Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat - Forum Prawne

 

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Witam. Sprzedałam mieszkanie za 60tys przed upływem 5 lat. Na mieszkaniu ogólnie zarobiłam 19 tysięcy. Kupiłam za 41 tys cztery lata temu. Czy wkładając tylko 50 tys we wkład własny w hipotekę na nowe mieszkanie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
30-08-2019, 14:02  
Czarnulla11
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Witam. Sprzedałam mieszkanie za 60tys przed upływem 5 lat. Na mieszkaniu ogólnie zarobiłam 19 tysięcy. Kupiłam za 41 tys cztery lata temu. Czy wkładając tylko 50 tys we wkład własny w hipotekę na nowe mieszkanie muszę zapłacić podatek? Jeżeli tak to od jakiej kwoty.. Skarbówka się upiera że musze całe 60 wsadzić we wkład aby być zwolnionym z podatku
Czarnulla11 jest off-line  
30-08-2019, 14:43  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.560
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Ma rację, musisz na własne cele mieszkaniowe przeznaczyć cały przychód ze sprzedaży aby uzyskać zwolnienie z podatku
Przepis prawny:
Ustawa o PIT
Art.21.1. Wolne od podatku dochodowego są:


131)dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa wart.30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych;
LeszsekS jest off-line  
30-08-2019, 15:23  
Czarnulla11
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

a nie mogę przeznaczyć części i od reszty odprowadzić podatku? ewentualnie mogę 40 przeznaczyc na wkład własny i 20 na remont?czy wtedy bede zwolniona z podatku?
Czarnulla11 jest off-line  
02-09-2019, 14:41  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 1.916
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Cytat:
Napisał/a Czarnulla11 Zobacz post
aewentualnie mogę 40 przeznaczyc na wkład własny i 20 na remont?czy wtedy bede zwolniona z podatku?
Jeżeli cały przychód - 60 tys - wydasz w wymaganym terminie na własne cele mieszkaniowe - to będziesz zwolniona podatku.
Pan_robotnik jest off-line  
03-09-2019, 09:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Cytat:
Napisał/a Czarnulla11 Zobacz post
a nie mogę przeznaczyć części i od reszty odprowadzić podatku? ewentualnie mogę 40 przeznaczyc na wkład własny i 20 na remont?czy wtedy bede zwolniona z podatku?
Nie ważne ile zarobiłaś bo tu jest taka konstrukcja, że płaci się od kwoty sprzedaży czyli przychodu, a nie od dochodu czyli płacisz podatek od 60 tyś lub takiej kwoty za jaką sprzedasz. Jednak jeśli kupisz w ciągu 3 lat inne mieszkanie to odliczasz sobie od tego przychodu całą tą kwotę. Więc przykładowo jeśli sprzedasz to, kupisz inne za 51 tyś podatek będziesz płaciła od 9 tyś. Możesz też kupić jakieś inne za 51 tyś i zrobić udokumentowany remont tego nowego za 9 tyś i wtedy nic nie zapłacisz bo w cele mieszkaniowe wchodzą różne rzeczy, ale np. nie dotyczy to kupna mieszkań w TBS lub wszelkiej formy wynajmu. Musi być własność, własnościowe, spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego itp. oraz wszelkie wydatki związane z mieszkaniem jak remont, kupno farb, płytek itd.
 
03-09-2019, 18:22  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 1.916
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Nie mogę się zgodzić.
Podatek płaci się od zysku (dochodu).
Natomiast kwotę zwolnioną oblicza się w proporcji wydatkowanych pieniędzy do przychodu.

Może wydać cześć pieniędzy, a od pozostałej części zapłacić podatek.
Możesz zrobić tak, że zadeklarować iż wydasz całość - wtedy teraz nie będziesz płacić podatku. A potem po 2 latach zweryfikować poczynione wydatki i zrobić korektę PIT-39 - dopłacić podatek z (odsetkami).
Lub na odwrót teraz zapłacić podatek - potem zrobić korektę i wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku.
Pan_robotnik jest off-line  
03-09-2019, 21:21  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.560
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Cytat:
Napisał/a Pan_robotnik Zobacz post
... A potem po 2 latach ...
Po trzech (3) latach.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat (odpowiedzi: 3) Witam! Mam pytanie Sprzedaliśmy dom przed upływem 5 lat Złożyliśmy PIT-39 i zwolnienie z podatku - pieniądze zostały przeznaczone na remont...
§ Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat. (odpowiedzi: 3) Żona w 2012 r. dostała mieszkanie poprzez darowiznę od rodziców. W 2014 roku razem z żoną wzięliśmy kredyt na budowę domu. Budowa jest na obecną...
§ Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat a podatek (odpowiedzi: 3) Witam. Niedawno wraz z Mama odziedziczylysmy mieszkanie po zmarlej Babci. Chcialybysmy sprzedac je i kupic dla mnie dom w innym miescie. Mama ma dwa...
§ Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, Jak w temacie, czy zapłacę podatek od sprzedaży mieszkania po roku za kwotę 150000, a kredutu jest 100000 i oczywiście spłacę całe...
§ Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat a podatek (odpowiedzi: 18) Witam, Nabyłam poprzez testament mieszkanie w 2011 roku. Natomiast chciałabym sprzedać to mieszkanie w tym roku, czyli przed upływem 5 lat....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:44.