldowania. Konsultant doradził wpisanie tam adresu zamieszkania (na ten jest oddzielne pole, które wypełnia się po zaznaczeniu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
23-08-2019, 21:34  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 287
Domyślnie Dom Maklerski wymaga adresu zameldowania, gdy klient go nie ma

Dom Maklerski do zawarcia umowy wymaga adresu zameldowania - w formularzu nie ma możliwości zaznaczenia opcji: brak adresu zameldowania. Konsultant doradził wpisanie tam adresu zamieszkania (na ten jest oddzielne pole, które wypełnia się po zaznaczeniu opcji: inny niż adres zameldowania), ale wg. mnie byłoby to poświadczenie nieprawdy - nie chcę się narażać.
Obecnie nie posiadam adresu zameldowania, sprawa jest w sądzie administracyjnym i pewnie jeszcze potrwa, a nie wiadomo, czy zostanie rozstrzygnięta na moją korzyść.

Takie podejście uniemożliwia mi otwarcie rachunku. W związku z tym złożyłem reklamację, którą rozpatrzono negatywnie odpowiadając:
Cytat:
Szanowny Panie,

W nawiązaniu do Pana zgłoszenia Dom Maklerski [...] uprzejmie wyjaśnia, iż do chwili zmiany przepisów prawa – pole adresu zameldowania na formularzu rejestracyjnym musi zostać utrzymane.

Kwestie zameldowania określają przepisy ustawy o ewidencji ludności, w tym art. 24 i 25.

Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie. Obowiązek meldunkowy polega na:
· zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego,
· wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
· zgłoszeniu wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskie.

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Z poważaniem,
[...]
Moim zdaniem ta odpowiedź i zacytowana podstawa prawna to kompletna bzdura w tej sytuacji. Dom Maklerski nie jest organem administracji publicznej i to nie do niego należy pilnowanie czy klient jest zameldowany, czy nie, a od klienta powinien przyjąć dane zgodne ze stanem faktycznym w rejestrach państwowych: brak adresu zameldowania, adres zamieszkania, a nie zmuszać klienta do poświadczania nieprawdy.

Która ustawa reguluje dane, których może od klienta żądać i przetwarzać dom maklerski lub daje podstawę do odmowy zawarcia umowy z klientem, który nie posiada adresu zameldowania?

Chciałbym odpowiedzieć na tą reklamację, bo czasem dopiero po 2. reklamacji na to samo są rozpatrywane pozytywnie, a gdyby jednak nie, to co dalej? Rzecznik Finansowy, czy skarga do KNF? Chciałbym jak najszybciej zamknąć sprawę.
loonatic jest off-line  
24-08-2019, 09:51  
RadeckiTom
Zbanowany
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Dom Maklerski wymaga adresu zameldowania, gdy klient go nie ma

A która ustawa nakazuje zawrzeć umowę z klientem? W umowie są dwie strony i każda ma swoje wymagania. Jeżeli nie umiesz spełnić tak prostego wymogu jak meldunek (choćby czasowy), który wynika ponadto z obowiązków jako obywatela, to twój problem.
RadeckiTom jest off-line  
24-08-2019, 11:20  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 287
Domyślnie RE: Dom Maklerski wymaga adresu zameldowania, gdy klient go nie ma

A można merytorycznie i do sedna? Z regulowanymi usługami finansowymi, to chyba nie jest tak, że można odmawiać na widzimisię - muszą być konkretne i twarde powody.

Co do twojej uwagi: jak Państwo mnie zameldować nie chce, bo nie mieści mu się w głowie, że ktoś może nie posiadać swojego mieszkania, a stale mieszkać w wynajmowanych na wolnym rynku, to na to nic nie poradzę: II SA/Wr 328/18 - Wyrok WSA we Wrocławiu z 2018-09-06 . Już mam kolejną sprawę dot. tego samego (ale w innej nieruchomości) w WSA. I tak wykazuję się większą determinacją niż przeciętny obywatel, który by to olał.
loonatic jest off-line  
24-08-2019, 11:28  
RadeckiTom
Zbanowany
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Dom Maklerski wymaga adresu zameldowania, gdy klient go nie ma

Ale jest konkretny powód. Nie masz meldunku. Wynajmuję mieszkania od ponad 10 lat. Zawsze mam meldunek bez problemu. Widocznie coś kombinujesz, co widać choćby po tym że wrzucasz jedynie oddalenie skargi gdzie nie widać meritum sprawy.
RadeckiTom jest off-line  
24-08-2019, 15:32  
loonatic
Użytkownik
 
Posty: 287
Domyślnie RE: Dom Maklerski wymaga adresu zameldowania, gdy klient go nie ma

Uzasadnienia nie ma z tego prostego powodu, że nie zapłaciłem za nie 100 PLN + min. 100 PLN za zaskarżenie wyroku do NSA (+ryzyko poniesienia kosztów adwokata urzędu, gdyby NSA utrzymał w mocy wyrok WSA), gdyż w międzyczasie zdążyłem się z tamtego mieszkania wyprowadzić.
Po prostu w mojej miejscowości urzędnicy są tak toporni, że nie widzą możliwości zameldowania się w wynajmowanym mieszkaniu na pobyt stały w sytuacji, gdy osoba podpisuje umowy na czas określony.

Zamiast moralizowania i podejrzewania mnie o niecne intencje (takich akurat nie mam) proszę o dyskusję o meritum wątku i poradzie jak to ugryźć bez zameldowania się na pobyt stały, bo na chwilę obecną jest to niemożliwe.

Adres zamieszkania w Polsce jak najbardziej mam, tyle, że po prostu urząd nie chce mnie zameldować na pobyt stały w aktualnym miejscu zamieszkania - ot, cała filozofia. Moim zdaniem taki adres powinien domowi maklerskiemu wystarczyć.

A zatem: W ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz.U. 2018 poz. 2286 ze zm.) art. 3 pkt 51 wylicza, co ustawa rozumie przez dane osobowe:
Przepis prawny:
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
[...]
51) danych osobowych – rozumie się przez to imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, w przypadku obywateli Rzeczypospolitej Polskiej także numer PESEL, w odniesieniu do osób nieposiadających obywatelstwa polskiego także numer paszportu, a w przypadku jego braku – numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
Niestety nie znalazłem odniesienia do zakresów danych zbieranych przez instytucje - ustawa jest dość skomplikowana - może ktoś coś wie, albo sam już przeglądał...
loonatic jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ korespndencja bez adresu zameldowania (odpowiedzi: 2) witam, mam pytanie, co z korespondencja jaka bedzie dochodzic do adresu gdzie juz nie mieszkam-sprzedalam mieszkanie, obecnie jestem tu i tam bez...
§ brak adresu zameldowania (odpowiedzi: 10) jakie są konsekwencje braku adresu zameldowania chodzi mi o teoretyczne i praktyczne aspekty. dostałem propozycję pracy. czy brak stałego adresu...
§ zmiana adresu zameldowania (odpowiedzi: 4) w trakcie zwolnienia lekarskiego zmieniłem adres zameldowania. Będę brał kolejne zwolnienie, jaki mam adres podać lekarzowi do wpisania w druk.
§ weryfikacja adresu zameldowania (odpowiedzi: 1) Mój znajomy dowiedział się po sprawie,że odbyła się rozwodowa,ponieważ adres pod który zostało wezwanie wysłane jest nieaktualny.Czy Sąd weryfikuje...
§ brak adresu zameldowania (odpowiedzi: 1) jakie są konsekwencje braku adresu zameldowania chodzi mi o teoretyczne i praktyczne aspekty. dostałem propozycję pracy. czy brak stałego adresu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:42.