Rozliczanie przychodów "cashback" z zakupów doknywanych przez osoby trzecie - Forum Prawne

 

Rozliczanie przychodów "cashback" z zakupów doknywanych przez osoby trzecie

Jestem osobą fizyczną aktualnie zatrudnioną na postawie umowy o pracę, która nie posiada działalności gospodarczej. W związku z tym, co roku od pracodawcy otrzymuję dokument „PIT-11”, następnie składam deklarację „PIT-37” do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, bez ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
16-02-2021, 23:05  
ravgo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Rozliczanie przychodów "cashback" z zakupów doknywanych przez osoby trzecie

Jestem osobą fizyczną aktualnie zatrudnioną na postawie umowy o pracę, która nie posiada działalności gospodarczej. W związku z tym, co roku od pracodawcy otrzymuję dokument „PIT-11”, następnie składam deklarację „PIT-37” do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, bez dodatkowych dochodów, a ostatnio korzystając z ulgi na Internet, w następnym roku rozliczeniowym zapewne z ulgi na dziecko.

W Polsce istnieje wiele firm, takich jak ***mod***, które oferują za pośrednictwem Internetu różne programy sprzedażowe. Ich działalność polega na zwrocie użytkownikom części pieniędzy wydanych na zakupy w sklepach internetowych na całym świecie w formie tzw. „cashbacku”. Wysokość zwrotu jest określona regulaminem danego programu. Na przykład, jeżeli użytkownik zakupi w pewnym konkretnym sklepie internetowym sprzęt AGD za kwotę 1500 zł netto, wówczas firma prowadząca dany program zwraca użytkownikowi kwotę 60 zł, czyli właśnie tzw. „cashback”.

W większości przypadków zwrot części pieniędzy dotyczą zakupu, za który zapłaciliśmy osobiście. Jednakże, niektóre z tych firm umożliwiają także wygenerowanie odpowiednich odnośników do sklepów internetowych, przez które sprzęt mogą zakupić osoby trzecie. W takim przypadku, gdy obca osoba zrobi zakupy korzystając z udostępnionego przeze mnie odnośnika, wspomnianą cześć zwrotu za zakupy wędruje na moje konto.

Jestem administratorem bardzo licznej grupy w mediach społecznościowych, w związku z tym, udostępnienie takiego odnośnika będzie oznaczało, że zakupów prawdopodobnie dokona wiele osób. Przez właśnie taką formę programu zakładam, że jestem w stanie wygenerować w ciągu roku nawet 40 000 zł.

Firma, z której korzystam stoi na stanowisku, że jednorazowo użytkownik może wypłacić maksymalnie 760 zł, co według nich wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., Nr 361). Uważają także, że wypłacany „cashback” jest zwolniony z podatku dochodowego, z wyjątkiem sytuacji, gdy dokonane zakupy przez użytkownika były w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym stanowiskiem tej firmy wypłata ewentualnych 40 000 zł, będzie się wiązała z ponad 53 przelewami na moje konto bankowe, w różnych przedziałach czasowych.

1) Czy w tym konkretnym przypadku, gdy wspominana nagroda, wynika z zakupów dokonywanych przez osoby trzecie, powoduje, że przychód ten rzeczywiście jest zwolniony z podatku dochodowego, nawet jeśli otrzymam potencjalnie 53 przelewy na kwotę 760 zł?

2) Jeżeli przychód z tego tytułu podlega podatkowi dochodowemu, wówczas w jaki sposób go poprawnie rozliczyć nie prowadząc działalności gospodarczej?

3) Czy moje działania mogą mieć wówczas znamiona działalności gospodarczej?

Właściwie moja rola kończy się tylko na jednorazowym udostępnieniu odnośnika w portalu społecznościowym.

4) W przypadku, gdy będę zobowiązany do zapłaty potencjalnego podatku, w sytuacji, gdy z tytułu umowy o prace osiągam na przykład dochód w wysokości 75 000 zł, dobrym rozwiązaniem jest założenie działalności gospodarczej, z podatkiem liniowym? Jak wówczas zaksięgować taki przychód?

Pytanie jest związane z tym, że w przypadku rozliczaniu się osoby fizycznej na podstawie skali podatkowej, przy dochodach 75 000 zł z tytułu umowy o pracę, dodatkowy dochód w wysokości 40 000 zł powoduje wejście w II próg podatkowy.
ravgo jest off-line  
18-02-2021, 11:28  
Sklero_San
Stały bywalec
 
Posty: 907
Domyślnie RE: Rozliczanie przychodów "cashback" z zakupów doknywanych przez osoby trzecie

Możesz zawnioskować do Naczelnika urzędu skarbowego o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.
Sklero_San jest off-line  
18-02-2021, 11:39  
ravgo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rozliczanie przychodów "cashback" z zakupów doknywanych przez osoby trzecie

Dziękuje za odpowiedź, myślałem o tym bardzo intensywnie, jednakże zniechęcają mnie przed tym artykuły prasowe na temat wydawanych interpelacji oraz aktualny 6-miesięczny okres "czekania" na odpowiedź, który jest przedłużony w związku z panującą "pandemią".

Aktualnie najbliżej mi do założenia DG rozliczeniem w podatku liniowym, z resztą być może będę się jeszcze rozwijał, co na pewno przyniesie dochód także z różnych innych czynności, więc prawdopodobnie jest to nieuniknione. Jest to dla mnie najmniej kosztowna opcja, gdyż przy równoległej umowie o pracę, prawdopodobnie z opłat zostaje tylko ZUS, składka na ubezpieczanie zdrowotne w kwocie 381,81 zł.

Nie wiem jeszcze tylko, ale to wymaga mojego doszkolenia, ponieważ chciałbym DG prowadzić w pełni samodzielnie, w jaki sposób księgować taki dochód, na który nie ma żadnej faktury.
ravgo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ jak w zeznaniu napisać poszczególne osoby w ciągu "i","oraz","a, takze (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Wiem, że to jest forum prawne, ale zwracam się do forumowiczów jaka jest różnica w zdaniu, gdy występuje kilka rzeczy, osób,...
§ czy dowóz zakupów do domu to "dostawa towarów na zamówienie" czy "usługa kurierska"? (odpowiedzi: 0) czy dowóz zakupów do domu to "dostawa towarów na zamówienie" czy "usługa kurierska" w przypadku: zakupów od innego przedsiębiorcy, z własnego...
§ Akcja "ZAMIAST KWIATÓW" i apele o zaprzestanie robienia zakupów w branży florystyczne (odpowiedzi: 14) Witam, z góry przepraszam za umieszczenie wątku w niewłaściwym dziale. Poruszam się po tematyce prawa po omacku, to nie moja branża.... Drodzy...
§ Umowa o dzieło osoby fizycznej z firmą + brak wolnej kwoty + "VAT". Ile "na rękę" ? (odpowiedzi: 0) Witam, mam następującą sytuację. Jestem osobą fizyczną, podpisuję umowę o dzieło z firmą. Osoba fizyczna jest tutaj wykonawcą, firma...
§ komornik, a osoby "trzecie" w postępowaniu egzekucyjnym (odpowiedzi: 3) Witam, mam 18 lat, mieszkam z rodzicami, którzy borykają sie z problemami finansowymi, a co za tym idzie z komornikami za zobowiązania finansowe, ja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:55.