Nieodpłatne użyczenie mieszkania - Forum Prawne

 

Nieodpłatne użyczenie mieszkania

Szanowni Państwo, Moja Partnerka mieszka u mnie (właściciele nieruchomości to rodzice) od kilku lat. W ostatnim czasie nasz znajomy zasugerował nam, że moi rodzice mogą mieć z tego tytułu problemy ponieważ Partnerka mieszka nieodpłatnie a ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
27-12-2020, 19:56  
Martin02
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Nieodpłatne użyczenie mieszkania

Szanowni Państwo,

Moja Partnerka mieszka u mnie (właściciele nieruchomości to rodzice) od kilku lat. W ostatnim czasie nasz znajomy zasugerował nam, że moi rodzice mogą mieć z tego tytułu problemy ponieważ Partnerka mieszka nieodpłatnie a rodzice nie zgłaszają tego faktu min. do US.
Oczywiście Partnerka jest zgłoszona do administracji budynku jako kolejna osoba (media itd.).
W jej pracy zgłoszone jest faktyczne miejsce zamieszkania, w banku itp.
Rodzice nie pobierają od niej żadnych pieniędzy za mieszkanie ani nie zawierali żadnej umowy o wynajem.

W związku z powyższym czy moi rodzice mają jakieś obowiązki wobec np. US jeśli nieodpłatnie użyczają jej swojego mieszkania?


Z poważaniem,
Marcin
Martin02 jest off-line  
27-12-2020, 20:02  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.468
Domyślnie RE: Nieodpłatne użyczenie mieszkania

Cytat:
Napisał/a Martin02 Zobacz post
W związku z powyższym czy moi rodzice mają jakieś obowiązki wobec np. US jeśli nieodpłatnie użyczają jej swojego mieszkania?
Rodzice nie, natomiast partnerka już tak.
Kanas jest off-line  
15-02-2021, 16:12  
robikson
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Nieodpłatne użyczenie mieszkania

witam ,
a jak policzyć "obowiązki" owej partnerki wobec US ?
robikson jest off-line  
18-02-2021, 12:24  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 907
Domyślnie RE: Nieodpłatne użyczenie mieszkania

Cytat:
Napisał/a robikson Zobacz post
a jak policzyć "obowiązki" owej partnerki wobec US ?
Pewnie jako 1/2 część z tego:
Cytat:
Napisał/a art. 11. ust. 2a pkt 3 ustawy PIT
jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku
Wątpię jednak aby konkubina była stroną umowy użyczenia. Zresztą, zapytaj rodziców.
Jeżeli konkubina nie jest stroną umowy użyczenia lokalu mieszkalnego to nie powstaje u niej przychód do opodatkowania.

Jeżeli biorącym do używania jest tylko syn właścicieli mieszkania to wartość nieodpłatnego świadczenia które otrzymuje on w ten sposób od rodziców jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy PIT.
Warto spisać taką umowę (syn i rodzice) i poświadczyć na niej datę (koszt 7 zł u notariusza).
Sklero_San jest off-line  
18-02-2021, 13:47  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.468
Domyślnie RE: Nieodpłatne użyczenie mieszkania

Cytat:
Napisał/a Sklero_San Zobacz post
Wątpię jednak aby konkubina była stroną umowy użyczenia
Zatem jaki jest jej tytuł prawny do zajmowania lokalu ?
Cytat:
Napisał/a Sklero_San Zobacz post
Jeżeli biorącym do używania jest tylko syn właścicieli mieszkania...
Który użycza lokal konkubinie.
Kanas jest off-line  
18-02-2021, 14:23  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 907
Domyślnie RE: Nieodpłatne użyczenie mieszkania

Cytat:
Napisał/a Kanas Zobacz post
Który użycza lokal konkubinie.
Jeśli syn nie uzyskał na to zgody właścicieli (art. 712 § 2 kc) to konkubina nie jest stroną umowy użyczenia z właścicielami.

Cytat:
Napisał/a Kanas Zobacz post
Zatem jaki jest jej tytuł prawny do zajmowania lokalu ?
Może na podstawie umowy nienazwanej o świadczenia wzajemne między konkubentami? Uważam że nie są to już świadczenia nieodpłatne.
Sklero_San jest off-line  
18-02-2021, 15:48  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.468
Domyślnie RE: Nieodpłatne użyczenie mieszkania

Cytat:
Napisał/a Sklero_San Zobacz post
Jeśli syn nie uzyskał na to zgody właścicieli (art. 712 § 2 kc) to konkubina nie jest stroną umowy użyczenia z właścicielami
Nie zrozumiałeś, wtedy to syn będzie dającym w użyczenie.
Co do dalszej części, hmm... ciekawe rozwiązanie, choć wydaje się, że będzie to rodziło obowiązek podatkowy po stronie syna. Choć tu pewności nie mam.
Kanas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nieodpłatne zniesienie dożywotniej służebności osobistej mieszkania (odpowiedzi: 0) Czy możliwe jest nieodpłatne zniesienie dożywotniej służebności osobistej mieszkania (1 pokój + wspólna kuchnia, łazienka itp.) w takiej sytuacji: ...
§ Nieodpłatne wypożyczenie domku na działce (odpowiedzi: 5) Witam.. Chciałabym udostępnić znajomym - rodzinie z dzieciakami, którzy są w ciężkiej sytuacji finansowej - na okres 7 miesięcy dom, który mam na...
§ Bezpłatne użyczenie mieszkania (odpowiedzi: 28) Witam Zakupiliśmy z żoną mieszkanie, zamierzamy je bezpłatnie użyczyć jej bratu ciotecznemu (ma opłacać tylko czynsz media, nam nic nie płacić)....
§ bezpłatne użyczenie mieszkania (odpowiedzi: 17) Załamana brakiem profesjonalizmu urzędników muszę zapytać tutaj... W US poinformowano mnie, że nie mogę bezpłatnie użyczyć mieszkania. A to...
§ Dożywotnie nieodpłatne użytkowanie mieszkania (odpowiedzi: 6) Trochę przegrzebywałam internet w poszukiwaniu informacji na ten temat, ale nie znalazłam jeszcze odpowiedzi. Mam nadzieję, że mi pomożecie! Moja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:00.