podatek od sprzedaży nieruchomości jak to załatwić - Forum Prawne

 

podatek od sprzedaży nieruchomości jak to załatwić

Dzień dobry, mam pare pytań dotyczących sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia oraz rozdzielczości majątkowej. Sprzedajemy dom za 270tys. który pobudowaliśmy na działce daną mi i mężowi w darowiźnie od teścia. Jesteśmy właścicielami ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
30-08-2019, 22:07  
katusia1989
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie podatek od sprzedaży nieruchomości jak to załatwić

Dzień dobry, mam pare pytań dotyczących sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia oraz rozdzielczości majątkowej.
Sprzedajemy dom za 270tys. który pobudowaliśmy na działce daną mi i mężowi w darowiźnie od teścia.
Jesteśmy właścicielami dopiero 3 lata, tak wiec będziemy musieli odprowadzić podatek lub zadeklarować wykazanie tych 270tys.
Dowiedziałam się że te 270tys będzie dzielone na nas dwoje czyli po 135tys, ja i mąż musimy wykazać oddzielnie czy to prawda? Nie mogę zadeklarowań np. że ja sama wykażę tą kwotę? Pytam dlatego że zaraz po sprzedaży chce z mężem zrobić rozdzielność majątkową gdyż podejrzewam ze mąż zaczyna popalać marihuan i trochę boje sie by po upływie paru lat nie narobił długów gdzie w konsekwencji odbiorą nam dom. Po sprzedaży mamy zamiar kupić działkę i postawić jeszcze raz dom ale jeśli zrobimy rozdzielczość to ja jako właścicielka nowo zakupionej działki( bo wtety ja ją tylko kupie) wykaże 135tys a co wtedy z wykazaniem przez męża tej kwoty? Rozdzielczość musimy zrobić dla zabezpieczenia przyszło powstałego domu. Ewentualnie czy jak będziemy mieli rozdzielczość, kupimy oboje tą działkę( bo chyba możemy?) to czy można w akcie notarialnym wpisać ze po 3 latach nieruchomość przechodzi tylko na mnie a mąz będzie miał wpisane dożywocie. Proszę o pomoc.
Wracając jeszcze do wykazania tych 270tys zadam pare pytań”
- Co wchodziło by w te koszta czyli wykazanie, na co zbierać faktóry by muc się potem okazać w skarbówce?a co jest zbedne i możemy to smi zrobić.
- czy jest możliwe byśmy mogli kupić działkę od mojego ojca tak by skarbówka nie mogła się do tego przyczepić dlaczego to np. nie darowizna?
- czy ojciec sprzedając nam działkę dajmy na to za 80tys bo to spory kawałek nie będzie musiał odprowadzić żądnego podatku? Nadmienię że ojciec jest rolnikiem a ziemie dostał od swoich ojców w darowiźnie. Działka jest w połowie budowlana a w połowie rolna.
- czy my jako kupcy działki będziemy musieli odprowadzić podatek i ile?

Bardzo proszę o pomoc jak to wszystko rozwiązac. Jak to wszystko załatwić byśmy mieli rozdzielczość by zabezpieczyć ten dom by był tylko na mnie, mąż by miał tam dożywocie ale jednocześnie byśmy oboje mogli wykazać skarbówce tą kwotę.
katusia1989 jest off-line  
02-09-2019, 15:38  
Pan_robotnik
Stały bywalec
 
Posty: 1.922
Domyślnie RE: podatek od sprzedaży nieruchomości jak to załatwić

Każdy z Was składa swój PIT-39 od połowy kwoty transakcji.
Wg mnie nie można zastrzec, że po 3 latach będzie to Twoje - w każdym razie nie słyszałem o czymś takim. Ponadto US czytając taki akt notarialny (a dostają odpis) uznałby, że celem zakupy było obejście prawa a nie zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych.

Nie ma obowiązku darować czegokolwiek dzieciom. Pamiętajcie tylko o tym by była to cena rynkowa.

Jak kupicie działkę zapłacicie tak jak przy każdej innej nieruchomości: taksę notarialną, PCC.

Co zaś do samej rozdzielności majątkowej - poczytaj o niej - bo mam wrażenie, iż tak jak 99% wierzysz w mit, iż sama rozdzielność przed czymś chroni.
Zawarcie jej nie ma żadnej wartości. Dopiero by móc się na nią powołać musisz dowieść, że wierzyciel o niej i jej zakresie wiedział.
Innymi słowy: jak Twój mąż zaciągnie dług - a nie poinformuje banku o rozdzielności - nie możesz na nią się powoływać. Trochę to głupie bo Twoje bezpieczeństwo finansowe zależy od działać Twojego męża.

Co do marihuany - choć sam nie ćpam, nie nikotynizuję się, a i bardzo rzadko alkoholizuję - a co za tym idzie nie toleruję w ogóle nielegalnych używek - uważam, że demonizowanie palenie marihuany jako źródło waszych przyszłych kłopotów jest co najmniej śmieszne.
Marihułanen jako nałóg nie jest gorsza od alkoholu czy innego uzależnienia... więc tu jakaś ściema jest by wududkac męża...
Pan_robotnik jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatek od sprzedaży nieruchomości a zakup wspólnej nieruchomości (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie. Będę sprzedawała mieszkania odziedziczone po Rodzicach - od momentu uzyskania spadku nie minęło 5 lat. Pieniądze ze sprzedaży...
§ sprzedaż nieruchomości nabytej przed 2007 a podatek od sprzedaży (odpowiedzi: 6) Witam.Otórz moj znajomy ma powazny probem. Otórz odziedziczyl ziemie po swojej żonie akt notarialny byl spisany w 2005 roku. zapłacił podatek od...
§ Podatek od darowizn i podatek od sprzedaży nieruchomości - jak uniknąć (odpowiedzi: 4) Witam, mam następującą sprawę. Rodzicę są właścicielami mieszkania - kupili je w 2007 roku. Kombinuję jak doprowadzić do tego aby mieszkanie...
§ Podatek Pcc / Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości (odpowiedzi: 6) Witam, znajomy sprzedał nam taniej pół domku, w którym mieszkał. Sprzedał taniej bo znamy się bardzo dobrze, a on przeprowadzał się do innego...
§ Nabycie nieruchomości po śmierci jak to załatwić? (odpowiedzi: 1) Witam, Chciałbym kupić las, ale starsza osoba, która go posiada teraz nie chcę sprzedać bo ma dopłaty, jak mogę się dogadać z tą osobą żeby po...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:27.